Architektonické studio Archport se zapsalo pod citlivou rekonstrukci více než 150 let starého statku na Šumavě. Projekt se podařilo zachránit poté, co předchozí neodborné zásahy ohrozily autenticitu historické stavby. Díky empatickému přístupu architektů byla stavba znovu objevena a přizpůsobena moderním požadavkům, přičemž si uchovala svou jedinečnou atmosféru. Tento úspěch se odrazil i na zařazení projektu mezi finalisty prestižní soutěže Grand Prix architektů.
Rodinné domy
Při pořizování vlastního bydlení je úplně první otázkou: novostavba, nebo rekonstrukce? Když se řekne rekonstrukce, může se jednat o drobné úpravy interiéru nebo i kompletní renovaci celého domu. Stodola stará 150 let se stala schránkou pro zcela nový, na své starší kolegyni nezávislý dům. Více v článku Rekonstrukce staré stodoly svépomocí
V obci Husinec s 1580 obyvateli, pouhou čtvrthodinu od Prahy, vzniká na pozemku o výměře 16 000 m² třináct luxusních vil s výměrou od 336 do 508 m², obklopených přírodou nad meandrem Vltavy a zároveň v dynamicky se rozvíjející oblasti.
Majitelé fotovoltaických článků mají pravděpodobně s přetoky spoustu zkušeností. Často totiž řeší, kam s nimi. Přetokem nazýváme energii, kterou vaše fotovoltaika vyrobí, jenže vy ji nestihnete spotřebovat a ani se vám nevejde do domácí baterie, a „přeteče“ tak zadarmo do distribuční sítě.
V Česku pozvolna sílí náklonnost k dřevostavbám, podpořená rostoucím povědomím o jejich ekologických výhodách, energetické efektivitě a rychlosti výstavby. Od července pak legislativa přinesla zásadní změnu, tedy možnost stavět budovy s konstrukcí ze dřeva do výšky 22,5 metru, zhruba sedmi pater, což může povzbudit zájem developerů. Dřevostavby získávají i určitý statusový prvek, čehož příkladem je projekt nadstandardního nízkoenergetického bydlení Golf Benátky v klidném prostředí města Benátky nad Jizerou.
Výhled na mokřad bývalého rybníka, hledání odpočinku v manuální práci a zbytek špatně spočítaných prken z předchozích projektů - koncepty, které se promítají do projektu vlastního ateliéru architekta Jana Tyrpekla.
Klienti, kteří vlastní velkou vzrostlou zahradu v centru města, přišli za architekty Janem Holubem a Tomášem Hanusem z BYRÓ architekti s neobvyklým zadáním. Na místě původní, rozpadající se chatky, chtěli novou stavbu, do které by se však nechtěli před zahradou zavírat.
Malometrážní domek speciálně přizpůsobený potřebám seniorů Baraczek Senior začal vznikat na loňském Stavebním veletrhu Brno, na tom letošním autoři představují už hotový domek, který mohou dodat do 45 dnů od objednání.
Dům ve Vraným obydlel zdivočelou vzrostlou zahradu padající mezi štíty sousedních domů dolů k Vranskému potoku. S úkolem si muselo poradit studio Mimosa architekti.
Rodinný dům na okraji lesa je současnou citací chatařské estetiky vyskytující se v území okolo Štěchovic. Drobná pitoreskní stavba vertikální formy je umístěná v prudkém svahu, ležérně zaražená do terénu tak, aby nebyl zásah člověka v místě téměř patrný. Za návrhem stojí pražské studio edit!
Jindřichův Hradec má své 3v1 - z rodinného domu udělali tři byty. Hlavní bytové jednotce vévodí vložené žluté jádro - území přerodu ze soukromého do společného. Pohled při průchodu je jako obraz rámován sluncem - zlatá brána otevřena.
O čem se už dlouho mluvilo, vešlo v úterý 12.3.2024 v platnost. Evropský parlament se usnesl na přijetí plánu energetické účinnosti budov, který vyžaduje, aby nově postavené budovy byly klimaticky neutrální, tedy měly od roku 2030 nulové emise, veřejné budovy už od roku 2028 a budovy stávající od roku 2050.
Na severozápadě hlavního města, v městské části Praha-Nebušice vznikla zajímavá přístavba. Projekt založený na kontrastu, jemnosti, úctě a hledání krásy v pravdě.
Na okraji Trnavy roste nová obytná čtvrť. Struktura zástavby přechází od sítě řadových domů přes hustou šachovnici domů až po velké okrajové parcely s výhledy do přírodního prostředí blízké rekreační zóny. Právě zde se našel dostatečný prostor, kde mohli autoři z BEEF ARCHITEKTI rozvinout svůj koncept přízemního domu s rozsáhlým rozšířením bydlení do exteriéru.
Zadáním klienta bylo vytvořit funkční, kompaktní objekt pro správce lyžařského střediska v intravilánu obce Horní Malá Úpa. Vkusnou malou chatu vytvořili architekti Aleš Lapka a Petr Kolář ze studia ADR.
Dřevo představuje pevný a přitom lehký materiál, který má dobré tepelně izolační vlastnosti, je schopen snášet velké zatížení a tlumit vibrace. Slabě vede elektrický proud a nepodléhá působení koroze. Snadno se zpracovává řeznými nástroji, dobře se spojuje lepením, hřebíky, případně vruty. V suchém stavu se snadno přepravuje, má rezonanční vlastnosti.