Archetyp vesnické zástavby. Malebný domek na Brněnsku musel splnit hodně věcí

Partneři sekce:

Než se pustil tým ze studia FRIS architekti do práce na novostavbě rodinného domu na Brněnsku, vedla k tomu cesta nejen skrze různá přání investora, ale i snaha vyhovět přísným požadavkům CHKO Moravský kras, v němž se dům nachází. Rozhodli se, že celý požadovaný objem rozdělí do několika drobnějších pavilonků, společně provozně propojených.

Výsledkem jejich snažení je stavba, která si vysloužila nominaci na Českou cenu za architekturu 2022. Vytváří totiž mimořádně podařený průnik moderní a tradiční architektury, která z českých vesnic pomalu, ale neochvějně mizí, a je nahrazována uniformními a jednotvárnými realizacemi na klíč.

Rodinný dům Brněnsko
Rodinný dům Brněnsko
Rodinný dům Brněnsko
Rodinný dům Brněnsko
Rodinný dům Brněnsko
Rodinný dům Brněnsko
Rodinný dům Brněnsko
Rodinný dům Brněnsko

Čistá a surová stavba

„Vytvořili jsme kompozici hmot, která se z části odkazuje na jisté archetypy vesnické zástavby, a která splňuje ideologické požadavky CHKO. Jelikož se jedná o novostavbu 21. století, není možné se klasickému tvarosloví přizpůsobit zcela,“ objasňují architekti Katarzyna Jursa Pieleszová a Adam Jursa z FRIS architekti.

Dvě hlavní hmoty domu tak mají tradiční sedlovou střechu, přičemž kompozici doplňují dva jednopodlažní pavilonky, které jsou obaleny do modřínové fasády a mají zaoblené rohy. Architekti tímto jednoduchým způsobem vytvořili ještě větší kontrast mezi klasickou a moderní, nikoliv však novátorskou architekturou. Jejich cílem bylo rovněž zjemnění celé kompozice, aby lépe zapadla mezi okolní zástavbu.

Rodinný dům Brněnsko
Rodinný dům Brněnsko | Zdroj: Lukáš Chlebik

Řešení interiéru je pak z velké části dáno výrazným prostorovým působením samotné stavby. V interiéru se stejně jako v exteriéru objevují přírodní materiály jako je dřevo, beton, kov. Na první pohled pak zaujmou stropy, které jsou atypicky z pohledového železobetonu, avšak ve společnosti zbylých materiálů nepůsobí rušivě.

Pro jistotu je interiér prodchnut bílou barvou, čistým, uklidňujícím a propojujícím prvkem. Použitím kombinace těchto jednoduchých materiálů jsme umožnili architekti budoucím uživatelům domu dotvořit si interiér vlastními výraznými doplňky a solitéry. „Čistota, surovost a přirozenost ve své ultimátní podobě,“ nastiňují svou vizi Jursa Pieleszová a Jursa.

Rodinný dům Brněnsko
Rodinný dům Brněnsko | Zdroj: Lukáš Chlebik

Zahrada pro život

K domu na vesnici patří samozřejmě i zahrada. Její rozloha je v tomto případě přesně „tak akorát“. Ani velká, ani malá, zkrátka dostačující pro potřeby mladé rodiny, která chce být na čerstvém vzduchu, ale zároveň nemíní při starostech o údržbu vypustit duši.

Stylově je laděná, aby doplnila veskrze současnou architekturu a zároveň nijak nevyčnívala v prostředí malé moravské vesnice. Architekti se pak snažili prostory domu a zahrady maximálně propojit v jeden kompaktní a funkční celek. Kromě velkých prosklených ploch směřujících do zahrady zde najdeme terasu na kávu.

Koncem léta rozkvete záhon kopretin a třapatek a téměř pohltí holčičí pokoj do bílé a růžové. Za domem je ukryto několik záhonků na pěstování, dřevník a ve stinném koutu pod lískovým keřem ohniště, vše doplňuje trávník, stará jabloň a malý kousek louky.

Rodinný dům Brněnsko

Místo: Brněnsko, Česko
Autor: FRIS architekti, Katarzyna Jursa Pieleszová, Adam Jursa
Spolupráce: Atelier Partero s.r.o. (zahradní architekti), Qualibau s.r.o. (stěrky)
Realizace: 2019