Navzdory velmi dlouhé tradici dnešní designové článkové radiátory Zehnder Charleston neusnuly na vavřínech a díky své variabilitě padnou prakticky do každého prostoru. Seznamte se s „chameleonem“ ve světě topných těles.
Betonové domy
Jak se dá definovat pocit bezpečí? Architekti z mexického studia hw se tento subjektivní pocit pokusili ztvárnit svým projektem Domu uprostřed rokle. Hypogeální stavby ztracené v terénní vlně, která ji překrývá jako peřina.
V roce 2006 koupil Radek Leskovjan, grafik a designér, pozemek uprostřed Kojetína u Nového Jičína. Na kraji parcely stála pobořená kamenná stěna hospodářského stavení. Nejprve na pozemku vznikl obytný ateliér, později přibyla přístavba, která je s původní stodolou propojena proskleným krčkem.
Prvok je první vytištěný dům u nás. Jeho autorem je ateliér Scoolpt (který se zabývá tiskem z betonu) ve spolupráci s Experimentálním centrem Fakulty stavební ČVUT. Proč je něco takového zajímavé? Můžete si vybrat libovolný tvar budovy, za 48 hodin získáte hrubou stavbu a za několik týdnů je dům hotov. Přesvědčí vás také vysoká pevnost materiálu a minimální odpad v průběhu stavby.
V roce 2006 koupil Radek Leskovjan, grafik a designér značky UAX!, pozemek uprostřed Kojetína u Nového Jičína. Na kraji parcely o velikosti 4 300 metrů čtverečních stála pobořená kamenná stěna hospodářského stavení. Nejprve na pozemku vznikl obytný ateliér UAX!, později přibyla přístavba, která je s původní stodolou propojena proskleným krčkem. Dostavba byla nominována v soutěži O českou cenu za architekturu pro rok 2019, letos získala nominaci na titul v celostátní soutěži Stavba roku 2020.
Rodinný dům zvaný Plecháč v Humpolci zpočátku šokoval, o něco později ho veřejnost přijala.
Rodinný dům v Praze prošel jako původně rekreační objekt z třicátých let 20. století několikerými stavebními úpravami tak, aby mohl sloužit k trvalému bydlení. V současnosti však již neodpovídal požadavkům na pohodlné moderní bydlení, majitelé se proto rozhodli pro zásadní rekonstrukci.
Při pohledu z ulice zaujme rodinný dům stylovou čistotou fasády a jakousi přirozeností své existence v daném místě. Jako by sem patřil odjakživa. Nutí kolemjdoucí neulpět pouze na fasádě, ale dívat se dál. Postupně objevovat tu harmonii – nic nechybí ani nepřebývá, nejde pouze o stavbu, ale o navrácení původní tváře do již hodně nesourodé mozaiky obce...
Úzkou parcelu v obytné čtvrti Kuala Lumpuru zdobí od roku 2017 netradiční dům od architektonického studia Formzero. V ustupujících a vyčnívajících betonových objemech Planter Box House bují vegetace, která ozvláštňuje městskou krajinu a nově definuje, co znamená „tropické bydlení“.
Architektonický ateliér masparti, tedy dvojice Pavel Martinka a Ondřej Spousta, navrhli jeden dům se dvěma domácnostmi - jednou pro rodiče s dětmi, druhou pro prarodiče. Stojí na svažité parcele ve Šternberku a ke svému okolí i dovnitř sebe chce být maximálně jemný. I když ne ve všech aspektech je tomu tak i ve finále.
Někdo touží po chatě s výhledem na romanticky zasněžené vrcholky hor, někdo jiný si postaví víkendový dům v zahrádkářské kolonii vedle rafinérie a nákladního přístavu. Architekti Ladislav Jurík a Henrich Korec z ateliéru a3um dokázali industriální kontext respektovat, vtělit jej do estetiky samotné stavby a rozvinout v interiéru. Výsledkem byla zasloužená nominace na cenu CE.ZA.AR!
Loď na mělčině plná dynamiky. Dojem prostoru, který do sebe vtahuje okolní přírodu. Přirozenost v harmonii s futuristickými formami. Flexhouse u Curyšského jezera fascinuje svými protiklady. Je jako hnízdo, do kterého má člověk chuť se schoulit. A přitom nic není ponecháno náhodě.
Na okraji Nového Jičína zakoupil soukromý investor mírně se svažující parcelu s cílem postavit zde dům pro svou rodinu. Dům s velkou garáží a dílnou, dům hmotově čistý a jednoduchý, prostorově velkorysý, poskytující dostatečné soukromí, realizovatelný v maximální možné míře svépomocí.
Již více než sedmdesát let stabilizovaná zástavba nad Podolskou vodárnou je složena z malých obytných bloků, činžovních vil i velkých rodinných domů. Poměrně krátkou ulici Procházkovu tvoří rodinné domy, na kterých vyniká jednotné architektonické tvarosloví.
Krajinou San Rafael Valley procházeli první domorodí zemědělci, lovci i sběrači, později pak dobyvatelé a misionáři, horníci i kovbojové. Krajina pravého Divokého západu. Casa Caldera vyrostla v historickém, sociálním, geologickém i klimatickém kontextu s místním krajem.