Dříve stodola, dnes moderní bydlení, které sklízí ceny
V roce 2006 koupil Radek Leskovjan, grafik a designér značky UAX!, pozemek uprostřed Kojetína u Nového Jičína. Na kraji parcely o velikosti 4 300 metrů čtverečních stála pobořená kamenná stěna hospodářského stavení. Nejprve na pozemku vznikl obytný ateliér UAX!, později přibyla přístavba, která je s původní stodolou propojena proskleným krčkem. Dostavba byla nominována v soutěži O českou cenu za architekturu pro rok 2019, letos získala nominaci na titul v celostátní soutěži Stavba roku 2020.
„Historie domu se píše od roku 1862. Zjistili jsme to z pískovcové desky umístěné na stodole,“ vysvětluje designér. „Jednalo se o jeden z prvních domů v obci. Našel jsem na něm původní pískovcovou desku z roku 1862, kde je dobovou češtinou vytesaný nápis – Léta Páně 1862 postavil František Hrachovec, představitel významného Křetínského rodu. Stavení však v 90. letech vyhořelo, a ze stodoly zmizel krov.“
Architekt Kamil Mrva se po více než deseti letech od prvního projektu na Kojetíně pustil do další části stavby. „Úkol to nebyl jednoduchý díky unikátní stavbě domu ve staré stodole, který získal již několik architektonických ocenění a nominací. Dům má doslova nadnárodní záběr a psalo se o něm v řadě odborných médií o architektuře a designu po celém světě. Časopis Dolce Vita jej v roce 2009 dokonce vyhlásil za nejlepší dům roku,“ popisuje architekt. Pro nové zadání vznikly tři různé studie. „Z nich jsme nakonec vybrali železobetonový skelet a dům zasazený do svahu.
Přestože architekti jako ústřední konstrukční materiál stavby použili pohledový beton EASYCRETE® od společnosti Českomoravský beton, a.s., z něhož je celá přístavba odlitá, není objekt nijak výstřední. Naopak, vzhled domu je i díky velkým oknům svěží a moderní a přirozeně zapadá do okolní krajiny i díky přiznaným kamenným zdem.
Architektura v betonu
Materiál pro betonový skelet domu měla na starosti betonárna v Novém Jičíně společnosti Českomoravský beton, a. s., která se mimo jiné dlouhodobě zajímá o současné trendy betonového stavitelství v české architektuře pod hlavičkou svého projektu „Architektura v betonu“.
„Když jsme s Kamilem Mrvou a stavební společností PROBI z Hranic na Moravě představili projekt domu společnosti Českomoravský beton, tak je tento projekt nadchl a rozhodl se, že zde natočí další díl videodokumentu Architektura v betonu, tedy jak nejlépe využívat jejich beton v architektuře,“ prozrazuje Leskovjan s tím, že jeho stavbě pak na betonárně věnovali speciální péči. „Po dobu stavby jsme nad zakázkou měli odborný dohled a při každém lití kontrolovali jejich odborníci směs betonu. A tak díky této péči dnes pohledový beton vypadá tak úžasně a čistě,“ zdůrazňuje.
Českomoravský beton společně s ArchTV uvádí příběh věnovaný domu na výjimečném místě s netradičním řešením a použitím moderních materiálů s respektem k dnešním požadavkům na bydlení. Přijměte pozvání formou rozhovoru s architektem doc. Ing. arch. Kamilem Mrvou, Ph.D. a investorem Radkem Leskovjanem, a nechte se unést atmosférou, jak z původního stavení z roku 1862 vznikl fascinující rodinný dům respektující současné trendy bydlení a soudobé architektury. Pohledem investora a architekta se dozvíte souvislosti od zrodu myšlenky, až k samotné realizaci domu. Video ke zhlédnutí naleznete na Youtube kanálu společnosti Českomoravský beton.
Pokud Vás příběh domu na Kojetíně zaujal, na stránkách soutěže Stavba roku můžete pro stavbu do 15. 10. 2020 hlasovat.
Autoři: Kamil Mrva Architects, UAX! Radek Leskovjan
Autor fotografií: Radek Leskovjan
Zdroj: Českomoravský beton