Vila Haus 36 ve Stuttgartu: celá z ultralehkého izolačního betonu
Galerie(5)

Vila Haus 36 ve Stuttgartu: celá z ultralehkého izolačního betonu

Partneři sekce:

V německém Stuttgartu vyrostl dům, který je výjimečný nejen svojí originální architekturou. Jako obrovský kamenný krystal je zasazen ve stráni nad městem a poskytuje svým obyvatelům nádherný výhled, dostatek soukromí a příjemné klima.  Podle návrhu architekta Matthiase Bauera a jeho studia MBA/S byl celý, od sklepa až po střechu, postaven z monolitického ultralehkého izolačního betonu.

Dům stojí ve vilové čtvrti ve svahu s výhledem na Stuttgart.  Architekt Matthias Bauer věří, že takové výjimečné  místo potřebuje i výjimečné řešení. S úmyslem ochránit dům od hluku, poskytnout dobrou orientaci a využít potenciál zahrady ve svahu,  navrhl dům jako kompaktní krystal, který je ze strany od silnice uzavřený, ale na druhé straně se celý otevírá do údolí s výhledem na město.

Jeho charakteristický tvar s trojůhelníkovou šikmou  střechou je harmonicky zasazen do okolní zástavby, takže z dálky působí naprosto přirozeně. Přítomnost podivného geometrického tvaru je zřejmá až při pohledu zblízka, kdy je dojem doplněn o vztah mezi vnitřním a vnějším prostorem domu.

Beton, který plave na vodě

Pro takto navržený tvar a konstrukci bylo nezbytné, aby střecha i stěny byly tvárné  a ze stejného materiálu. Tím se stal pro svoje vynikající kvality ultralehký izolační beton,  ve kterém jsou místo kameniva použity expandované granule z recyklovaného skla. Takový beton v sobě obsahuje až 25% vzduchu a se svojí  hmotností 800kg/m3 v pohodě plave i na vodě. Přírodní, plně recyklovatelný kompozitní materiál dosahuje výjimečných izolačních vlastností  a doposud se ve stavebnictví používal spíše na nenosné konstrukce – vyrovnávací a izolační vrstvy. Tloušťka stěn 450-500 mm umožňuje dostatečnou pevnost nosných stěn a zajišťuje také ideální teplotu v místnosti a rovnováhu vlhkosti. Podobně jako starý kamenný dům, který zůstává v zimě déle teplejší  a v létě zase chladnější.

„Hledali jsme materiál, který by zjednodušil stavbu. Nechtěli jsme příliš mnoho různých materiálů  a technologií. Na druhé straně jsme hledali materiál vhodný pro určitou architekturu, který vytvoří jakousi ochrannou slupku a zkombinuje ji s otevřeným prostorem budovy,“ vysvětluje Matthias Bauer.

Architekti nejenže mohli eliminovat dodatečná zateplení, ale také některé typické prvky stavební fyziky jako tepelné mosty. Okna nemají klasické okenní rámy a jsou zasazena přímo do betonu.  Architekti z MBA/S testovali beton spolu s projektanty a dodavateli a vyvíjeli optimální řešení pro všechny  technické a estetické požadavky. Haus 36 tak v sobě spojuje architekturu, strukturu, izolace a technické instalace v jeden celek betonového tvaru.

Schodiště v ocelové pavučině

Ochrana soukromí ze strany od silnice je zde vybalancována  velkým otevřením do prostoru na druhé straně domu.  Při stavbě byl použit pohledový beton nejen v exteriéru, ale i v interiérech. Povrchy v interiérech jsou ale hladké, příjemné a teplé na dotyk. Beton se zde výborně doplňuje s dalšími použitýni materiály jako je sklo, ocel a dřevo. Podlahy i schodiště v domě jsou dřevěné.  Podlaží jsou propojena centrálním schodištěm, které končí v posledním patře jako zajímavý architektonický prvek: dřevěné schodiště je ukotveno v dolní a horní části v betonové podlaze,  jinak je ale zavěšeno v síti tenkých ocelových lan jako v pavučině.  Tento lehce se pohybující element vstupu do privátních prostor domu ukazuje, jakou pozornost věnoval architekt i designu a detailu. Proto ani nepřekvapí, že dům bodoval již vloni v některých architektonických soutěžích jako jsou WAN Concrete in Architecture Award a Iconic Award in Architecture a v letošním roce byl nominován na cenu Mies van der Rohe.

První dům v Německu. Jiné stavby již ve Švýcarsku a Rakousku. Další bude v Holandsku.

Vila H36 byla dokončena v roce 2014 a jedná se o první  dům v Německu, který byl celý postaven z monolitického pohledového ultralehkého betonu. Některé další projekty byly již realizovány  ve Švýcarsku nebo Rakousku. Ve Švýcarsku byl například ultralehký monolitický beton použit na stavbu třípodlažního obytného s obchody ve městě Heerbrugg. Stavbu s příznačným názvem Monnolith Heerbrugg navrhli architekti z e-motion immobilien.  Ve Vídni stojí z tohoto materiálu postavená moderní modlitebna evangelické církve vyprojektovaná Veit Aschenbrenner Architekten. V Nizozemsku  bude na jaře letošního roku postaven pavilon z ultralehkého izolačného betonu  v areálu Technické Univerzity v Eindhovenu, kde se výzkumem a vývojem tohoto typu betonu a jeho použitím ve stavebnictví intenzivně zabývají.

Haus 36
Lokalita: Stuttgart
Realizace: 2014
Užitná plocha: 323 m2
Zastavěná plocha: 465 m2
Objem domu: 1050 m2
Klient: Soukromý
Architekt:
MBA/S:  Matthias Bauer, Björn Sippel, Sabine Schneider, Sven Hummerich, Martin Blank, Wulf Kramer, Walker Stone, Aidas Barzda, Chistian Mayer, Thomas Krause

Konzultanti
Projektant: RFR Group, Stuttgart
Dodavatelé mechanických částí: Schöllhammer Energie-Systeme
Fasáda: VS-A
Klima: Transsolar
Zahradní architekti: Glück Landschaftsarchitektur
Světelný design: PSLAB

Dodavatelé
Beton: Technopor
Dřevo: FSC-Sipo-Mahagoni
Polymery: HI-MACS®

Zdroj: MBA/S Architecten (Německo),  Cement en Beton Centrum (Nizozemsko)
Fotografie: Roland Halbe, www.rolandhalbe.de