Bydlet tak v nitru ovocného sadu
Pokud si chcete pořídit vlastní bydlení v romantickém místě, ke kterému vás navíc vážou vzpomínky z dětství, zdá se být dědictví v podobě sadu s malou chatkou přímo darem s nebes. Ne vždy jde však hned o dar královský. A tak tomu bylo i v tomto případě. Nakonec v něm však rodina svůj domov našla.
Trvalo však několik let, než mohli majitelé v rozlehlém ovocném sadu postavit rodinný dům. Limity pro jeho výstavbu byly omezené, nejen pokud šlo o umístění (dům stojí na místě původní zahradní dřevěné chatky), ale i z hlediska základního hmotového charakteru objektu – jde o přízemní stavbu s obytným podkrovím pod sedlovou střechou.
Obklopeni přírodou
Ke spolupráci investor přizval architektonický ateliér OK PLAN. „Investorovi se líbily naše realizace, velice ho oslovily,“ vysvětluje Ing. arch. František Čekal. „Před několika lety neúspěšně usiloval o změnu územního plánu sadu tak, aby v něm mohl postavit rodinný dům. Požádal nás proto o pomoc při projednávání této záležitosti. Nakonec se podařilo změnu prosadit a on se na nás poté obrátil s žádostí o návrh rodinného domu.
Jeho přáním bylo od počátku bydlet uvnitř ovocného sadu, v domě obklopeném přírodou. Na místě dnešní novostavby stála původně dřevěná chatka, kterou užíval mnoho let. Stavba rodinného domu byla územním plánem limitována velikostí 150 m2 zastavěné plochy, a dále charakterem stavby v chráněné krajinné oblasti Železných hor.“
Základní myšlenkou návrhu nového domova bylo maximální propojení domu s rozlehlým ovocným sadem. Investor měl od počátku jasnou představu stavebního plánu domu, který architekti v rámci limitu maximálně naplnili. Přízemí domu je obytné s napojením na terasu. Je zde situována společenská část s pracovnou. V patře – klidové části domu, se nacházejí ložnice s relax zónou. Obytné podkroví nabízí otevřený prostor s víceúrovňovým využitím.
Strojařská přesnost a tradice
Nosná konstrukce domu je zděná, strop v 1.NP je z železobetonových předepjatých panelů. Krov je tvořen ocelovými vazníky. Stavebním materiálem je keramické zdivo. Na stropech jsou pohledové PREFA železobetonové panely. Nové otvory v domě jsou vyplněny hliníkovým systémem s trojitým zasklením. Nášlapnou plochu podlah tvoří vrstvené dubové parkety na řemen. Stejný materiál byl zvolen také pro obklady stěn kolem schodiště. V relax zóně jsou použity pro obložení krovu cedrová prkna.
Celý rodinný dům je pokryt šindelem z kanadského cedru, který navazuje na přírodní charakter sadu. Kontrastem k dřevěné fasádě je obklad černým alucobondem na vstupní části, arkýřích a lemování všech oken. Jsou tak vyzdviženy strojařská přesnost detailu a tradiční šindelářské řemeslo.
Technické údaje:
Stavba: Rodinný dům u Železných hor
Místo stavby: Vysočina
Investor: Soukromá osoba
Zpracovatel: OK PLAN ARCHITECTS, s.r.o., Na Závodí 631, 396 01 Humpolec
Autor: Ing. arch. Luděk Rýzner
Spoluautor: Ing.arch. František Čekal
Subdodavatelé: DAFE–PLAST (al okna), Čadas (interiér – dřevěný nábytek a dveře), Vezamont (venkovní stínění)
Projekt: 2010-2012
Realizace: 2012-2016
Foto: Jaroslav Hejzlar
Text: Daniela Bartošová