Černá díra uprostřed vesnice. Rodinný dům Polánka chce provokovat
Realizace studia CL3 v Moravském Krumlově je domem dvou tváří. Zatímco při pohledu ze zahrady působí přívětivým dojmem, při pohledu z ulice leckoho provokuje. Navzdory tomu, že striktně respektuje tvarový archetyp domu, který stával dříve, volba materiálů a barev svědčí o tom, že se zde zrodilo něco svébytného.
Polánka je místní částí Moravského Krumlova, kde si většina rodinných domů zachovává svou původní tvář, tu a tam pozměněnou, pokud se majitelé rozhodli zateplovat. Jeden dům se však už z dálky vymyká.
Na fasádě se nachází černá stěrková omítka, na střeše černá falcovaná krytina. Černotu narušují pouze ústupy z hlavního objemu, které jsou řešeny v dřevěném obložení. Snad právě proto, že se nachází na hranici exteriéru a interiéru.
„Černá barva nebyla vybrána náhodně. Je v ní skryta symbolika „díry“. Novostavba vyplňuje díru po původním domu, který nebyl několik let obýván. Zatímco do ulice dům působí uzavřeným dojmem, do zahrady se naopak plně otvírá prostřednictvím velké prosklené plochy,“ vysvětluje autor návrhu Radek Pasterný z brněnského ateliéru CL3.
Černá a bílá
Necháme-li se vtáhnout dírou dovnitř, nepřekvapí nás, že také interiér je pojat kontrastně k černé. Celému prostoru dominují cementové stěrkové podlahy, pohledové betony na stropě a bílá výmalba na stěnách. Na tuto barevnost navazuje i práce s vestavěným nábytkem, kde opět převládá bílá barva doplněná o výrazné dubové masivní prvky.
Dispozičně stavba opět reaguje na tradiční principy zdejší zástavby. Provozně je dělena na dva základní celky – průjezdnou garáž s půdou a na část určenou k bydlení.
Dům je založen na betonových základech a desce, vyzděn z vápenopískových cihel, stropní konstrukce tvořena pomocí železobetonu. Krov je řešen pomocí dřevěných „I“ vazníků.
„Vnější plášť a krov domu jsou dostatečně zatepleny tak, aby spolu s technickým řešením zdravotně-technických instalací energeticky splňovaly požadavky pro pasivní dům. Dům je vytápěn pomocí tepelného čerpadla systému země-voda, které dokáže nejen v zimě topit, ale v létě pasivně dům chladí. Dále v objektu funguje řízená rekuperace vzduchu,“ nastiňuje technické řešení domu Pasterný.
Není bez zajímavosti, že pro Pasterného a ateliér CL3 se nejedná o jedinou realizace v Polánce. Jen o kus dál nalezneme rekonstruovanou mateřskou školku, která naopak do dálky svítí jako bílý monolit… Ale o té zase možná někdy příště.
Rodinný dům Polánky
Lokalita: Polánka, Moravský Krumlov, Česko
Studio: CL3
Autor: Ing. arch. Radek Pasterný
Rok dokončení: 2021
Zastavěná plocha: 175 m²
Užitná plocha: 257 m²