Dřevěný bungalov od Sou Fujimota
Japonský architekt Sou Fujimoto mění způsob, jakým architekturu vytváříme a vnímáme. Tvoří obydlí představivosti, které je místem, kde se potkává vědomé snění s podvědomým vnímáním. Navrhl dřevěný bungalov jako malý objekt, zvenčí zdánlivě v primitivním, základním tvaru kostky.
Hmota je tvarovaná se záměrem zdůraznit univerzálnost řeziva. Pomocí velkých dřevěných hranolů čtvercového průřezu z cedru tvoří objem. Hranoly jsou uložené v různých rovinách jeden na druhém, vytvářejí stěny, strop, podlahy a vnitřní prostorová zákoutí.
Hmota je tvarovaná tak, aby zdůraznila univerzálnost řeziva. Velké dřevěné hranoly z cedru se čtvercovým průřezem 350 mm tvoří objem; hranoly jsou uložené v různých rovinách jeden na druhý, vytvářejí stěny, strop, podlahy a vnitřní prostorová zákoutí. Netvoří ale definitivní objemové hranice mezi každou z vnitřních částí hmoty objektu.
„Dřevo je velmi univerzální materiál,“ říká Sou Fujimoto. „V obyčejné ‚dřevěné‘ architektuře je dřevo výrazně diferencované podle funkcí v různých stavebních pozicích právě proto, že je tak univerzální. Zde ale bylo použité na sloupy, horizontální nosníky, vnější stěny, vnitřní stěny, stropy, podlahy, nábytek, schody a okenní rámy. To vlastně znamená, že tvoří téměř vše. Napadlo mě, že když je dřevo opravdu tak univerzální, proč nevytvořit architekturu s použitím jednoho materiálu. Představil jsem si nový koncept prostorovosti, který zachovává základní podmínky harmonického celku, s různými funkcemi a diferencovanými úlohami.“
V této koncepci nejsou žádné logické prostorové charakteristiky. Podlaha se stává židlí, stropem i stěnami v různých pozicích. Podlahové úrovně jsou relativní a prostorovost je vnímaná rozdílně – podle pozice pozorovatele.
Tento bungalov patří do kategorie tzv. dřevěné architektury. Jestliže dřevěná architektura je jen něco ze dřeva, potom dřevo v tomto případě překračuje obvyklé architektonické cíle: vytvořit místo, kde lidé žijí. Svým pojetím je nový vnitřní prostor bungalovu blízký někdejším primitivním podmínkám místa pro život. Přesto je to nová architektura, nový smysl a nové využití jediného materiálu.
Sou Fujimoto je architekt schopný kontinuálně měnit svoje základní architektonické principy a při práci uplatňuje experimentální designový přístup.
Fujimoto mění způsob, jakým architekturu vytváříme a vnímáme. Tvoří obydlí představivosti, které je místem setkání vědomého snění s podvědomým vnímáním.
Dřevěný bungalov je malý objekt, zvenčí ve zdánlivě primitivním základním tvaru kostky.
Jestliže dřevěná architektura je jen něco ze dřeva, pak dřevo v tomto případě překračuje běžné architektonické postupy: vytvořit místo, kde lidé žijí.
Dům zajišťuje harmonii mezi obyvatelným prostředím a způsobem, jakým se lidské tělo chová v rámci jeho vnitřního prostoru. Je to primitivní, ale zároveň úžasně moderní minimalistický objekt.
Sou Fujimoto – Primitive Future (2011) from Arkitektskolen Aarhus on Vimeo.
–>–>
(pet)
Foto: Iwan Baan
Zpracováno podle přednášky prof. Ivana Petelena na konferenci Dřevo – surovina 21. století, Smolenice, říjen 2012