V Česku pozvolna sílí náklonnost k dřevostavbám, podpořená rostoucím povědomím o jejich ekologických výhodách, energetické efektivitě a rychlosti výstavby. Od července pak legislativa přinesla zásadní změnu, tedy možnost stavět budovy s konstrukcí ze dřeva do výšky 22,5 metru, zhruba sedmi pater, což může povzbudit zájem developerů. Dřevostavby získávají i určitý statusový prvek, čehož příkladem je projekt nadstandardního nízkoenergetického bydlení Golf Benátky v klidném prostředí města Benátky nad Jizerou.
Dřevostavby
Freedomky jsou jedinečné zejména svou mobilitou, nabízejí způsob bydlení, které v sobě snoubí design, stylovou čistotu a kvalitu materiálů. Více v článku Freedomky – bydlení pro singles, startovací dům nebo chata.
Výhled na mokřad bývalého rybníka, hledání odpočinku v manuální práci a zbytek špatně spočítaných prken z předchozích projektů - koncepty, které se promítají do projektu vlastního ateliéru architekta Jana Tyrpekla.
Klienti, kteří vlastní velkou vzrostlou zahradu v centru města, přišli za architekty Janem Holubem a Tomášem Hanusem z BYRÓ architekti s neobvyklým zadáním. Na místě původní, rozpadající se chatky, chtěli novou stavbu, do které by se však nechtěli před zahradou zavírat.
O čem se už dlouho mluvilo, vešlo v úterý 12.3.2024 v platnost. Evropský parlament se usnesl na přijetí plánu energetické účinnosti budov, který vyžaduje, aby nově postavené budovy byly klimaticky neutrální, tedy měly od roku 2030 nulové emise, veřejné budovy už od roku 2028 a budovy stávající od roku 2050.
Zadáním klienta bylo vytvořit funkční, kompaktní objekt pro správce lyžařského střediska v intravilánu obce Horní Malá Úpa. Vkusnou malou chatu vytvořili architekti Aleš Lapka a Petr Kolář ze studia ADR.
Dřevo představuje pevný a přitom lehký materiál, který má dobré tepelně izolační vlastnosti, je schopen snášet velké zatížení a tlumit vibrace. Slabě vede elektrický proud a nepodléhá působení koroze. Snadno se zpracovává řeznými nástroji, dobře se spojuje lepením, hřebíky, případně vruty. V suchém stavu se snadno přepravuje, má rezonanční vlastnosti.
Dřevostavba nedaleko Benešova, kterou navrhli a zrealizovali architekti z Prodesi/Domesi, je názornou ukázkou, jak tento typ bydlení může splňovat vysoké nároky, přirozeně zapadat do krajiny, zároveň dobře vypadat a být zodpovědný k životnímu prostředí.
Společnost Kronospan je světovým lídrem v oblasti výroby desek na bázi dřeva pro nábytkářský průmysl, interiérový design a stavebnictví. Jihlavský závod se řadí k těm nejmodernějším v Evropě. S jednatelkou společnosti Sylvou Krechlerovou jsme si povídali o cirkularitě i letošních novinkách.
Společnost UBM Development Czechia zahájila výstavbu a prodej bytů Timber Praha. V Praze tak vznikají první dřevěné vícepodlažní bytové domy v novodobé historii. Timber Praha je realizován v rámci rezidenčního komplexu Arcus City a nabízí 62 bytových jednotek v moderních vícepodlažních dřevostavbách z masivních dřevěných panelů.
Developerská společnost Linkcity Czech Republic z francouzské stavební skupiny Bouygues Construction představila svůj pilotní projekt bytového domu ze dřeva. Postaví jej v rámci rozsáhlé přestavby pardubického brownfieldu. Za návrhem stojí ateliér Prodesi/Domesi.
Pětitisícové město Brumov-Bylnice nalezneme na česko-slovenském pohraničí, vklíněné do údolí říčky Brumovky. Kromě několika památek, jako je zřícenina královského hradu, se místní i turisté mohou kochat především množstvím lesů na okolních kopečcích a kopcích Bílých Karpat. Není proto divu, že jedním z důležitých zaměstnavatelů je dřevozpracovatelský průmysl, což je ostatně i hlavní obor společnosti Kloboucká lesní, která v Brumově-Bylnici vznikla před 25 lety.
Dvougenerační bydlení je v Česku vcelku běžná věc. Zajímavých a nevšedních realizací na toto zadání ovšem zase tolik nevzniká. O to více se Dům s vymínkem od kopřivnického studia KLAR vymyká dnešním požadavkům investorů. Mladá čtyřčlenná rodina tak může bydlet dohromady s prarodiči, aniž by si kdokoliv z nich mohl stěžovat na nedostatek soukromí nebo jiná omezení.
Jedním z hlavních řečníků 18. ročníku Salonu dřevostaveb, festivalu současné dřevěné architektury, který se odehraje v dubnu a květnu 2023, bude renomovaný rakouský architekt Helmut Dietrich, jeden ze zakladatelů Dietrich | Untertrifaller Architekten. Jejich aktuální projekt La Cartoucherie ve francouzském Toulouse ukazuje, že ze dřeva lze stavět nejen vícepatrové budovy, ale rovnou celé čtvrti.
Dřevěné konstrukce se vytvářejí spojováním jednotlivých dřevěných prvků tak, aby vznikla základní nosná část nejrůznějších dřevěných výrobků. Pevnost a trvanlivost dřevěných výrobků je přímo závislá na pevnosti spojů. Spoje proto musejí být zhotoveny přesně a za pomoci vhodných spojovacích prostředků.
Chata Meteorit skutečně na první pohled připomíná cizorodý předmět, který k nám na Zemi přilétl z mezihvězdného prostoru. Opak je přitom pravdou, realizace od architektonické kanceláře Ateljé Sotamaa, je natolik vrostlá do okolní krajiny, až působí dojmem, že je její součástí odnepaměti.