Bydlení ve městě jako na chatě
Stavět podle principů trvale udržitelného rozvoje není jenom v úspoře energie. Jde také o zdravé životní prostředí a použití recyklovatelných materiálů. Malý jednoduchý domek s názvem „DDacha“ je postavený podle principu „cradle to cradle“ – jeho konstrukce je téměř bezodpadová a použité materiály obnovitelné. Domek je navržený holandskými architekty, zkonstruovaný s využitím dřevěných prefabrikátů NUR-HOLZ německé firmy Rombach a prezentovaný na přehlídce Dutch Design Week v Eindhovenu.
První dům tohoto typu byl postavený ve městě Almere nedaleko Amsterdamu. DDacha je kompaktní dům postavený z přírodních materiálů. Poskytne pohodlné obydlí pro jednoho až dva lidi, může to být první bydlení pro mladý pár, ale zrovna tak dobře může sloužit seniorům nebo jako dílna, studio, domek pro hosty anebo – jak název napovídá – jako chata. Půdorys domku je 8 x 8 m, ale modulární systém umožňuje další rozšiřování v modulech 4 x 4 metru.
Menší a větší domky k sobě mohou být přistaveny a mohou tak vytvořit řadovou zástavbu. „DDacha je koncipována jako organismus, jako dynamické spojení materiálu, přírody a energie,“ říkají architekti. Konstrukce je výlučně dřevěná, tvořená z masivních panelů systému NUR-HOLZ německé firmy Rombach. Dřevěné panely jsou vyrobeny jako prefabrikáty v továrně a smontovány na místě.
Montáž jde velmi rychle, hrubá stavba prvního domku trvala 8 hodin.
Dřevěné panely NUR-HOLZ bez lepidel a kovu
NUR-HOLZ je nově vyvinutý konstrukční systém dřevěných sendvičových panelů, při jejichž výrobě jsou jednotlivé vrstvy dřeva pevně spojeny dřevěnými „šrouby“ z tvrdého bukového dřeva. Tento systém se skládá ze stěnových, stropních a podlahových prvků a umožňuje velkou flexibilitu pro architekty. Na místě je z těchto elementů zkonstruována hrubá stavba. Panely pro stěny sestávají z centrálního konstrukčního jádra o tloušťce 6–8 cm, na které jsou pokládány horizontálně, vertikálně i diagonálně další vrstvy do požadované tloušťky 9,5 – 35 cm. Podlahové a stropní panely pak mají ještě jeden nebo více konstrukčních nosných prvků. Panely jsou již opatřeny otvory pro rámy oken i dveří a drážkami pro elektroinstalace.
NUR-HOLZ, jak již sám název systému napovídá, je skutečně pouze dřevo bez jakýchkoliv lepidel či jiných přídavků. Panely mají dobré izolační schopnosti a– tím, že vrstvy dřeva jsou k sobě neprodyšně připevněny – také dobrou odolnost proti ohni. Nemluvě o komfortu bydlení, protože dřevo je velmi příjemný, vzdušný a teplý materiál. NUR HOLZ tak představuje významnou alternativu jiným konstrukčním metodám. Kromě Německa a Holandska stojí domy z těchto panelů například v Itálii, Francii nebo Norsku.
Pasivní dům s platinovým certifikátem cradle to cradle (C2C)
Dřevěné stěny interiéru domku DDacha a jeho vnější opláštění modřínovým dřevem dávají této stavbě jedinečný charakter. V kombinaci s přírodními izolačními materiály, jako je lněné a dřevní vlákno, je DDacha konceptem bydlení přátelským k životnímu prostředí. DDacha je navržena jako pasivní dům a splňuje přísné holandské stavební předpisy. Je to dům vhodný pro podmínky klimatu severní Evropy (zóny Cfb a Dfb podle Köppen-Geigerovy klasifikace klimatických zón).
Střecha je pokryta mechem a skalničkami, jako je třeba rozchodník, které slouží jako výborná izolace. Na části střechy jsou umístěny fotovoltaické panely, které kryjí většinu spotřeby elektrické energie v domě. Topení v podlaze může být napojeno buď na plynový kotel v domě nebo, jako v případě prvního domu postaveného v Almere, na městskou teplárnu. Základy a podlahy domu jsou betonové.
Konstrukce domu a jeho orientace maximálně využívá denní světlo a sluneční paprsky. Dřevěné panely NUR-HOLZ získaly tzv. platinový certifikát C2C (cradle to cradle), což znamená, že mají nejlepší skóre v pěti požadovaných kritériích: zdravý materiál, jeho možné další využití, obnovitelná energie, CO2 spotřeba, hospodaření s vodou a společenská odpovědnost.
Prototyp malého domku DDacha postaveného z dřevěných prefabrikátů byl vystaven během festivalu Dutch Design Week v říjnu letošního roku v Eindhovenu, ale první dům se již postavil ve městě Almere nedaleko Amsterdamu. Tam je realizován projekt s názvem „Ik bouw in mijn tuin“ – stavím na své zahradě, který má mít charakter městské zahradní kolonie s množstvím zeleně. Město tam vyčlenilo 30 malých parcel o velikosti zhruba 200 m2.
Na těchto parcelách mohou být postaveny domy o maximálním půdorysu 8 x 8 metru a vysoké maximálně 3,8 metru, což DDacha perfektně splňuje. Architekti ale nezůstali jenom u této nejmenší varianty domku (DDacha 8). Připraveny jsou i další konfigurace jako DDacha 16 (8×16 metru), DDacha 24 (8×16 + 8×8) nebo DDacha 28 (8×28 m). Všechny tyto typy jsou přízemní, ale připravuje se i jednopatrová varianta.
Architekti: Marx&Steketee architecten, Stek architecten
Text: Jitka Prokopičová
Foto: René de Wit/DDacha
Více na: www.ddacha.nl