Czech Chalet – dřevostavba v alpském stylu v českých horách

Partneři sekce:

Všude kolem vůně dřeva, výhled na krásné lesy a kopce, soukromí pro každého člena rodiny, moderní řešení i zařízení, a přece tak daleko od každodenního rušného života míst. Kdo by to nechtěl vyzkoušet alespoň na pár dní? Skvělý relax, ale i místo pro bydlení v harmonickém stylu ruku v ruce s přírodou a zároveň výhodami moderních dřevostaveb nabízí chata, která vznikla v Ateliéru TFH.

Orlí hnízdo – milý luxus

Nikdo nemusí hádat, proč dostala název Orlí hnízdo – dům totiž stojí na nejvýše položeném pozemku v obci Haratice. Mimochodem, o orlích hnízdech je známo, že jsou dobře ukrytá před zraky lidí vysoko na stromech. Těžký skelet stavby je inspirován horskými chatami typu chalet, které jsou typické pro alpské regiony.

Rozhodně jí to však svědčí i v sousedním Česku. Spadá do projektu Ateliéru TFH Czech Chalet. Jde o projekt specifických moderních dřevostaveb, které v sobě snoubí luxusní atmosféru typickou pro alpské chalety (Swiss chalet) s milou architekturou českých hor a vrchů.

Propracovaný po všech stránkách

Orlí hnízdo, kterému říkají i Chalet nad údolím, jako dřevěný skeletový dům nabízí absolutní pohodlí a plnou vybavenost rodině s malými dětmi. Neméně zajímavý je samotný příběh domu. Vznikl na podnět páru, který má v rodině tolik profesionálů v blízkých oblastech (truhlářství, stavebnictví), že tento dům nemůže vypadat jinak než propracovaně a dokonale.

Stojí na třech pilířích

Velmi důležitým momentem celé stavby je, že na rozdíl od klasických chaletů má odlehčenou vzdušnou atmosféru, a proto se v ní domácí cítí mnohem příjemnější. Ruku v ruce s těžkým skeletem jdou velké zasklené části, takže velká okna byly nezbytností.

Navíc, z jižní strany přinášejí množství světla a tepla, což je z hlediska úspory energie velmi důležité. Soukromí zajišťují venkovní rolety. Pro sklon svahu je pod domem vybudován suterén, ve kterém se nacházejí garáže a úložný prostor. Celý dům stojí na třech pilířích, mezi kterými se nacházejí dřevěné dveře.

Podstatné detaily stavby

Autor projektu Ing. Milan Peukert, Ph.D., blíže vysvětluje detaily stavby: „Obvodové sloupové konstrukce s výplní z dřevovláknité desky jsou difuzně otevřené, je to náš vlastní systém. Stejný systém se opakuje i v případě střechy. Podlaha je také řešena jako zbytek obálky domu: nahoře se nachází třívrstvá dřevěná podlahová krytina, pod ní betonová vrstva, podlahové vytápění a izolace. Nosnou konstrukci tvoří OSB deska a trámová konstrukce, zvenku je dřevovláknitá deska. Na stropě se na dřevěných pohledových nosnících nacházejí dřevěné latě silné 18 mm, dále OSB deska, izolace a šesticentimetrová betonová vrstva s podlahovým vytápěním.“

Jedna část patří rodičům, druhá dětem

Dispozice je také dokonale promyšlená a sladěna s potřebami obyvatel domu. Celý dům je vertikálně rozdělen na dvě části – v první se nachází ložnice rodičů, koupelna, šatna, pracovna, do níž vede schodiště z obývacího pokoje v přízemí. Ta je spojena s jídelním koutem a kuchyňskou částí.

Druhá část domu patří dětem, které se těší na mezonetový dětský pokoj – dokud jsou děti maličké, je tato část zatarasena.

Problémy, které bylo třeba vyřešit

Interiér je z dubu. Problém však byl rozlousknout záhadu, jak povrchově upravit dub, aby jeho barva zůstala taková, jakou má surové dřevo. Dub totiž časem přirozeně stárne a oxiduje. Nakonec byl použit k tomuto účelu olej, který obsahuje „neviditelný“ bílý pigment. Další problém museli domácí řešit s vodou.

Nepřehlédněte: Moderní způsob venkovského bydlení – Šikovná jednopodlažní dřevostavba!

I když pramenitá voda byla zdravotně nezávadná, obsahovala extrémní množství železa a manganu a byla viditelně rezavá. Řešením byla vlastní úpravna vody, kde železo oxiduje a voda prochází třemi filtry a také UV lampou.

Chalet nad údolím Orlí hnízdo v kostce
Zastavěná plocha: 165 m2 (včetně dílny)
Užitná plocha: 186 m2 (samotný RD)
Spodní stavba: betonové pilíře
Konstrukční systém: těžký dřevěný skelet – difuzně otevřené skladby obvodových konstrukcí TFH
Tepelná izolace: dřevovláknité a kamenné izolace
Fasáda: smrková s tenkovrstvou lazurou – TFH profil
Střešní krytina: falcovaná pozinkovaný plech s PU úpravou – tzv. click systém
Okna: dřevěné, prosklené izolačním trojsklem
Podlahy: třívrstvé dubové
Teplo: elektrokotel, podlahové vytápění, krbové kamna a jižní zasklení
Skladba stěny směrem zevnitř: dřevo / sádrokarton, instalační předstěna s dřevovláknitou izolací, OSB, KVH nosníky s kamennou izolací, sololit, laťování, dřevěná fasáda
Celková tloušťka stěny: 450 mm
Součinitel prostupu tepla stěny: U = 0,12 W / (m2. K)

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Ateliér TFH