Dřevodům se zelenou střechou v Rusovcích
Galerie(10)

Dřevodům se zelenou střechou v Rusovcích

Partneři sekce:

Střecha může mít různou podobu, avšak v případě dřevostavby a ve smyslu souladu s přírodou je velmi přijatelnou kombinací dřevodům se zelenou střechou, na níž rostou rostliny. Zelená střecha však není moderním výmyslem, její historie sahá podstatně hlouběji.

Zelené střechy znali už v Mezopotámii

Vegetační střechy znali a využívali už ve starověké Mezopotámii, Asýrii a v Babylónii – tato centra byla pravděpodobně kolébkou zelených střech. Visuté zahrady královny Semiramis byly nakonec také terasy – střechy, na nichž rostla zeleň. Měly vlastní zavlažovací systém. V 11. století se podobné stavby objevily v Itálii a ve Francii.

Návrat zelených střech v Evropě byl znatelný například v polovině 19. století v Německu. Sem tam pronikly i na naše území. Dnes naštěstí architekti i investoři dokážou jejich význam a pozitivní vlastnosti pro dům i jeho okolí ocenit, a to nejen esteticky.

S minimálním zásahem do původní zahrady

Dům se zelenou střechou, který vyrostl v Rusovcích v roce 2014, vyšel z dílny ateliéru VAN JARINA. Hlavní myšlenkou projektu a také přáním investora bylo využít prostor dosavadní zahrady na stavbu jednopodlažního obytného prostoru. Podmínkou byl minimální zásah do původního prostředí zahrady.

Jak charakterizují stavbu samotní autoři?

„Přízemní rodinný dům respektuje důležitost zastínění rovinatého podunajského terénu. Důsledně vyplňuje prostor mezi stromy ve staré zahradě. Zalamovaná zelená střecha a volná dispozice nezávislá na pravých úhlech umožnily nerušenou orientaci a výhled z interiéru.

Krytá vstupní terasa propojuje zasklenou fasádu se zahradou. Přiznaná dřevěná skeletová konstrukce, dřevitá izolace, provětrávaná fasáda z červeného smrku a extenzivní zelená střecha zaručují vysoký energetický standard bez nároků na rekuperaci a klimatizaci,“ vysvětlují ve zprávě architekti.

Soukromí díky nepravidelnému tvaru

Originalitu stavbě zabezpečuje netypický nepravidelný tvar, díky němuž vznikla terasa a prostor na příjemný pobyt majitele v soukromí, ale i další vymoženosti – například pasivní zisky ze slunečního svitu. Investor trval na tom, aby dům působil nenápadně, což se kolektivu autorů stavby, jejichž tým tvořili Ing. arch. Ivan Jarina, Ing. arch. Martin Kubovský, Ing. arch. Štefan Šuster, jednoznačně podařilo. Jednoduchost domu je vyvážená kombinovanou fasádou z modřínového obkladu a obkladu z cementových desek.

Nejde jen o estetiku

Kromě samotné zelené střechy sehrál velkou roli výběr přírodních materiálů a také fakt, že konstrukční části stavby z dřevěných materiálů jsou přiznané. Zelená střecha nemá jen estetickou funkci, dá se říci, že do jisté míry nahrazuje část zahrady, na níž dům stojí. Dalším důležitým momentem je ekologická role a skutečnost, že takováto střecha efektivně brání letnímu přehřívání stavby. Přesah střechy zabezpečuje potřebný stín.

Dům se zelenou střechou v kostce

Architektonický ateliér: ateliér VAN JARINA
Architekti: Ing. arch. Ivan Jarina, Ing. arch. Martin Kubovský, Ing. arch. Štefan Šuster
Lokalita: Bratislava-Rusovce
Rok realizace: 2014
Užitková plocha: 114 m2
Zastavěná plocha: 143 m2

 

Sabína Zavarská
Foto: Mgr. Art. Soňa Sadloňová