Dřevostavba s nízkoenergetickým standardem
Galerie(19)

Dřevostavba s nízkoenergetickým standardem

Partneři sekce:

Opticky působí jako ze dvou odlišných celků – záleží na tom, z které strany se na něj díváte. Nejpříjemnější část je i v tomto případě nasměrovaná do zahrady, kde se interiér pozvolna mění na exteriér prostřednictvím terasy a schodů do zahrady zdobených kamennou zídkou. Základním pravidlem stavby tohoto domu byla jednoduchá geometrie, moderní architektonický koncept, ale především ekologie a ekonomie. 

Ohleduplnost vůči životnímu prostředí…

… byla velmi důležitým momentem projektu. Nevidíme ji jen na základě vybraných materiálů a celkové koncepce, ale i v přístupu řešení základních funkcí domu. Tato stavba je svými parametry velmi blízká energeticky pasivním stavbám a v technologii evropským dřevostavbám. Architektonické studio Michael Kocych Architects se snažilo o co největší tvarovou, energetickou a dispoziční optimalizaci.

Foto: Jiří Ernest

Jih patří soukromí

Stavba je rozčleněná osou uprostřed domu na dvě části – jižní a severní. Obytné místnosti jsou orientovány na jih, v severní části jsou situovány místnosti s příslušenstvím. Na severní straně je také umístěno kryté stání a vstup včetně zázemí. Díky tomuto dispozičnímu řešení mají místnosti dostatek světla i tepla ze slunce, co nejbližší propojení s přírodou a klidnou atmosféru.

Foto: Jiří Ernest

Středovou osou je oddělená i společenská část domu – v severní části otočené směrem k ulici je umístěná kuchyň s jídelním koutem, v jižní části obývací pokoj propojený posuvnými dveřmi přímo s terasou.

Foto: Jiří Ernest

Ze tří obytných místností, dvou dětských a rodičovské ložnice, je možné projít na molo směřující na terasu. U ložnice rodičů je ještě umístěn hostinský pokoj, který aktuálně funguje jako sklad.

Foto: Jiří Ernest

Jaké použili materiály a konstrukční řešení?

„Základová betonová deska byla založena v mírném svahu, na jílovém podloží. Obvodové stěny jsou dřevěné (KVH profil), tvořené dvouřadovým systémem letmé montáže typu „two by four“. Takto vytvořený systém vymezuje prostor pro uložení tepelné izolace v tloušťce 400 mm. Stěny jsou ve dvojici vzájemně překotvené dřevěnými deskami vizuálně tvořícími žebříky. Všechny vnitřní nosné stěny zděné z vápenopískové cihly (tepelná stabilita, akumulace tepla) jsou uloženy na pěnovém skle; stropy a krovy jsou dřevěné. Střešní krytina je řešena v technologii EPDM kaučukové membrány,“ vysvětluje autor projektu Ing. arch. Michael Kocych.

Foto: Jiří Ernest

 Další technické specifikace

Obvodové stěny a střecha jednopodlažního domu jsou difuzně otevřené (difuzní spád), fasáda a střecha jsou provětrávané. Efektní obklad domu je vytvořen z vodorovných borovicových lamel thermowood (napuštěných olejem) v kombinaci s tmavě šedým cembonitem.

Foto: Jiří Ernest

Okna jsou dřevěná euro, 88 mm, z exteriérové strany opláštěná hliníkovým profilem. Z jižní strany mají osazené izolační trojsklo se solárním faktorem 63 %. V případě potřeby je možné stínění upravit prostřednictvím exteriérových hliníkových lamel Z90. Podlahy v interiéru jsou průmyslové na bázi polyuretanu.

Foto: Jiří Ernest

RD Baranovice v kostce

Architektonické studio: Michael Kocych Architects
Lokalita: Frýdek-Místek „Baranovice“, Česká republika
Projekt: 2008 až 2009
Realizace: 2011
Užitná plocha: 146 m2
Pozemek: 972 m2
Nízkoenergetický standard: 25 kWh/m2/a

Sabína Zavarská

Foto: Jiří Ernest