Fasáda ze dřeva? Proč ne.. (1. díl)
Dřevěné fasády mají mnoho výhod, kromě funkčních je zde i estetická stránka. Na betonových, zděných či hrázděných stěnách působí dřevo, obecně příjemné na pohled, v kombinaci s anorganickým materiálem dynamicky, a také zajímavě člení plochy.
Pokud jde o materiál, je pro exteriérové fasádní dřevěné obklady nejvhodnější masiv. Z tuzemských dřevin nejčastěji smrk a borovice, a dále z hlediska kvality či vzhledu také modřín, bříza a dub. Tyto dřeviny však nemají samy o sobě dostatečnou odolnost, je proto nutné je pečlivě povrchově ošetřit vhodnými impregnačními prostředky především proti působení klimatických vlivů a vlhkosti. Je také nezbytné dodržet konstrukční postupy pro umístění jednotlivých prvků tak, aby nedocházelo k zatékání a zadržování vody pod obkladem a mohla volně stékat.
S údržbou nebo bez ní?
Na obklady fasád jsou pro svou kvalitu a vlastnosti však stále častěji využívány odolnější tropické či severské druhy dřevin, především červený cedr, sibiřský modřín či skandinávský smrk. Některé z těchto druhů není nutné povrchově upravovat, postupem času se na nich působením slunce a povětrnostních vlivů vytvoří patina, která dodá celku na zajímavosti. Cena těchto dřevin je vyšší, než v případě místních druhů, ovšem následná minimální náročnost na údržbu je velkým bonusem, který tyto náklady vyrovnává. Masiv pro tento účel by měl dnes pocházet z certifikovaného dřeva s jasným původem.
Jestliže máme fasádu z běžných druhů dřevin, je nezbytné je chránit před klimatickými vlivy, vlhkostí, napadením škůdci a účinky UV záření. Zde přichází v úvahu ochrana laky, krycími barvami a lazurami. Jestliže je dřevěná fasáda na jižní či západní straně, a tedy vystavena intenzivnímu působení slunce, je dobré volit také ochranu proti působení UV záření.
Ovšem dřevo je v takém případě vystaveno i přehřívání konstrukce v letních měsících a teplotám pod bodem mrazu v zimě. V takovém případě se snažíme vybrat vhodný barevný odstín (tmavé barvy sluneční záření pohlcují, světlé odrážejí), případně vybereme některý ze speciálních nátěrů proti slunečnímu záření s obsahem pevných částic minerálů či kovů, které je odráží.
Moderní trendy
Vyšší trvanlivost i odolnost má dřevo modifikované – tlakově impregnované či tepelně upravené dřevo. V případě tlakově impregnovaných obkladů jsou ochranné impregnační prostředky vpravovány do spodních vrstev dřevěných prvků pomocí tlaku a vakua.
Kvalitu tlakové impregnace ovlivňuje nejen její průběh, ale i ochranný prostředek a druh dřeva. Tepelně upraveným dřevem (například s obchodním názvem Thermowood), jsou běžné dřeviny, jejichž povrch a skladba byly změněny společným působením vlhkosti a tepla. Při tomto procesu dochází ke zlepšování mechanických i fyzikálních vlastností dřeva a ke zvýšení jeho trvanlivosti.