Letní dům pro rodinu se dvěma dětmi
Jednou z inspirativních prací architekta Johana Sundberga je letní dům ve Švédsku. Nachází se v nejjižnější části země, v oblasti Beddinge Strand. Pozemek se nachází na zalesněném pobřeží a budova je na něm umístěna tak, že se otevírá směrem k jihu, tedy k Baltskému moři, zatímco severní strana je obrácena k lesu.
Samotný dům je usazen jako veliký dřevěný kontejner na třech podélných betonových pražcích. Jeho dřevěný rám s prosklenými výplněmi mu dodává nezaměnitelný výraz, který se současně nenásilně snoubí s okolní krajinou a přitom se od ní odlišuje. Podél domu probíhá terasa chráněná shora přesahem střechy a od terénu separovaná navýšením, takže vypadá, jakoby se pohybovala nad zemí. Z terasy a z místností navazujících na ni je nádherný výhled na okolní moře i do lesů.
Fasáda je obložena sibiřským modřínem v různých úpravách tak, aby obklad definoval každý stavební prvek. Ovšem dosažení hladkých a nerušených ploch se zdůrazněním rohů a spojů by bylo s prkny nemožné. Proto jsou pro obklad použity hoblované modřínové panely.
Všechny materiály pod základním horizontálním rámem, jako pražce, sokly či schodiště, jsou z neorganických materiálů, čítajících beton či pozinkovanou ocel.
Majitelem domu je člověk, který klade důraz na kvalitu. Proto požadoval zvýšení polohy umístění dřeva nad terénem a také chráněnou severní fasádu, které odolá náporům počasí, ať už jde o vítr, déšť nebo slunce.
Sám Johan Sundberg k požadavkům klienta uvádí:
„Chtěl, abychom vytvořili letní dům pro rodinu se dvěma dětmi. Jejich původní představa byla inspirována nedalekým domem (Villa Nyckelpiga), ale jinak byli velmi otevření. Mluvili hlavně o své lásce k danému místu a o tom, jak je svázáno s rodinnou historií. Když jsme se setkali na místě, tak jsem si uvědomil, že nejzajímavějším prvkem je vyvýšená poloha na okraji pozemku, v lese s výhledem na duny.
Původní inspirace klienta by na takovém místě ztratila smysl, takže jsem prvotní nápad odmítl. Nejde jen o to, aby se dům jakoby vznášel, důležité je, jak jemně leží na trávě. Chtěl jsem tento pocit vyvýšení v projektu zdůraznit. Důležitý byl i aspekt počasí, zejména při orientaci domu k moři.“
– Proč jste se rozhodl, že zvednete dům na betonových trámech?
„Chtěl jsem, aby dům lehce dosedal na zem, aby byl jakoby vyvýšený a průhledný pro návštěvníka, přicházejícího ze severu. Použití betonu je způsob, jak dát struktuře potřebný řád. Jde o neorganický materiál s dlouhou životností, a to i v případě, kdyby stoupla hladina moře.
To je ve Švédsku na pobřeží jedním z důležitých aspektů. Projekt také pracuje s kontrastem mezi lehkými materiály nahoře a těžkými prvky dole. Mezi organickou a neorganickou částí. Snažím se vytvářet napětí mezi materiály a jejich možnostmi.“
– Proč stále používáte stejné materiály?
„Používám beton a dřevo a mám proto mnoho důvodů. Ptáte-li se na dřevo, které v tomto případě vytváří koncepci budovy, tak to patří k naší skandinávské architektonické DNA. Používání různých druhů dřeva a různých způsobů jeho ošetření zaručuje, že design zůstane jednoduchý a účelný.
Věřím, že tento princip funguje ještě lépe u letního domu, kde jakýsi minimalismus slouží ke zklidnění myšlenek a tedy k odpočinku. Navíc nezapomeňme, že klient toto místo miloval už před započetím stavby. Bylo tedy důležité, aby věc, kterou tam přidáme, atmosféru nenarušila.“
Letní dům Akenine tedy nakonec Johan Sundberg navrhl tak, aby podtrhl vlastnosti tohoto úžasného místa.
Název projektu: Letní dům Akenine (Sommarhus Akenine)
Umístění: Beddinge strand, Trelleborg, Švédsko
Rok výstavby: 2014
Hlavní architekt: Johan Sundberg
Projektoví architekti: Daniel Gerse, Max Germundsson
Strukturální inženýr: Anders Sandgren, Ramböll
Stavba: SAWI Byggnads AB, Trelleborg, Bengt Hansson
Interiérové práce: Malmö kök & inredning, Andreas
Text: Marie Urbancová
Foto: Peo Olsson (www.peoolsson.se)