Navrhování dřevěných konstrukcí podle eurokódu 5
V současné době všechny země Evropské unie zapracovávají do svých soustav technických norem eurokódy (de facto evropské normy), které by do března 2010 měly být jedinými pravidly pro navrhování stavebních konstrukcí v Evropě – to letos v únoru potvrdil i celoevropský workshop organizovaný Evropskou komisí v Bruselu.
- ČSN EN 1995-1-1 Navrhování dřevěných konstrukcí – Část 1.1: Obecná pravidla – Společná pravidla a pravidla pro pozemní stavby
- ČSN EN 1995-1-2 Navrhování dřevěných konstrukcí – Část 1.2: Obecná pravidla – Navrhování na účinky požáru
- ČSN EN 1995-2 Navrhování dřevěných konstrukcí – Část 2: Mosty
Jednotlivé národní verze evropské normy EN 1995 již nemají NAD (Národní aplikační dokument) jako u předběžné evropské normy ENV 1995, ale pouze NP (Národní přílohu), protože počet ustanovení, které lze měnit podle národních podmínek, je v EN 1995 velmi omezen. Národní příloha umožňuje nastavit v jednotlivých zemích vlastní hladinu spolehlivosti návrhu, protože úroveň bezpečnosti staveb je jedním z nezadatelných práv členských zemí CENu.
V Česku byla národní volba využita jen v nezbytných případech. Zjednodušeně lze konstatovat, že eurokód 5 (EN 1995) je zdokonalenou verzí jí předcházející předběžné evropské normy pro navrhování dřevěných konstrukcí ENV 1995, jejíž tři části byly postupně vydány v ČR v letech 1996 až 1998. Je však třeba si uvědomit, že používání EN 1995 je spojeno s celou řadou souvisejících evropských norem (například pro dřevo a materiály na bázi dřeva, spojovací prostředky, výrobní postupy a zkušební metody). Soubor těchto norem je velmi rozsáhlý a obsahuje přes 100 evropských norem. Je třeba mu věnovat velkou pozornost nejen z hlediska odborného, ale i právního.
Protože v eurokódu 5 je celá řada cenných návrhových pravidel včetně navrhování na účinky požáru, byl odbornou veřejností v ČR přijat velmi dobře. Bez problémů je přijatelný pro české i slovenské odborníky také proto, že teorii mezních stavů konstrukcí, na kterých jsou eurokódy založeny, používáme v našich zemích již přes 30 let. Toto však neplatí pro všechny evropské země, protože řada z nich donedávna používala teorii dovolených namáhání.
Po podrobnější seznámení s eurokódem 5, ale především v zájmu jednoznačnosti jeho výkladu, se v ČR organizují odborné semináře a jsou zpracovávány odborné učebnice a skripta pro studenty středních a vysokých škol a příručky pro autorizované inženýry.
EN 1995-1-1 Společná pravidla a pravidla pro pozemní stavby
Spoje s kovovými spojovacími prostředky
Zásadně byl přepracován návrh spojů pomocí kovových desek s prolisovanými trny. V ENV byl použit výpočetní postup, který aplikoval momentovou únosnost připojení. V EN je již převzat výpočetní model využívající plastických rezerv momentové únosnosti připojení. Teoretická plastická rezerva pro účinnou plochu připojení tvarem blízkou kruhu činí přibližně 12 %. Únosnost materiálu kovové desky s prolisovanými trny též vychází z předpokladu, že se deska chová plasticky.
Upozornit je však třeba na to, že první změna EN se dotkne únosnosti hřebíků a vrutů na vytažení. Dosavadní pravidla budou změněna do konzervativnější podoby zohledňující problematičnost tohoto způsobu namáhání. Změní se také postupy pro posouzení tlaku kolmo k vláknům dřeva a smyku s ohledem na výsušné trhliny.
Dílce a složené soustavy
- metoda A – řeší obecnou sestavu stěny ukotvenou tahovou kotvou proti nadzdvihnutí,
- metoda B – pro sestavu stěny provedenou podle určitých zásad tak, aby na ni mohl být uplatněn návrhový postup metody B.
Tato kapitola se zabývá i střešními ztužidly, u kterých jsou návrhová pravidla obdobná jako v předběžné normě.
Přílohy
Přílohy B a C jsou shodné s předběžnou normou. Příloha D již neobsahuje problematiku spojů s deskami s prolisovanými trny, která je přímo začleněna do kapitoly normy věnované spojům. V příloze D je nyní pouze uvedena bibliografie.
EN 1995-1-2 Navrhování na účinky požáru
Povrchy nechráněné
- jednorozměrná návrhová rychlost zuhelnatění,
- nominální návrhová rychlost zuhelnatění.
Jednorozměrná návrhová rychlost zuhelnatění platí pro jednorozměrné zuhelnatění (zuhelnatění ve směru jednoho rozměru prvku) a uvažuje se konstantní v čase. Nominální návrhová rychlost zuhelnatění, jejíž hodnota zahrnuje účinek zaoblení rohů (obr. 2), se též uvažuje konstantní v čase.
Pro průřezy počítané s použitím jednorozměrných návrhových rychlostí zuhelnatění se poloměr zaoblení rohů uvažuje roven hloubce zuhelnatění dchar, 0.
Povrchy zpočátku chráněné
- po čase porušení požární ochrany tf je rychlost zuhelnatění zvýšená až do času ta,
- v čase ta, kdy se hloubka zuhelnatění rovná hloubce zuhelnatění stejného prvku bez požární ochrany nebo 25 mm (rozhodující je menší z hodnot), se rychlost zuhelnatění vrací na úroveň rychlosti zuhelnatění u nechráněných prvků.
Pro období po porušení ochrany, které je dané tf ≤ t ≤ ta, se rychlosti zuhelnatění znásobí součinitelem 2. Pro t > ta se rychlosti zuhelnatění použijí bez násobení.
EN 1995-2 Mosty
- uvádí širší škálu dílčích součinitelů spolehlivosti materiálu (některé hodnoty jsou přísnější než v předběžné normě),
- mění úhel roznášení zatížení u desek mostovek z překližek,
- jako konstrukční materiál desek mostovek uvažuje i křížem lamelované dřevo,
- podrobně popisuje problematiku předpjatých mostovek,
- uvádí přesnější metodu pro určení spolupůsobící šířky desky mostovky.
Poděkování: Tento příspěvek byl zpracován za podpory výzkumného centra VC CIDEAS MSMT 1M0579 a VZ ČVUT v Praze MSM 6840770001.
doc. Ing. Petr Kuklík, Ph.D., Anna Kuklíková
ČVUT v Praze, Fakulta stavební
Obrázky: archiv autorů
Literatura
1. ČSN EN 1995-1-1 (eurokód 5): Navrhování dřevěných konstrukcí – Část 1-1: Obecná pravidla Společná pravidla a pravidla pro pozemní stavby. ČNI, 2006.
2. ČSN EN 1995-1-2 (eurokód 5): Navrhování dřevěných konstrukcí – Část 1-2: Obecná pravidla Navrhování konstrukcí na účinky požáru. ČNI, 2006.
3. ČSN EN 1995-2 (eurokód 5): Navrhování dřevěných konstrukcí – Část 2: Mosty. ČNI, 2006.