Druhy dřeva: Kompletní přehled materiálů na bázi dřeva
Dřevo představuje pevný a přitom lehký materiál, který má dobré tepelně izolační vlastnosti, je schopen snášet velké zatížení a tlumit vibrace. Slabě vede elektrický proud a nepodléhá působení koroze. Snadno se zpracovává řeznými nástroji, dobře se spojuje lepením, hřebíky, případně vruty. V suchém stavu se snadno přepravuje, má rezonanční vlastnosti.
- Další aglomerované materiály
Difuzní deska FORMline DHF (obr. 10) je středně tvrdá vláknitá deska, která nachází hlavní použití v dřevostavbách, a to pro vnější opláštění stěn a střeních záklopů na krokve pod tvrdou krytinu nebo jako spodní krytina u krokvové izolace. Hustota této středně tvrdé desky je cca 600 kg/m3. Je vyrobena s přísadou syntetického pojiva a parafínové emulse. DHF desky vyhovují přísným hygienickým požadavkům z hlediska obsahu a emise formaldehydu. K výrobě se používají štěpky získané posekáním odpadních dřevních sortimentů napadnuvších při probírkách a výchovných zásazích v lesích. Lisování desek se uskutečňuje v moderních kontinuálních lisech za vysokého tlaku 6-7 MPa.
Jako stěnové opláštění rámových staveb slouží DHF materiál jako vnější, difuzní, paropropustná deska odvádějící vodu s izolační funkcí proti působení větru v odvětrávaných stavbách. V případě aplikace ve střešních konstrukcích se používá jako difuzní, druhá spodní krytina pod vrchní, tvrdou střešní krytinu. Hrana desky se vyznačuje asymetrickým, kónickým profilem pero a drážka. Tento profil zamezuje vniknutí vody a větru hranou desky do konstrukce. Výhodou je, že preventivní chemická ochrana nosné dřevěné konstrukce není zpravidla nutná.
Elastická třísková deska Recoflex se skládá zhruba ze stejného podílu dřevního, korkového a latexového granulátu a polyuretanového pojiva. Recoflex se vyrábí z 95 % z obnovitelných, stále rostoucích surovin. Jeho velkou přednosti je bezproblémová recyklovatelnost a minimální obsah volného formaldehydu. Barva Recoflexu je přibližně identická s barvou přírodního dřeva. Materiál Recoflex není stálý vůči UV záření. Elasticity Recoflexu je dosaženo jednak použitím elastomerického polyuretanu a latexu, pórovitou konzistencí a nízkou hustotou materiálu, rozměry granulátu a neuspořádanou, homogenní materiálovou strukturou.
Recoflex je možno zabudovat do vícevrstvých systémů, ve kterých pak tvoří jádro. Vyznačuje se též dobrým útlumem zvuku (kročejový útlum) a díky tomu nachází široké použití v konstrukcích podlah. Při ohýbání do velmi malých poloměrů je odolný vůči zlomení.
Recoflex lze ručně i pomocí lisu formovat v každém směru. Není schopen se uchovat získaný tvar, a proto musí být určitým způsobem fixován. Nejspolehlivěji se fixuje v tvarovém lisu – z obou stran recoflexového jádra se nalepí oplášťovací materiál. Pro zvýšení tvarové stability je možno lepidlem slepovat několik desek mezi sebou. Pak je možné pouze jednostranné opláštění anebo použití tenčího oplášťovacího materiálu. Recoflex může být nalepen jedno- nebo oboustranně na kovové tvarové elementy; kovové jádro zabezpečuje potřebnou stabilitu. Recoflex je na venkovních plochách viditelný a slouží jako prvek utvářející vzhled výrobku. Takto se vyrábí například sedáky židlí.
Recoflex je použitelný pro různé účely, například na viditelné plochy nábytku a rozličné prvky interiéru. Zde kromě plochy hrají významnou estetickou roli hrany a způsoby jejich dokončení. Recoflex je možno napouštět v broušeném či nebroušeném stavu. U broušeného Recoflexu vznikají hladké, lehce strukturované plochy, které tmavnou. Napouštění by mělo být provedeno až po tvarování materiálu tak, aby lak nebyl dodatečným tvarováním narušen. Při povrchové úpravě olejem zůstává Recoflex elastičtějším než po lakování. Moření dýh použitých k opláštění je dalším možným způsobem povrchové úpravy. Při použití pěnových dýhovacích lepidel nevznikají propady lepidla, což jinak souvisí se savostí materiálu. Plochy lze rovněž uzavírat pomocí speciálních fólií, které se na ně natavují. Jsou pak vysoce lesklé, hladké a odolné vůči mechanickému poškození.
Desky EUROPLY představují nový materiál na bázi dřeva z průmyslového dříví a z něho vyrobených pásků, tzv. Eurostrips. Materiál vyrobený z pásků loupaných dýh tloušťky cca 3 mm je již delší čas známý pod obchodním názvem PARALLAM. Velká tloušťka dýh nevyhnutně způsobuje početné póry uvnitř desek. Tyto póry však nemohou přenášet žádné síly. Také dřevní materiál vyrobený z vrstvených dýh (LVL) je běžně zhotovován z loupaných dýh tloušťky 3,2 mm. Po slisování dochází k redukci jejich tloušťky na cca 3,0 mm. Se snižující se tloušťkou dýh se zvyšuje jakost výrobku, ale bohužel rostou i výrobní náklady. Vrstvené dřevo nebo překližka z tenkých loupaných dýh (například tloušťky 1 mm) je drahé a jeho použití je omezeno na relativně malý, specializovaný okruh zákazníků. Celosvětově je produkováno rovněž velké množství překližek různých konstrukcí za použití dýh různých tlouštěk i desek s orientovanými třískami, tzv. OSB.
Výchozí hmota pro výrobu dřevních pásků (Eurostrips) je připravována z cenově příznivého průmyslového dříví. Protože deskové materiály nebo nosníky musejí mít vysokou kvalitu a musejí mít uzavřené řezné hrany, jsou na dřevní pásky kladeny zvláštní požadavky: musejí být značné délky, stejné šířky, rovnoměrné tloušťky (pokud možno pod 1,0 mm), bez výskytu tzv. šplitrů. V důsledku maximálně rovnoměrné tloušťky pásků dochází působením tlaku, tepla a parního nárazu v lisu k rovnoměrné a rychlé plastifikaci lisovaného materiálu. Všechny pásky (třísky) se přetvářejí a ukládají těsně na sebe bez vzniku jakýchkoliv pórů. Vznik šplitrů na velkých klasických třískovacích strojích nelze vyloučit. Jak uvádí literatura, má dřevo samo o sobě při dělení tendenci ke tvorbě šplitrů, zejména při nedostatečném zajištění materiálu jdoucího do posledního řezu přítlakem. Všem doposud zkonstruovaným třískovacím strojům chybí pevná opora materiálu vstupujícího do stroje. V lisovaném materiálu jsou šplitry nežádoucí, neboť jsou nedostatečně prohřáty, a tím málo plastifikovány, způsobují pórovitost a snížení kvalitativních ukazatelů (pevnost v ohybu, modul pružnosti v ohybu).
Desky EUROPLY se hodí obzvláště ke spojení s běžnými OSB deskami. Mohou-li být využity i piliny a štěpky, dochází pak ke stoprocentnímu využití dřevní hmoty na jednom místě, bez jejich dalšího transportu do jiné výrobní lokality.
Překližované a vrstvené masivní materiály nacházely a stále nacházejí široké možnosti svého uplatnění v různých oblastech:
- Výroba nábytku – do konce 70. let byl hlavním odběratelem překližek nábytkářský průmysl, který používal zejména nevodovzdorné překližky. Konstrukční dýhy se používají na tvarované překližky pro výrobu sedacího nábytku, na lamely pro výrobu postelí nebo výrobu dveří (konstrukce dveřních křídel včetně zárubní, okrasné dýhování, pláště dveří apod.).
- Dřevěné a kombinované stavby obytného a užitkového charakteru. Jde zejména o panely prefabrikovaných domů, střešní nosníky, podlahy, dělicí příčky, sloupky, vazné trámy, TJI nosníky apod.
- Stavební konstrukce hlavně v kombinaci s jinými materiály, například bednění pod krytinu, vnitřní i vnější pláště, štítové zdi, schody, betonářská systémová bednění, kruhová bednění, bednění na staveništi, podlahy lešení, podlahy v průmyslových a skladovacích halách, podlahy zvýšených podlaží, mezipater, nákladní a příjezdové rampy a jiné.
- Průmysl a přeprava – při výrobě nákladních aut, osobních i nákladních železničních vagónů, na podlahy, stěny a interiéry autobusů, tramvají, osobních aut, přívěsných vozíků, na obytné přívěsy, karavany, nástavby automobilů, přepravní plošiny, pracovní plošiny a stoly, speciální namáhané součástky, lodě a jachty (paluby, zařízení interiéru se zohledněním estetických, pevnostních, požárně technických vlastností), záchranné čluny, pontony, lodě pro dopravu tekutého dusíku, tankové lodě, chladicí přepravní prostory, letecké konstrukce (malá sportovní, užitková a transportní letadla – konstrukční díly, oplášťování, vrtule), na kontejnery a obaly pro lodní, zejména námořní přepravu, hygienické plochy, palety, bedny, sudy, tácky atd.
- Ostatní výrobky – například dopravní a reklamní tabule, dopravní značky, lávky pro chodce, vybavení hřišť, hračky, hrací automaty, sportovní potřeby a zařízení (podlahy sportovních hal, zimní stadiony, stoly na stolní tenis, haly pro squash, sportovní haly, konstrukce tribun, skořepinové výlisky na skateboard apod.), hudební nástroje (klavíry, varhany, strunné nástroje, hudební a reproduktorové skříně, jevištní a studiová zařízení s požadavky na akustické vlastnosti), kremační rakve a různé speciální výrobky jako překližované trubky, vrstvené lisované dřevo, výrobu slévárenských modelů a jiné.
prof. Dr. Ing. Pavel Král