Stylová dřevostavba na louce
Okouzlující dřevěnice se nachází na rovinatém pozemku, obklopena poli, nedaleko malého jezera ve finské Tenali. Předměstská komunita je vzdálena pouze 60 km od Helsinek a nachází se na samotném jihu země, obklopena nádhernou přírodou. Cílem architektů i majitele bylo, aby dům s pojmenováním Åkerudden vhodně zapadl do prostředí a splynul s ním ve vzájemné harmonii.
Na základě tohoto požadavku se architekti ze studia Mny Arkitekter na čele s Mathiasem Nyströmom rozhodli, že dům postaví v tradičním tvaru s jednoduchou sedlovou střechou.
Jedinečnou zajímavostí na stavbě je využití až 7 různých druhů dřeva. Dům je sice jednoduchý, ale skutečně okouzlující zvenčí i zevnitř.
Příjemný a útulný je už na pohled z dálky. Jelikož tvůrci se rozhodli využít dřevo v jeho nejrůznějších podobách a fázích přípravy, dům vyniká pestrou paletou barev a struktur. Při výstavbě bylo použito jednak ošetřené, ale i neošetřené (surové) dřevo, díky čemuž dům žije svůj vlastní život a v průběhu let se jeho vzhled postupně mění v souladu s proměnami okolní přírody.
Dům je obložen vertikálními pásy z osiky a stojí na nosných kůlech z pevného dubu. Terasy kolem domu jsou vybudovány z lokálně těžené oregonské borovice.
Tvar budovy je jednoduchý, přirozeně podlouhlý s ohledem na terén, na kterém je dům postaven. Podle vyjádření hlavního architekta Nyströma: „Ve své jednoduchosti a skromnosti se dům blíží k tradiční lidové architektuře, aniž by přímo kopíroval její prvky. Primární cíle při plánování a výstavbě byly autentičnost, lokálnost, jednoduchost a udržitelnost.“
Trámy a nosné konstrukce byly kromě dubových sloupů vybudovány z lokálně získaného smrku. Přiznané konstrukce byly pro dosažení estetičnosti ošetřené světlým olejem. Interiérové řešení obkladů a nábytku sestává z olše, dubových dýh, borovice či modřínu. Černě lakované OSB desky tvoří obložení schodiště.
Redaktorka významného finského periodika HBL – Nina Weckström – se o domě vyjádřila takto: „Åkerudden je nový, svěží dřevěný dům. Nádherně jednoduchá estetika designového řešení je podobná klasické místní stodole, avšak se stříbřitým třpytem exteriérového obkladu a velkými okny, přes která může interiér zaplavit doslova povodeň světla.“
S tímto názorem nelze nesouhlasit, z fotografií je patrná dynamika a lehkost interiéru způsobená právě bohatým přídělem jasných slunečních paprsků v každou denní hodinu, od východu až na západ slunce.
Nepřehlédnete
Pohodovému pocitu napomáhá zejména dispozice, která štědrý kus objemu (celou polovinu) ponechala kuchyni a společenskému prostoru, a druhou část učinila dvoupatrovou. V druhé části budovy se nacházejí ložnice, koupelny a studovna, přičemž tento soukromější prostor je od veřejnější společenské části oddělen vstupní halou.
Text: Anna Martausová
Foto: Mathias Nyström, Kuvio Architectural Photography, Gunilla Wellin
Zdroj: dezeen.com, mnyark.fi – Mathias Nyström