Tradiční dřevostavba s high-tech technologií
Nikdo by nečekal, že tradiční dřevěný dům na svahu kopce v malebné švýcarské krajině je novostavbou s moderním otevřeným interiérem vybavenou nejmodernějšími technologiemi, které umožňují maximálně šetřit přírodní zdroje a efektivně je využívat.
Zvlněná švýcarská krajina v okolí Bodamského jezera je charakteristická řídkou zástavbou a rozlehlými pastvinami. Na svazích nízkých kopců je tu roztroušeno pár izolovaných domů a farem.Vzhledem k jejich velké vzdálenosti od měst a restriktivním stavebním regulacím je stále více těchto usedlostí opuštěných a chátrají. Přesto se do těchto míst vracejí lidé, kteří zde mají své kořeny. Například Andreas Bänziger. V obci Rehetobel kdysi stál dům jeho prarodičů, který před několika lety vyhořel. Rozhodl se postavit na stejném místě dům v původní podobě s využitím tradičních metod stavění, avšak s moderní otevřenou konstrukcí poskytující současný komfort.
Po vzoru tradičních dřevostaveb
Nová stavba má stejné vnější rozměry jako ta původní a svou podobou odpovídá typické dřevěné architektuře v oblasti východního Švýcarska. Je věrná své předchůdkyni i neobvyklým lomem sedlové střechy, který je důsledkem někdejšího rozšíření původního domu. Průčelí je obloženo dřevem tradičním postupem – jednotlivá prkna jsou uspořádána do mřížky. Spodní patro je bíle omítnuté.
Na severní a východní straně je dům pokryt šindelem z modřínového dřeva a na západní straně k domu přiléhá bývalá stáj. Ta je také obložená dřevem a prosvětlená pásem oken, který je reminiscencí na její dřívější účel.
Pocit prostoru
Každý, kdo vstoupí do domu předním vchodem kolem upraveného jezírka, bude překvapen prostorností a prosvětleností interiéru. Jelikož šlo o novostavbu, majitel mohl volně zacházet s prostorem, aniž by musel brát v úvahu nějaké omezující faktory, jako jsou například stávající nosné zdi. Prostor bylo tedy možné pojmout v duchu myšlenek Adolfa Loose jako jakýsi Raumplan. Není členěný na patra, ale jednotlivé části domu na sebe navazují v různých úrovních. Tím se i opticky vyrovnala nízká světlá výška v místě, kde dům přiléhá ke svahu.
Vstupní prostor prosvětluje prosklená fasáda, která slouží zároveň jako transparentní propojení domu a někdejší stáje. Je zasazená do dřevěné mřížky, která odpovídá charakteru místní tradiční zástavby a byla tak přijatelná pro stavební úřad.
Ložnice pro hosty, sauna, sprcha a další místnost jsou situovány v úrovni vstupu, v části, kde bývala stáj, se o půl podlaží níže nachází garáž a o půl podlaží výše je kuchyň s jídelnou. Obývací pokoj se nachází nad garáží a zalévá ho světlo z dlouhého pásu oken. Prostor se otevírá až do podkroví, kde je ložnice s integrovanou koupelnou a nádherným výhledem.
Síla jednoduchosti
Majitel domu preferuje jednoduchost, čisté linie a přírodní materiály. Dům je postaven výhradně ze dřeva a to samozřejmě dominuje i v interiéru. Dřevěné stěny, stropy a podlahy doplňuje pouze tmavá italská přírodní břidlice, použitá jako povrchový materiál na podlaze v kuchyni. Ve stejném odstínu je také kuchyňská linka, pracovní pult a obklady v koupelnách. Tam s tmavým odstínem břidlice kontrastuje bílé koupelnové vybavení s minimalistickým designem Philippe Starcka.
Koupelna v podkroví, která je součástí ložnice, je vybavená prostornou sprchou, oddělenou od místnosti pouze skleněnou stěnou. Pod šikmou stěnou je vana a za ocelovou zástěnou je diskrétně skryta toaleta. Vše je součástí senzory kontrolovaného systému stejně jako další technologie v domě.
Zelené technologie budoucnosti
Celý dům – od solárního systému na titanzinkové střeše až po splachovací záchod – je ovládán přes domácí server, který lze vzdáleně řídit díky internetu. Například pokud není majitel delší dobu doma, WC se jednou denně automaticky spláchne pramenitou vodou, aby se zamezilo riziku růstu řas. Stejným způsobem jsou kontrolována světla, topení, spotřebiče, a dokonce i dřevěné okenice.
Každý přístroj v domě je možné aktivovat prostřednictvím internetu a rovněž tak lze identifikovat případné problémy, například pokud přestane fungovat chladnička či hrozí, že přeteče vana. Řízené větrání zajišťuje cirkulaci vzduchu každou hodinu.
Topení a okenice jsou kontrolovány ve spojení s informacemi z meteorologických kanceláří, podle intenzity osvětlení a webových kamer. Když se očekává teplé počasí, automaticky se zavřou okenice, když zima, zapne se podlahové topení. V návaznosti na meteorologickém zpravodajství lze také automaticky zalévat zahradu.
Komfort a bezpečnost
Celkem 70 m2 fotovoltaických článků na střeše generuje v letních měsících až 55 kWh elektrické energie za den. To umožňuje energií zásobovat i další domy v okolí. Pouhých šest až sedm procent energie je spotřebováno na vytápění, neboť do ventilačního systému je odváděno také odpadní teplo ze serveru. Tepelný komfort a nízkou spotřebu energie zajišťuje i vysoce výkonné tepelné čerpadlo s geotermální sondou v hloubce 250 metrů.
Technologie zajišťují vyšší bezpečnost. Zazvoní-li nějaký návštěvník, kamera u vchodu pošle jeho fotografii majiteli e-mailem. Díky technologiím lze docílit komfortního a bezpečného prostředí. Může být ideálním řešením pro ty, kteří se v domě zdržují poměrně málo, nebo chtějí-li mít po příchodu z práce rozsvíceno, napuštěnou vanu a poslouchat hudbu z bezdrátově ovládaného přehrávače. Umožní také efektivněji kumulovat energii a chránit dům. Z usedlosti v Rehetobelu však činí komfortní bydlení především její zasazení do okolní krajiny, chytré využití specifického svažitého pozemku a vnitřní uspořádání prostoru. Chyba serveru nezpůsobí v tomto případě naštěstí nic fatálního.
Kateřina Kotalová
Foto: archiv Duravit
Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.