Víkendový domek za polárním kruhem
Galerie(15)

Víkendový domek za polárním kruhem

Partneři sekce:

Před lety koupil norský polárník Børge Ousland jižně od Narviku ostrov, který nazval Manshausen, a začal ho přetvářet k obrazu svému a potěšení a prospěchu jiných. Nejprve zrekonstruoval molo a opravil staré dřevostavby na luxusní zázemí ostrova a konferenční prostory.

Ostrov měl být otevřený i výletníkům, kterých každoročně přijíždí velké množství, nový majitel se proto rozhodl postavit pro ně ubytování, které by jim poskytlo přístřeší k přenocování či při nepřízni počasí. Volba padla na jednoduché designové dřevostavby, jejichž podobu navrhl známý norský architekt Snorre Stinessen.

Česko-norská realizace

K realizaci byl také přizván neméně známý norský architekt a designér Terje Lindhal, jenž se ve své profesi specializuje nejen na malé domy, ale na bydlení na malém prostoru jako takové. Když hledal výrobce pro tento koncept víkendových domů, nerozhlížel se pouze doma, ale i v zahraničí, a objevil českou společnost Vesper Frames. Terje Lindhal a firemní odborníci se pak společně podíleli na finální podobně dřevostaveb. Náročnější část měla však teprve přijít.

Nenechte si ujít
DŮM ZE DŘEVA A BETONU

Vzhledem k tomu, že domky měly cestovat na místo určení vzdálené 3000 km, bylo nutné eliminovat nejrůznější rizika, spojená s transportem a stavbou objektů na skalnatém ostrově s často nehostinným klimatem. Domy měly navíc reálně přesahovat z poloviny z útesu nad moře. Již samotný převoz staveb, rozložených na jednotlivé díly kamiony a pak lodí na ostrov Manshausen byl velmi komplikovaný, bylo nutné díly dobře označit a uložit k přepravě pod určitým klíčem. Ve výrobním závodě vznikl proto fyzický prototyp stavby a po doladění byly vyrobeny všechny objednané domky.

Nenechte si ujít

DŮM POD DUBEM Z MASIVNÍCH DŘEVĚNÝCH PANELŮ

Prosklená vyhlídka s dřevem za zády

Základním stavebním materiálem lehkých víkendových dřevostaveb pro ostrov norského polárníka jsou masivní dřevěné panely, v přední části jsou domy o celkové rozloze asi 40 m2 kompletně prosklené. Vzhledem k tomu, že mají být využívány výhradně rekreačně, nejsou stavby nijak izolované, pouze ve střešní konstrukci je použita minerální izolace v tloušťce 120 mm. Malý interiér jinak velmi rychle zahřejí lidé, kteří se tam ubytují. Vnější stěny jsou obloženy modřínovými biodeskami, fasáda zadního traktu a střešní krytina jsou z nebarveného hliníku, který přispívá k ochraně stavby před působením mořské vody. Vstupní část domu tvoří důmyslné pojezdové masivní dveře.

Název projektu: Shelter – Manshausen, Norsko
Architekt: Snorre Stinessen
Generální dodavatel: VESPER FRAMES s.r.o.
Cena: 1,5 mil. Kč
Realizace: 7/2015

Text: Dana D. Daňková
Foto: VESPER FRAMES s.r.o.