Víkendový dům v Gurktalu

Almhaus, víkendový dům imituje stodolu

Partneři sekce:

Almhaus bychom mohli do češtiny přeložit jako salaš, lehkou horskou stavbu pro ustájení ovcí, případně jiných hospodářských zvířat. Může však jít i o jednoduchou chýši pro pastýře. V Alpách jsou tyto domy, plnící dnes již spíše funkci rezidentní, přirozeně velmi časté. A nejde jen o objekty starší, staví se nové – komfortní pro turisty, kteří sem přijíždějí na túry či za lyžováním, pohodlné a útulné pro soukromé využití. Často se na jejich vzniku podílí architekti, kteří jim vtisknou tvář, jež ladí s pastvinami a lesy kolem.

V tomto případě chtěl klient původně postavit v Gurktalu, jednom z nejkrásnějších vysoko položených horských údolí Korutan, klasickou stodolu, která by však byla určena k víkendovému bydlení.

Nevyužívaný svažitý pozemek se nakonec stal ideálním místem pro moderní dům, v němž architekt Reinhard Madritsch z ateliéru Marditsch Pfurtscheller uplatnil mnoho zajímavých nápadů.

Jako předloha sloužil habitus tradiční místní stodoly

Tradice v současném měřítku

Jako předloha sloužil habitus tradiční místní stodoly, ovšem prostor uvnitř je ryze moderní – architekti převedli ve svém návrhu romantické myšlenky nostalgického bydlení tohoto druhu do 21. století. Původní koncept však byl poněkud odlišný. Nejdříve to totiž vypadalo, že bude stodola rozložena, přemístěna, znovu postavena a využívána k bydlení. Tento plán se změnil, když spadla – uvolnila tak místo novému domu podobných proporcí.

Při této realizaci svedla náhoda investora z Frakfurtu, jehož žena pochází z Korutan, s tyrolskými architekty. „Rozhodli jsme se navrhnout nadčasovou verzi této pro Gurktal typické stavby, ovšem změnit dispozice a vybavit ji moderně a pohodlně“, zdůrazňuje Reinhard Madritsch.

„Svažitost pozemku a jeho další přednosti – atmosféra a umístění v uzavřeném údolí, přímo vybízely k vytvoření stavby v duchu současné architektury.“ Investor a jeho žena trávili na stavbě mnoho času. „Bylo půvabné pozorovat, jak se člověk z Frankfurtu v korutanské venkovské idyle změní,“ vzpomíná Reinhard Madritsch.

Celkové řešení interiéru je designově úzce spojeno s provedením fasády z modřínového dřeva

Svažitý pozemek výhodou

Konstrukce ve svahu zasazené dřevostavby je z křížem lepeného dřeva, celkové řešení interiéru je designově úzce spojeno s provedením fasády z modřínového dřeva. Hlavní myšlenkou řešení interiéru je otevřený prostor procházející všemi obytnými podlažími.

Dřevěné stěny se střídají s velkoryse prosklenými plochami, podstřešní prostor geometricky dělí přiznané střešní nosníky, vzdušnost je zdůrazněna také galerií. Útulno a příjemné pocity navozuje otevřený kruhový krb, umístěný uprostřed velkého obytného prostoru.

tulno a příjemné pocity navozuje otevřený kruhový krb

Celkově má dům čtyři podlaží – sklep a prostorné garáže, společenskou místnost s kuchyní a jídelnou, galerii jako místo pro odpočinek a ložnice. Ty jsou situovány na východní straně, západně se nachází částečně zastřešená terasa a společenská místnost s kuchyní a jídelnou. Tento prostor je opticky spojen s okolní přírodou prostřednictvím panoramatického výhledu prosklenými stěnami.

Dominantou tohoto prostoru je bezesporu zmíněný kruhový otevřený krb. Měl být využíván pouze občas, ukázalo se však, že je vhodný pro každodenní použití. A pokud nelze topit v krbu, podle situace je možné vytápět dům peletami, případně využít energii slunce.

Dům je prostorný, přesto je navržen tak, aby v krajině nepůsobil násilně, ale přirozeně, jako by tu stál již věky…

Almhaus Sonnenleiten v Gurktalu byl v roce 2015 oceněn v soutěži HOLZBAUPREIS KÄRNTEN

 

Základní údaje:
Název: Haus Sonnleiten
Návrh: Architekt Reinhard Madritsch
Užitná plocha: 217 m2
Zastavěná plocha: 830 m2
Konstrukce: dřevostavba z masivního křížem lepeného dřeva
Fasáda: modřínové dřevo bez povrchové úpravy
Vytápění: krb, solární zisky, případně je možné vytápění peletami
Potřeba tepla na vytápění: 45,5 kWh/m2a

Foto: Wolfgang Retter
Text: Daniela Bartošová