Dům na venkov. Architekt nabízí plány pro inspiraci zadarmo
Touha za každou cenu už bydlet ve vlastním často zvítězí nad rozumem. Proto se tak výtečně daří produkci v místě často naprosto nelogických domů na klíč, unifikovaným projektům z katalogů. Pro pořizovatele je to nejsnazší řešení. Jen zajistí hypotéku, vyplatí sumu a vyplaví endorfiny, než je dílo hotové k předání. Jde to vůbec jinak?
Unifikované katalogové stavby, které ve své vzájemné zaměnitelnosti a ctrl+c/ctrl+v provedení balastem rychlených bungalovů zaplavují předměstí, a mnohde devastují výzor původní vesnice, nejsou ničím novým.
O tom, jak zhoubné pro sociální uspořádání nebo krajinný ráz jsou, se mezi odborníky hovoří už dlouho. Nicméně snesitelných alternativ, nebo rovnou schůdných řešení, se zatím nabízelo pomálu. Architekt Michal Šiška vystoupil z mlhy neplodných akademických debat, a nabídl vlastní prací příklad všem.
Postav si sám. A lepší
Navrhl základní dokumentaci pro návrh typického vesnického domu, a volně je zpřístupnil zájemcům pro nekomerční použití. Takže pokud se nechcete spoléhat na výběr z katalogů a nechybí vám chuť do práce, můžete si z tohoto realizovaného návrhu (samozřejmě, po ověření vhodnosti užití v dané situaci) odnést plnou hrst inspirace. Nebo jen špetku, protože Šiška se nepodbízí unifikovaným řešením.
„Projekt tohoto domu poskytnu těm, kteří chtějí žít v domě tradičních forem, materiálů a principů, nemají na architekta, ale nechtějí krajině kulturní vesnice škodit,“ říká. Jeho projekt je současně manifestem, který přichází s řešením místo akademických lamentací.
Je určen stavebníkům, kteří chtějí bydlet v domě tradičních forem, materiálů a principů, ale z různých důvodů nevyužijí individuální služby architekta. Třeba proto, že tyto služby hypotéka nekryje.
Jaký tedy Dům na venkov je?
Je esencí účelné jednoduchosti, naprosto lapidární a funkční úspornou variantou. Vymyšlený a postavený za své, na zbytkové parcele domkoviště, s ambicí změnit místo k žití. Je to dům s červenou střechou a zdmi bílenými vápnem, s hrubými texturami, s plaňkovým plotem, se snadným přístupem na zahradu, s malou půdou k dalšímu využití v každém pokoji. Dům, který si – podle vlastních představ – doladíte k dokonalosti. S čím počítat?
Že i když se dostanete k vyladěnému projektu (na 3+kk, nebo 4+kk), pořád budete potřebovat zhruba 3,5 milionu na vlastní realizaci. Ta přitom v návrhu pokrývá zastavěnou plochu cca 97 metrů čtverečních, s dalšími rozšiřujícími přístřešky a terasami.
Volitelné je provedené ohřevu teplé vody, vytápění, integrace fotovoltaických systémů. A konzultace architekta, jež pomůže se zasazením typového projektu do vaší lokality, pak také něco bude stát.
Jedním z klíčových poslání architektury je, že má hledat odpovědi na otázky, přicházet s aktuálním řešením. Architekt Michal Šiška teď jedno takové open-source nabízí.
Lokalizace: Dobřív, Plzeňský kraj, Česko
Architektonické studio: MgA. Ing. arch. Michal Šiška
Vedoucí projektu: Michal Šiška
Realizace: 2020 (finalizace)
Zastavěná plocha: 97 m2 (dům), 45 m2 (přístřešek), 27 m2 (terasa)
Obestavěný prostor: 384 m2
Investor: soukromá osoba
Realizační náklady: Cca 3,5 mil. Kč. (v roce 2020)