Dům v lese
Galerie(22)

Dům v lese

Partneři sekce:

Plánování a realizace vlastního bydlení není obvykle jednoduchou, ani krátkodobou záležitostí. A to i v případě, že víte, jaký dům, kde a s kým postavit. Nejde přece o „housku na krámě“, ale o budoucí domov! Jaké to potom musí být, když je budoucí majitel vysněné nemovitost na vážkách?

Bourat či nebourat?

Ano, neběželo tu o nic menšího, než bytí či nebytí jedné rekreační chaty. A výše uvedenou otázku si investor kladl téměř celý rok.

Přestože již měl v rukou dva návrhy na novostavbu, rozhodl se pro rekonstrukci chaty s minimální dostavbou. A byl to krok správným směrem. Podařilo se mu tak nejen zachovat a využít energii, vloženou do původní stavby, ale menším rozsahem stavebních prací také snížit ekologický dopad na okolní přírodu.

K životu stačí přece málo…

Rozhodl se jít cestou minimalizace obytného prostoru, omezení množství věcí, potřebných k životu a snižování nákladů na bydlení. Možná i proto oslovil majitel architektonické studio NORDIC ZEN Zdeňka a Radky Duroňových, které se, jak název napovídá, hlásí k severskému minimalismu a zenové estetice.

Minimum nábytku, efektivně vyřešené úložné prostory, jednoduchost, funkčnost… V malém domku mohli oba architekti převést tyto hodnoty do praxe.

Původní rekreační chata s obytnou plochou cca 50 m2 byla postavena v padesátých letech. O jejím dalším využití možná do určité míry rozhodl i fakt, že je na pozemku velmi citlivě umístěna, proč tedy ničit existující a přirozený souzvuk nemovitosti s okolím…

„Celkové pojetí interiéru je velmi minimalistické až duchovní. Nenaleznete zde žádné obrazy, závěsy ani koberce. Roli obrazů zde přejímají okna s krásnými výhledy do lesa a zahrady.“

Malý dům, malé nároky?

Tak tento výrok není pravdivý, vyjádřeno řečí matematiky. Je to spíše naopak. V malém prostoru je potřeba více než kde jinde citlivě pracovat s barvami a materiály tak, aby interiér nepůsobil chaoticky, ale přehledně a úpravně. Každý nedostatek se totiž výrazně projeví…

Jelikož se jedná o velmi malé místnosti, byla jako základní barva zvolena bílá (vestavěné skříně, knihovna, kuchyňská linka, stropní svítidla), která byla doplněna světle šedými odstíny (kuchyňská deska, potah sedačky, dlažba, stěrka v koupelně).


Ideální by byl i jednotný materiál na podlahách, ale v hlavní místnosti byly velmi dobře zachovalé parkety a v ložnici prkna. Proto byly původní podlahy zrestaurovány a do třetí místnosti byla položena dubová prkna včetně obložení stěn ze stejného materiálu.

Nová přístavba o rozměru 20 m2 má rovnou střechu a je obložena Cembonitem. V ní byla vybudována šatna, koupelna a část ložnice. Součástí rekonstrukce bylo i rozšíření suterénu pod přístavbou. Šedá barva fasády a obložení propůjčuje stavbě na pozemku zdánlivou „neviditelnost“.

Foto: Jiří Ernest, NORDIC ZEN

Text: Daniela Bartošová