Ecocapsule – komfort hotelu s volností beatnika
Galerie(12)

Ecocapsule – komfort hotelu s volností beatnika

Partneři sekce:

Mnoho lidí touží po možnosti jen tak cestovat světem nezávisle na ubytování v hotelech, stanech nebo pod širákem. Ecocapsule nabízí komfort hotelu s volností beatnika. Jack Kerouac by o takový domek sice asi nestál, ale kdoví…

Obytná kapsle v jednoduchém, ale současně elegantním provedení je dílem designérů z bratislavského studia Nice Architects, jehož specialitou jsou futuristické projekty veřejných budov i rezidencí. Ecocapsule se ovšem ze sféry návrhů posunula prostřednictvím funkčního prototypu do reality. Jde o nízkoenergetický dům v energeticky efektivním tvaru, kompaktním objemu a s vlastní výrobou elektrické energie v systému off-grid. Nabízí komfortní bydlení s tekoucí vodou, teplým jídlem a adresou téměř kdekoli na světě.

V divočině jako v hotelu
Ecocapsule by se dala přirovnat k luxusnímu a nadstandardně vybavenému karavanu.
Efektivní řešení interiéru umožňuje pohodlné ubytování dvou dospělých osob. Nabízí základní vybavení malé domácnosti – vestavěný kuchyňský kout s tekoucí vodou, splachovací WC, teplou sprchu a pohodlné rozkládací lůžko pro dvě osoby, to vše v moderním designu.

I v divočině daleko od civilizace je možné bydlet jako v příjemném hotelu. Autoři mysleli i na úložné prostory, dostatek místa je zde nejen pro potřebné oblečení, obuv a osobní potřeby, ale také pro sportovní vybavení. Protože je možné kapsli využít i jako dočasnou výzkumnou stanici, vejdou se sem i potřebné přístroje a další vybavení.


I přes miniaturní rozměry je Ecocapsule vybavena pro delší pobyt v odlehlých místech bez potřeby dobíjet baterie ze sítě. Výrobu elektrické energie zajišťují kombinovaně větrná elektrárna s výkonem 750 W a vestavěné solární panely s plochou 2,6 m2 a výkonem 600 W, přičemž vyrobená energie je spotřebována nebo uložena do baterií s výkonem cca 9,7 kWh. Duální napájení systému a baterie s vysokou kapacitou zaručují dostatek energie i během období se sníženou sluneční nebo větrnou aktivitou. Díky svému tvaru je objekt schopen jímat dešťovou vodu a rosu, je také vybaven vestavěnými vodními filtry k přeměně vody z libovolného zdroje na vodu pitnou.

Hrouda kapsli víže (zatím)
Domek zatím není samostatně pojízdný, ovšem je možné ho za pomoci externího přepravního zařízení (na podvozku, ve standardním přepravním kontejneru) celkem snadno přemisťovat po silnici, ale také letadlem či lodí. V této chvíli pracují autoři na pojízdné variantě domku. Díky mobilitě a samostatnosti ve výrobě energií i řešení potřeby vody nabízí objekt využití jako miniaturní letní sídlo, výzkumná stanice, ale i jako nouzové obytné objekty při přírodních katastrofách nebo jako zdravotnická humanitární zařízení. Mohou sloužit i jako horské turistické ubytovací chatky a podobně.

Předběžně by se cena Ecocapsule měla pohybovat v přepočtu mezi 28 až 38 tisíci euro (750 tisíc až jeden milion korun).

Technické údaje:
– Rozměry obytné kapsle: 4,45 x 2,55 x 2,25 m
– Hmotnost: 1 500 kg

Obrazový materiál: Nice Architects, Tomáš Manina
Text: Dana D. Daňková