Hledám dům holubí…
…zpívá ve slavné písničce Jiří Schelinger. Kateřina s Pepou už svůj holubí dům mají. Ale nenašli ho jen tak. Výběru pozemku i stavbě samotné věnovali mnoho času, energie a samozřejmě i peněz. A získali tak nejen místo k přebývání, ale i osobní vztah, pouto, které je dobrým základem pro budování domova.
Kateřina s Pepou oslovili kvůli spolupráci na domě v blízkosti hlavního města Lenku Křemenovou a Davida Maštálku na jaře 2014. „Zavítali jsme tehdy na pozemek,“ vzpomíná Lenka Křemenová, „kde stávala původně malá chata, obklopená vzrostlou zelení s nevelkým sadem v zádech.
Rozlehlý pozemek přechází od hrany strmého zalesněného svahu až po sečené příměstské louky s malebným výhledem do krajiny. Poloha nového domu tedy vychází z původní pozice staré chaty a předpokladu, že z historické zkušenosti původních majitelů byla prověřena časem.“
S respektem k místu
Jedná se o stavbu menšího měřítka s celkovou zastavěnou plochou cca 200 m2. Hlavním přáním majitelů byl respekt k vlastnostem stavebního pozemku – dům měl být do svažitého terénu vsazen tak, aby splynul s okolní vegetací a stal se přirozenou součástí daného místa.
K tomu slouží jednoduché tradiční proporce, střechy s nízkým nebo nulovým sklonem a v neposlední řadě i odstín fasády – holubí šeď. Tak stavba získává přirozené mimikry a cíleně na sebe neupozorňuje, podle slov autorů si jen tak odpočívá ve vysoké trávě…
Dům stoupá ve třech úrovních po severním svahu a pozvolna kopíruje terén. Současně je tvořen třemi křídly a jeho dispozice jsou rozvrženy tak, aby mohli majitelé co nejvíce využívat slunečního světla v obytném prostoru pod velkorysou stinnou terasou.
Jižní křídlo se sedlovou střechou je otevřené do krovu a v hlavní obytné místnosti s kuchyní se odehrává společný rodinný život. V části podkrovního prostoru je situována pracovna s galerií a terasou vegetační střechy.
V západním křídle s plochou střechou je umístěna ložnice rodičů, koupelna a šatna, severní křídlo s mírně pultovou střechou ukrývá dětský pokoj, pokoj pro hosty a koupelnu. Plochá i pultová střecha je řešena jako vegetační, přidanou hodnotou je krásná vyhlídka.
Slovo architektů:
Dům nese název Holubí, což vychází z přání stavebníků, kteří preferovali na vnějším plášti barvy holubí šedi, místy s fialově modrým odstínem. Z nedalekého lesa se občas snese holub hřivnáč, anebo hrdlička zahradní, kteří jsou zde vítanými hosty.
Místo: Středočeský kraj
Klient: soukromá osoba
Autoři: Lenka Křemenová a David Maštálka, www.a1architects.cz
Studie: říjen 2014
Realizace: jaro 2018 (se zahradou)
Projekt PROJEKTY S+S s.r.o.
Dodavatel: TFH dřevěné skeletové domy s.r.o.
Řemesla: truhlářství H&T s.r.o.
Technický dozor: Ing. Pavel Vyhnánek
Foto: David Maštálka