Hledání krásy v pravdě. Starší rodinný dům rozšířila moderní přístavba
Na severozápadě hlavního města, v městské části Praha-Nebušice vznikla zajímavá přístavba. Projekt založený na kontrastu, jemnosti, úctě a hledání krásy v pravdě.
Původní dům navržený dle “typového” projektu se majitelé ve spolupráci s architektonickým studiem ti architekti, sídlícím v pražských Holešovicích, rozhodli rozšířit o moderní přístavbu.
Projekt je ukázkou čistého architektonického přístupu s důrazem na detail, ale i morální úvahou nad hodnotou rekonstrukce a úcty ke stávajícímu. Odhodlání investorů zvolit si těžší cestu, nezačít od nuly s novostavbou na zelené louce, která by byla nepochybně snadnější, rychlejší i ekonomicky výhodnější, ale nechat se okouzlit charakterem existující stavby a vdechnout jí nový život.
Dům s chybami, ale pravdivý
Základní motivem celého projektu je kontrast. Kontrast původního a vloženého. Kontrast profánního a důmyslného. Původní objekt byl vystavěn dle dobových standardů, jeho stav nebyl perfektní, ale měl historii a charakter. „Dům to není dokonalý, má řadu chyb. A tím je tento dům pravdivý. Věřím, že pravda je projevem krásy.” popisuje hlavní hodnoty objektu architekt Martin Machů.
Stavba byla zrekonstruována – polovalbová střecha byla oděná do nových tašek a doplněna o střešní okna, která umožňují do interiéru dostat více světla. Architekti se v podkroví rozhodli přiznat plnou výšku krovu a vytvořili tak příjemnější prostory pro žití, do kterých byly umístěny dětské pokoje a koupelna.
Ostatní okenní otvory byly nahrazeny ve stejném duchu novými s okenicemi v barvách jemně zelené a kontrastující krémové. Fasáda pracuje s detailními nuancemi, objevuje se na ní původní štuk a jemné členění, které díky rozhodnutí o vnitřním zateplení stavby mohlo být zachováno. Vše je sjednoceno ve světlém odstínu omítky.
Prolnutí s venkovním prostorem
Několik jemných zásahů, které slouží ke zkvalitnění stávající stavby je pak doplněno výraznějším zásahem přístavby. Jedná se o jednoduchou hmotu, obdélníkového půdorysu, která je obložena dřevem a větší část její fasády tvoří prosklená stěna. Velké okenní plochy orientované do zahrady kontrastují k menšímu poměru otvorů v původní stavbě. Díky velké otevřenosti získáváme pocit prolnutí s venkovním prostorem. Celá přístavba pracuje s několika výškovými úrovněmi a pozvolně navazuje na terén.
Jedním z ústředních momentů celého projektu je pak schodišťová hala, místo střetnutí historického s moderním. Kovové secesní zábradlí bylo zrestaurováno a nabarveno na jemnou zelenou, která podtrhuje jeho siluetu, zároveň však ale není až příliš výrazná. Prostor je dále doplněn o velkoformátový obklad terazzo, který je moderní parafrází často užívaného materiálu pro společné prostory jako jsou právě schodišťové haly či sdílené chodby. Výraznějším prvkem je také krb s obkladem dlaždic v tmavém provedení, který přidává místu útulnost.
Důmyslné řešení úložného prostoru
Interiér je koncipován minimalisticky a velmi funkčně, je vidět, že vše bylo promyšleno do posledního detailu. Prostory jsou velmi světlé, kombinuje se zde dřevo, beton a menší černé doplňky. V přístavbě se nachází kuchyň, která má formu ostrůvku a nevytváří tak v prostoru bariéry, vzniká velmi kontinuální prostor, který umožňuje plynulý pohyb.
Nachází se zde množství důmyslně umístěných vestavěných skříní, poskytující dostatek úložného prostoru. Zajímavým prvkem jsou i černé radiátory, které v místnostech působí nejen jako utilitární nástroj, ale jako vlastní designový prvek. Celým prostorem je prostoupena harmonie.
Projekt dal vzniknout jednoduchému prostor, který je prostoupen harmonií a připraven k zabydlení.
Dům v Nebušicích
Lokalita:Nebušice, Praha, Česká republika
Studio: ti architekti
Autor: Martin Machů
Realizace:2021