Jako za starých časů: Jihočeské stavení respektuje tradiční vzory
Miletín, malá jihočeská vesnice, se může pochlubit moderním rodinným domem, jehož vzhled je přitom v souladu s tradicí a přináší nové vize pro venkovskou architekturu. Za výraznou realizací stojí studio Atelier 111 architekti.
Většina staveb v jihočeských vesnicích sleduje tradiční vzor. Malé pozemky jsou rychle zastavěny domky s čtvercovým půdorysem a valbovou střechou, často zdobenými vínovou betonovou krytinou a modrou nebo zelenavou fasádou, které jsou obklopeny ploty.
Oproti tomu dům v Miletíně nabízí alternativní přístup. Byl vytvořen s cílem splnit všechny potřeby rodiny a zároveň integrovat budovu do okolní krajiny. Stavení proto není ukryté za plotem; jeho struktura a umístění na pozemku definují dvůr a rámuje okolní krajinu. Dům vědomě popírá dnes tak standardní přístup „moje za plotem a to okolo“, naopak plynule vchází do okolních lesů jako přirozený prvek.
Sedlová střecha, klasické materiály
Autoři Barbora Weinzettlová a Jiří Weinzettl v celém projektu pracovali s archetypálním tvarem sedlové střechy a tradičními proporcemi, přičemž hledali nové možnosti prostorového uspořádání. Materiálově respektovali lokální tradice s použitím omítaných stěn a keramické tašky.
Trojboká usedlost je rozdělena na tři křídla. V jednom křídle nalezneme technické zázemí, garáž, pracovnu a venkovní kuchyni s krytým sezením. Druhé křídlo, paralelní s přístupovou cestou, obsahuje vstup a hlavní obytný prostor, který je propojen s dvorem prosklenou stěnou a krytým zápražím. Třetí křídlo domu pak nabízí intimní prostor ložnic.
Jihočeské stavení v Miletíně představuje přístup, kde moderní architektonické řešení respektuje tradiční stavitelství a zároveň i krajinu. Že je takových příkladů spíše poskrovnu dokazuje i nominace na Českou cenu za architekturu 2023.
Jihočeské stavení v Miletíně
Lokalita: Lišov – Dolní Miletín, Česko
Studio: Atelier 111 architekti
Autor: Ing. arch. Barbora Weinzettlová, Ing. arch. Jiří Weinzettl
Spolupracoval: Ing. Michal Hamada