Na co si dát pozor, než koupíte svůj vysněný dům nebo chalupu?
Koupě rekreačního domu nebo dokonce rodinného domu pro trvalé bydlení, nepatří mezi levné investice. Ještě, než své vysněné nemovitosti řeknete definitivní ano, pořádně si ji proklepněte. Na co si dát pozor?
Vydejte se na důkladnou obhlídku
V první řadě prozkoumejte lokalitu, ve které dům pořizujete. Není v blízkosti řeka? Jestli ano, jak je od ní vaše nemovitost daleko? Nehrozí tam záplavy? A co sousedi? Nebojte se a poptejte se v okolí na lidi, kteří budou bydlet ve vaší blízkosti. Třeba zjistíte, že každou sobotu pořádají hlučné grilovačky do rána a vy přitom preferujete klid. Zjistěte si také, jak je to s územním plánem. Asi byste nechtěli kupovat dům v klidné lokalitě a pak hořce zaplakat, protože má během pár let v okolí vyrůst jiný obytný dům nebo dálnice.
Přizvěte si odborníka
Jestli nemáte žádné zkušenosti a nerozumíte nemovitostem, přizvěte si do domu buď odborníka, nebo si připravte otázky na realitního makléře, který by měl mít o budově veškeré informace. Dům skutečně prohlédněte od střechy až po podlahu. Všímejte si, zda se někde netvoří plíseň kvůli vlhkosti, neodpadá omítka nebo nezatéká ze střechy. Pokud máte před koupí nemovitosti jakékoli pochybnosti, ptejte se, dokud je čas. S výběrem domu nebo chalupy v Praze a okolí včetně dokumentace vám pomohou v realitní kanceláři Home Sweet Home.
Jak je řešená kanalizace?
Zjistěte si, jak je to s dostupností vody a jak je u domu řešená kanalizace. Záleží také na tom, jestli se na pozemku nachází septik nebo jímka. Jímku totiž musíte nechat častěji vyvážet fekálním vozem. Vždy záleží na počtu osob, které nemovitost obývají, a také na tom, jestli budete objekt využívat pouze sezónně nebo celoročně. Pokud u objektu chybí napojení na kanalizaci, pravděpodobně budou odpadní vody odcházet právě do jímky nikoli do septiku, který pro své fungování potřebuje napojení na kanalizaci. Počítejte tak s vyššími náklady na vývoz.
Soukromá nebo veřejná příjezdová cesta
Důležitá je také informace, jak se k chalupě či domu vůbec dostanete. Zda musíte auto nechat o kus dál, nebo pohodlně vjedete až na svůj pozemek. A kdo je vůbec vlastníkem příjezdové cesty? Veřejnou cestu můžete používat bez omezení, ale u soukromé cesty možná narazíte na věcné břemeno. Soused si může dát na cestu závoru, přivázat jí pevným zámkem a vy se nemusíte dostat domů. V některých případech nepomůže ani snaha o domluvu. Než si finálně vyberete dům nebo chalupu, poraďte se s odborníky a nejednejte na vlastní pěst.
ZDROJ: PR článek společnosti Home Sweet Home