Nadčasový rodinný dům v Praze – Ruzyni
Na původně divoce zarostlém pozemku ve vilové zástavbě v blízkosti obory Hvězda zůstaly po předchozím majiteli, restaurátorovi soch, pouze torza a zlomky uměleckých děl či odlitků. Dnes tam stojí zcela nový dům. Navržený v kombinaci pohledového betonu a dubového dřeva působí možná na první pohled trochu chladně. Přesné geometrické tvary mu však dodávají nadčasový šarm a staví ho do zcela jiného světla.
Půdorys domu má tvar písmene „U“, objekt se tak opticky uzavírá před pohledy zvenčí. Poněkud nezvyklou dispozici si vyžádal nepravidelný tvar pozemku a také snaha o maximální a efektivní využití jeho plochy.
Dokonale promyšlené dispozice
Nepřístupnost domu je pouze zdánlivá. Stačí se dívat trochu déle a objeví se, co je běžně skryto – stavba je jako dokonale vybroušený diamant, ani ta nejmenší ploška není zbytečná. Autoři návrhu, architekti Pavel Hnilička a Marek Řehoř z ateliéru Pavel Hnilička Architects+Planners, zasadili dům na pozemek tak, že ho dělí na dvě části – přední a zadní zahradu.
Rodinný dům na nábřeží Dyje se zelenou střechou
Sevřený půdorys ve tvaru písmene „U“ zde má vedle optimálního využití plochy ještě další funkci – terasa ve vnitřním traktu domu, otevřená přes přední zahradu jižním směrem k oboře Hvězda, poskytuje jeho obyvatelům v okolní zástavbě dostatečné soukromí.
Dům k obrazu svému
Dvoupodlažní dům je částečně podsklepený, má ploché střechy a střešní nástavbu. V přízemí je soustředěn společný život rodiny. Centrem je obývací pokoj, který díky velkým oknům v protilehlých stěnách pomyslně propojuje přední a zadní zahradu. Dále se v tomto podlaží nachází kuchyně s jídelnou a pokoj rodičů.
První patro je vyhrazeno dětem. Součástí jejich pokojů jsou šatny a koupelny, lze z nich rovněž vyjít přímo na střešní terasu. Částečně krytá plochá střecha by mohla v budoucnu sloužit také jako místo k pohodlnému posezení. Vnitřní prostor domu je barevně řešen v kontrastu šedé omítky s dubovým dřevem, který dává vyniknout přirozené kráse obou materiálů.
Dům byl původně navržený pro rodinu, která v něm však nikdy nebydlela. Interiér byl tak dokončen až se stávajícími majiteli. Díky nadstandardní spolupráci investora a autorů návrhu odpovídá dům požadavkům svých obyvatel a splňuje všechny představy o kvalitním a pohodlném bydlení.
Nadčasový soulad funkce a designu přinesly stavbě nominaci na Českou cenu za architekturu 2018.
O studiu PAVEL HNILIČKA ARCHITECTS+PLANNERS:
„Naším cílem je navrhovat architekturu, která splní představy klienta a odpovídá nejvyšším profesionálním standardům. Zásadní je pro nás otázka „krásné budovy“. Budovy, která aspiruje na nadčasovost a zároveň přidává možná tu nejdůležitější hodnotu – opravdový umělecký výraz jak exteriéru, tak interiéru domu. Spolupráce mezi klientem a architektem je pro nás harmonickým a kreativním dialogem založeným na vzájemném obohacení. Tímto způsobem jsme schopni garantovat kompletní spektrum návrhářských a inženýrských činností od přípravy stavby, návrhu, obstarání stavebního povolení, prováděcího projektu, tendru až po autorský dozor, nebo konzultace.“
Nadčasový rodinný dům v Praze – Ruzyni
Ateliér: PAVEL HNILIČKA ARCHITECTS+PLANNERS
Autoři: Pavel Hnilička, Marek Řehoř
Spolupráce: Daniela Šteflová, Adam Vojtek
Projekt: 2013
Realizace: 2014
Dodavatel stavby: Domec, s. r. o.
Zastavěná plocha: 203 m2
Hrubá podlahová plocha: 492 m²
Čistá podlahová plocha: 356 m²
Obestavěný prostor: 1550 m³
Konstrukce: železobeton
Střecha: plochá s asfaltovou izolací
Fasáda: kletovaná jemnozrnná omítka
Okna: dřevěná s izolačním trojsklem
Podlahy: marmoleum, velkoformátová dlažba
Terasa: modřínová prkna
Dveře: dubová dýha
Vytápění: plynový kotel, podlahové topení