Úsporné stavby dnes a zítra
Ceny energií každým rokem stoupají. Přesto se v České republice staví spíš budovy, kde na prvním místě je reprezentativnost, nebo naopak nízká cena, a energetická spotřeba má roli nechtěné popelky. Čím to je? Jsou investoři tak neprozíraví nebo jen neinformovaní? Zdá se, že od obojího trošku. Možná by měl větší roli sehrát stát a motivovat investory. Po souvislostech energeticky úsporného stavění jsme pátrali u odborníků z řad stavebních firem, developerů a konzultantů.
Ing. Jiří Bárta, ředitel Centra pasivního domu, o. s., které propaguje pasivní domy v ČR. | Ing. Petr Morávek, CSc., ředitel společnosti Atrea, s. r. o. – jako první realizovala soubor pasivních domů v ČR. | Ing. Jiří Řežáb, jednatel developerské společnosti JRD, s. r. o. – realizuje bytové domy v nízkoenergetickém standardu. | Ing. Karel Srdečný, vedoucí EkoWatt České Budějovice, energetický auditor a akreditovaný poradce EKIS (MPO). | Ing. Leoš Vrzalík, generální ředitel Skanska Servis, divize developerské a stavební firmy Skanska. |
Bárta: Existují. Například softwarový nástroj PHPP, v řadě evropských zemí používaný i pro prokazování pro účely dotace. Výpočet provádí projektant (architekt). Není to jen kvůli prokázání vlastností, ale hlavně pro dimenzování vzduchotechniky v návrhu vytápění.
Morávek: Exaktní ověření je možné výpočtově, použitím parametricky sjednoceného výpočtového programu. Skutečná spotřeba energie je totiž ovlivněna nepředvídatelným chováním uživatelů.
Řežáb: Investor by měl od architekta obdržet výpočet energetické náročnosti budovy a nově energetický štítek budovy, na kterém si může ověřit výsledky návrhu. Exaktní ověření je věc složitá, ale při rozumném užívání lze ze spotřeby energií odvodit výsledné energetické parametry.
Srdečný: Investor může požadovat Průkaz energetické náročnosti budovy nebo alespoň Energetický štítek obálky budovy. Ale pokud není odborník, moc mu tento dokument neřekne.
Vrzalík: Počítačové modely existují, zpracování těchto modelů se nazývá „Dynamická studie energetických nároků na stavbu“. Je to trojrozměrný model objektu, který je zatížen vnějšími a vnitřními vlivy s vazbou od jednotlivých dnů ročního období až po konkrétní hodiny denního provozu. Výsledkem zpracovaného modelu jsou teploty v různých místech objektu se zohledněným návrhem topení, chlazení a vzduchotechniky pro tento objekt. Na základě modelu je možné původní návrh vzduchotechniky optimalizovat.
Jaké jsou bariéry výstavby úsporných budov v ČR? Snaží se architekti navrhovat domy v nízkoenergetickém standardu i v případě, že si to zákazník vysloveně nežádá?
Morávek: Příčiny současného ignorování výstavby úsporných budov v ČR jsou: stereotyp v myšlení investorů, ale i řady projektantů, strach z technické náročnosti projektu a případných rizik při uplatnění nové koncepce stavby, zafixované obavy z extrémního nárůstu investičních nákladů.
Řežáb: Bariéry výstavby jsou především v krátkodobém pohledu na investice do úsporných technologií. Stavebník si většinou neuvědomí, že úsporná opatření se mu zaplatí v horizontu 5-15 let. Bariérou je i nízké obecné povědomí o energeticky úsporných řešeních, což se v poslední době zlepšuje díky zvyšování cen energií. Až na výjimky architekti klienta do úspornějších řešení netlačí a často si tím zjednodušují práci.
Vrzalík: Problém je v poptávce. Deklarovaná ochota investovat do dražšího, ale nízkoenergetického bydlení je totiž větší než skutečný zájem – to vyplývá z našich průzkumů. Pro investora je vybudování urbanisticky uceleného souboru nízkoenergetického bydlení velmi rizikové. Jiná situace je u komerčních nemovitostí – tam se investor a budoucí uživatel o energetické standardy zajímá už od počátku a obvykle je nakloněn provozně úspornějším řešením.
Není obor nízkoenergetických domů natolik složitý, že o něj dlouhodobě nebudou mít zájem individuální investoři bez technického vzdělání? Nepanuje mezi lidmi nedůvěra vůči tomuto typu staveb, protože jim nerozumějí?
Řežáb: V současnosti již individuální investoři jsou často s problematikou velmi dobře obeznámeni a lze říci, že trend k energeticky úsporné výstavbě je u individuálních stavebníků velmi silný.
Srdečný: O nízkoenergetické stavby mají zájem stavebníci, kterým záleží na provozních nákladech; někdo důvěřuje architektovi, že takovou stavbu umí udělat a jiný si ji postaví třeba sám. Nízkoenergetický dům není nic složitého.
Vrzalík: Podle našich zkušeností jsou i individuální investoři velmi dobře poučeni o specifikách nízkoenergetického bydlení. Problém je obvykle pouze v ceně a neochotě vzdát se větrání otevřenými okny.
Pasivní a nulové domy vyžadují od obyvatel určité chování (nelze v nich např. přirozeně větrat). Myslíte si, že jejich výstavba je vhodná pro široké užití?
Morávek: Nevidím rozdíl v chování obyvatel nízkoenergetických a pasivních domů, kde navíc část funkcí je zajišťována zcela automaticky (např. teplota v interiéru, udržování relativní vlhkosti). Přežívající mýtus zákazu přirozeného větrání okny je zcela mylný, okna jsou běžně otvíravá a záleží pouze na vůli uživatele, jak je bude využívat.
Řežáb: Nucené větrání s rekuperací odpadního vzduchu je výrazně kvalitnější řešení než přirozené větrání, jelikož zvyšuje kvalitu vnitřního prostředí a zajišťuje čerstvý vzduch. Alergikům navíc umožňuje používat pro přívod vzduchu prachový či pylový filtr. Přirozené větrání je v PD možné, ale od podzimu do jara je nesmyslné. Pokud uživatelé chtějí využít možností, které jim tato stavba nabízí, měli by ji také správně užívat.
Vrzalík: Je to podobné, jako u rostoucích cen benzínu a provozu aut. Pokud se někdo nebude chtít vzdát něčeho tak samozřejmého, jako právě přirozené větrání, nebude pro něj energetická úspora v řádu desítek procent ani v takovém případě rozhodující.
Jaké jsou nejvhodnější materiály pro konstrukce pasivních a nízkoenergetických domů?
Morávek: Záleží na preferencích investorů, subjektivním ovlivnění projektantů, dostupnosti materiálu a jeho cenách. Při hodnocení vhodnosti užitých materiálů analýzou životního cyklu (hodnocením množství energií a produkce CO2 při výrobě, užití a likvidaci materiálu) vychází nejlépe dřevostavby s izolacemi celulózou a výraznou redukcí celkové tloušťky obvodových konstrukcí ve prospěch užitné plochy domu.
Řežáb: Závisí to na základní koncepci domu, zda využívá akumulaci tepla či ji naopak potlačuje, ale lze stavět z většiny dostupných materiálů. Pokud pohlížíme na stavební materiál jako na potenciálně obnovitelný zdroj, je vhodnější používat materiály obnovitelné a recyklovatelné.
Srdečný: Nejlépe se hodí takový materiál, který se líbí investorovi. Dobrý pasivní dům se dá postavit téměř z čehokoli – od slaměných balíků po vakuové izolační „cihly“.
Která země je nyní v oblasti výstavby nízkoenergetických staveb „nejdál“, kde bychom se mohli poučit?
Morávek: V současnosti jsou v oblasti praktické realizace výstavby nízkoenergetických a pasivních staveb nejdále sousední země SRN a Rakousko, kde jsou státem nastaveny účinné legislativní a finanční mechanismy pro podporu této výstavby (na rozdíl od ČR). Stavět jinak než v nízkoenergetickém standardu se tam již investorům nevyplácí.
Řežáb: Nejdále je zejména Německo, Rakousko a skandinávské země, a to v legislativě, obecném povědomí společnosti i počtu realizací. I u nás však máme technická řešení, na která jezdí exkurze odborníků z těchto zemí.
Srdečný: Nejdále jsou německy mluvící země, kde se (s trochou nadsázky) koncept nízkoenergetického domu pokládá za překonaný, a standardem je pasivní dům.
Proč je tak málo developerských projektů pasivních domů? Jsou hlavní příčinou vyšší náklady na realizaci?
Morávek: Developerské firmy nic nemotivuje pro nízkoenergetickou výstavbu. Obávají se nárůstu rizika z výše rozpočtových nákladů a pracnosti projektové dokumentace. Vyšší náklady vyplývají z náročnějších požadavků na kvalitu obvodových konstrukcí, instalaci vzduchotechniky s rekuperací, atd. Přitom optimalizací konstrukčních materiálů a celých systémů už bylo u nás dosaženo cen odpovídajících běžnému standardu výstavby.
Řežáb: Není jich málo, ony spíš nejsou téměř žádné. Hlavní příčinou jsou zvýšené náklady, které se nepromítají do prodejní ceny, a rozpor uživatel versus stavebník, kdy stavebník není následným uživatelem a není do úspor tlačen.
Srdečný: Developer chce dům s nízkými investičními náklady a provozní náklady ho nezajímají – ty on platit nebude. Zákazníci asi pasivní domy nevyžadují.
Vrzalík: Nízkoenergetické bydlení je zatím velmi výlučné a „odměnou“ za jisté nevýhody z něj plynoucí je právě individualizace takového bydlení – je logická orientace na samostatné domy, nikoli bytové soubory. Pokud bude existovat skutečná, nikoli jen deklarovaná poptávka po nízkoenergetických bytových domech, nebudeme s nabídkou váhat ani vteřinu.
Lze snížit energetickou náročnost budovy, aniž by investice výrazně vzrostly, a to při zachování vzhledu a dispozice objektu?
Řežáb: Obecně ano, zejména použitím lepší tepelně technické obálky budovy a použitím nuceného větrání s rekuperací.
Vrzalík: Úspory „zdarma“ jsou většinou režimového charakteru, díky úpravám provozu budovy. Existují ale řešení, která mohou přispívat k menší energetické náročnosti budovy a přitom nevyžadují výrazné investice. U administrativních budov jde například o odstranění stropních podhledů, aby nebránily akumulaci tepla či chladu v budově. Podobných tipů existují desítky.
Lze dosáhnout parametrů nízkoenergetického domu při rekonstrukci historické budovy, aniž by došlo k poškození charakteru stavby?
Srdečný: Záleží na konkrétním domě. Obtížné bývá instalovat ve starém domě strojní větrání. Čím rozsáhlejší rekonstrukce je, tím spíše lze snížit spotřebu.
Vrzalík: Jde o individuální přístup. V zásadě je možné říci, že historické objekty vzhledem k charakteru fasád a vnitřních stěn nelze zateplit (vyjma půdy). Obvodový plášť bývá s vazbou na statiku masivní, poměr otvorů k plné části pláště bývá výhodný. V rámci provozu těchto objektů je vhodné využít nadstandardní akumulační vlastnosti obvodového pláště a tuto výhodu využít při návrhu koncových prvků vytvářejících vnitřní tepelnou pohodu. I zde je tato výhoda limitována mnohdy památkově chráněným interiérem stavby.
Zůstává při realizaci pasivního domu důležitá estetická stránka nebo je prioritou naplnění technických parametrů?
Morávek: Aby dosáhl pasivního standardu, musí architekt nutně přizpůsobit i celkovou kompozici budovy, zejména pokud jde o kompaktní tvar, orientaci k světovým stranám, optimální rozsah a charakter prosklení, způsob instalace solárních panelů, atd. Tyto budovy, přes svá omezení a často ryze technicistní pojetí, vytváří nový osobitý a nezaměnitelný architektonický styl, který někteří autoři nazývají „energetickým funkcionalismem“.
Řežáb: Estetická a technická stránka jsou dvě kategorie, které je nutno navrhovat v souladu a souběhu. Pokud my pracujeme na nízkoenergetickém domě, máme s architektem většinu energetických parametrů domu odladěných již ve studii.
Vrzalík: Vždy jde o kompromis a stejně jako u všech ostatních staveb musí projektant myslet nejen na vnější podobu díla, ale i na technické parametry a využitelnost.
Které budovy v ČR jsou z hlediska spotřeby energie nejnáročnější, a proč? Jde především o historické veřejné budovy nebo socialistickou výstavbu, případně všechny budovy postavené do roku 1989?
Řežáb: Čím starší budova, tím energeticky náročnější. Vývoj materiálů a stavebních technologií umožňuje zlepšovat technické parametry domů a stavebních konstrukcí. Nejlépe lze pozorovat vývoj na zpřísňování tepelně technických státních norem, které původně vycházely jen z tloušťky nosných konstrukcí, až později začaly dbát na jejich tepelně technický parametr.
Srdečný: Vysokou spotřebu mají historické objekty, které původně sloužily jinému účelu než dnes (paláce). Dále objekty libovolného stáří, jejichž správci nejsou tlačeni k úsporám – mnoho budov státní správy a veřejného sektoru.
Vrzalík: Z minulosti jde hlavně o panelovou výstavbu. V současné době jsou to objekty s celoprosklenými obvodovými plášti s méně kvalitními tepelnými vlastnostmi použitých skel a s nekvalitním venkovním zastíněním. Tyto objekty jsou energeticky náročné především z hlediska chlazení vnitřních prostor.
(in)
Foto: archiv JRD, s. r. o., a respondentů