Pasivní domy

Partneři sekce:

V malé obci na okraji křivoklátských lesů nalezneme typickou českou rekreační oblast s mnoha chatami a chatkami, které zde vyrostly v dobách tuhé normalizace, aby mohli Pražané alespoň na víkend opustit šeď oprýskaného velkoměsta. Jednu z chat na rovinatém pozemku však nahradil pasivní rodinný dům, který reaguje na aktuální problémy dneška – energetickou a klimatickou krizi.

Lenka Zemanová -

Energetická krize a zdražení stavebního materiálu nutí stavebníky více přemýšlet o tom, jak svůj dům koncipovat. Jak může vypadat dům v pasivním standardu, který je zcela či z velké části energeticky soběstačný?

Původně investor oslovil architekty z ateliéru Perspektiv se zadáním řešení interiéru pro své administrativní prostory v betonové stavbě z prefabrikovaných dílců. Návrh však podle architektů nereflektoval klientovu představu reprezentativního sídla rodinné firmy. Po řadě diskusí se nakonec architekti s investorem dohodli na zpracování projektu novostavby i s úpravou areálu.

Dům, který si vyrobí veškerou potřebnou elektrickou energii ze slunce, uloží si ji v bateriích a následně spotřebuje. Zachytí maximum dešťové vody, splachuje s ní a po přečištění využije i třeba ve sprše. Nezbavuje se zbytečně drahocenného tepla, ale přitom se v něm zdravě dýchá a žije. Dům, který se snaží žít v symbióze s přírodou.

Když v roce 2007 společnost ČSOB otevřela první budovu nového sídla v pražských Radlicích navrženou architektem Josefem Pleskotem, jednalo se ve své době o unikátní přístup z pohledu udržitelnosti a ohleduplnosti k životnímu prostředí. O dvanáct let později se architektům Markovi a Štěpánovi Chalupovým podařilo s respektem a přitom progresivně navrhnout a realizovat rozšířenou centrálu stejné banky. Ta představuje vzácný a obdivuhodný příklad architektury, která se skutečně propojuje s okolní krajinou, vytváří komfortní prostředí pro své zaměstnance a může se pochlubit energeticky šetrným provozem.

Vilu v Dölsachu, nedaleko Lienzu uprostřed zasněžených štítů Dolomit jen tak nepřehlédnete. Fasáda a střecha moderního domu připomínají strukturu šedozeleného kamene serpentinu, který se často vyskytuje ve Východním Tyrolsku.

Dřevo je optimistickým materiálem v mnoha směrech. Už na pohled je příjemné tak, že neodoláte a sáhnete si na něj. Aniž byste o tom přemýšleli. A jeho dobré vlastnosti přebírají i domy z něho postavené.

Počet nově dokončených pasivních domů, tedy domů s velmi nízkou spotřebou energie, loni v Česku meziročně vzrostl zhruba o pětinu na 1200. Celkově jich je asi 7200. Většinou jde o rodinné domy. Podíl nových pasivních domů na celkovém počtu nově postavených rodinných domů loni stoupl o procentní bod na šest procent. ČTK to sdělil ředitel Centra pasivního domu Tomáš Vanický. Podle Českého statistického úřadu bylo v Česku loni dokončeno 19.245 rodinných domů.

Výstavba prvního vzorového domu programu Wienerberger e4 dům úspěšně dosáhla důležitého milníku. Hrubá stavba tohoto rodinného domu s celokeramickou obálkou z materiálů značek Porotherm a Tondach byla dokončena. Odborná veřejnost i zájemci o stavbu e4 domu se mohli prostřednictvím workshopu přímo na stavbě seznámit dne 23. 10. s průběhem výstavby, technologickými postupy, materiály i partnery.

Budete stavět až za pár měsíců? Pak se vás budou týkat nové normy pro rok 2020 a váš dům musí plnit kritéria budov s téměř nulovou spotřebou. Stavební systém Ytong již několik let nabízí řešení pro jednovrstvé i zateplené budovy, které plní stanovené hodnoty.