Galerie(9)

Jean Nouvel navrhl architekturu, která splývá s okolními horami

Partneři sekce:

Jak stavět bytové domy, které budou zároveň šetrné k okolní přírodě a zanechají po sobě co nejmenší ekologickou stopu? Architekti ze studia Jeana Nouvela přicházejí s unikátním projektem obytné čtvrti Aquarela.

Projekt rezidence Aquarela je realizován v údolí Cumbayá, které leží asi 20 minut cesty od města Quito. Projekt vznikl ve spolupráci s Uribe & Schwarzkopf a má být jakousi vizí budoucnosti našich měst. Aquarela se rozprostírá na ploše 24 933 m² a prolíná se s okolní hornatou krajinou. Urbanistický plán reaguje na toto okolní prostředí tím, že ve své struktuře obsahuje množství zelených ploch a teras, navíc za použití materiálů odrážejících topografii řešeného území. Vznikají tak kamenné fasády, které v budoucnu pokryje zeleň.

AJN AM Quito Aquarela 0 2
AJN AM Quito Aquarela ELEVATION OESTE 1
AJN AM Quito Aquarela TRA ALZ OES A3 ALZ OEST 1 200 con cuartojpg
AJN AM Quito Aquarela INSERTION
AJN AM Quito Aquarela PM 500 Insertion zoom 01
AJN AM Quito Aquarela axo gen
AJN AM Quito Aquarela axo gen 1

Urbanistický plán obsahuje devět bytových domů, které mají sedm až deset pater. Celkově se zde bude po dokončení projektu nacházet na 600 obytných jednotek věnovaných rezidentnímu bydlení. Tyto domy jsou obloženy kamenem a v exteriéru najdeme jen minimum pravých úhlů.

AJN AM Quito Aquarela 9 1
Primárním obkladovým materiálem interiéru i exteriéru je přírodní kámen. | Zdroj: Jean Nouvel – Ateliers Jean Nouvel

Mohou za to především balkony, které obíhají celou hmotu domů a vytváří tak venkovní prostranství u každého z bytů. Jejich prohnutí ovšem není patrné pouze v půdorysu, organičnost jejich tvarosloví vychází také z toho, že tyto kamenné zídky nemají všude stejnou výšku a působí tak více přirozeně a jistým způsobem nedokonale – jako by se z vaší opečovávané, ale letité skalky na zahradě některé kameny časem odkutálely – výsledek je díky tomu snad ještě více poutavý a přirozený.

Komplex budov má vnitřní nádvoří, na kterém si mají jeho návštěvníci připadat jako v horském průsmyku. Obklopí je zde totiž na 1000 m2 svislých zahrad. Nechybí ani občanská vybavenost, jako například dětská hřiště, kluziště, bowlingové dráhy, hřiště na malý fotbal, minigolf, společné místnosti pro děti či na promítání, dále nechybí bazén, vířivkový svět a parní i finské sauny.

Balkony obíhají celou hmotu domů a vytváří tak venkovní prostranství u každého z bytů. Zdroj: Jean Nouvel – Ateliers Jean Nouvel

Do budoucna se plánuje také fitness centrum, kadeřnictví a holičství, obchodní centrum nebo lázně pro domácí mazlíčky. Na střeše každého z domů by poté měly vzniknout polosoukromé střešní bazény.

Spolupráce přinesla do Ekvádoru špičkovou architekturu

Kancelář Jeana Nouvela na projektu spolupracuje s místními architekty ze studia Uribe Schwarzkopf, kteří také navrhli interiéry budov. V nich se objevují například svítidla od značek, jakými jsou např. Flos, Vivia, Marcet a Faro Barcelona, nábytek pak pochází od společností Pedrali, Dedron a Konkretus. Spolupráce se světoznámým studiem pomohla projektu ke zviditelnění a přinesla do Ekvádoru špičkovou architekturu s cílem vytvořit zdravé, udržitelné město, kde jsou služby dostupné v přiměřené vzdálenosti jako pěší cíl a obyvatelé se tak nemusejí spoléhat na dojíždění automobily.

AJN AM Quito Aquarela 10 vista interior ventanas
Návštěvníci nádvoří si mají připadat jako v horském průsmyku. Obklopí je zde totiž na 1000 m2 svislých zahrad. | Zdroj: Jean Nouvel – Ateliers Jean Nouvel

Autoři totiž uvádějí, že ušetřený čas se nedá vyčíslit v penězích, je to nesporná výhoda, kterou si nelze jen tak koupit. Architekti také podrobně sledují plošné ekologické působení stavby, ať už se to týká volby použitých materiálů či konstrukcí a technických řešení.

Vše bylo vyvinuto tak, aby budovy spotřebovávaly co nejmenší objem elektřiny, pitné vody a podobně, využity zde byly například systémy pro záchyt dešťové vody a kapkový zavlažovací systém, úprava odpadní vody (filtrování i její recirkulace) probíhá přímo v areálu.

AJN AM Quito Aquarela ELEVATION OESTE
Aquarela se rozprostírá na ploše 24 933 m² a prolíná se s okolní hornatou krajinou. Za každý strom, který kvůli stavbě padl, bude vysazeno 10 nových.| Zdroj: Jean Nouvel – Ateliers Jean Nouvel

Částečnou energetickou soběstačnost by pak měly zajistit solární panely na budovách. Architekti se také zavázali vysadit za každý strom, který kvůli stavbě padl, deset nových; celkově tak bude díky stavbě Aquarely vysazeno 850 stromů.

První fáze projektu, zahrnující tři z devíti bytových „věží“ byla dokončena v prosinci minulého roku. Připravena je také veřejná vybavenost v podobě obchodů, dětských hřišť a podobně, zároveň se do dokončených domů nazvaných Terra, Aqua a Cielo začínají stěhovat první nájemci. Zbývajících šest budov bude realizováno ve třech fázích, projekt by měl být kompletně dokončen roku 2023.

Rezidence Aquarella

Město: Cumbayá, Quito, Ekvádor
Architekt: ​ Jean Nouvel – Ateliers Jean Nouvel
Přidružený architekt​: Alberto MEDEM, Humboldt Arquitectos
Místní architekti: ​U​ribe Schwarzkopf
Interiéry: ​Uribe Schwarzkopf
Konzultant: CIEL ATELIER, GREENSTAR, GRUPO SAM (krajina)
Grafický design: Eduardo HERNÁNDEZ (projekt, realizace), Eugenie ROBERT (projekt)
Klient: U&S – Uribe & Schwarzkopf, Fideicomiso Aqua
Podlahová plocha: 130 500 m2
Plocha pozemku: 24 933 m²

Kateřina Tobišková