Kulatý dům II.: Setkání druhé - domov

Kulatý dům II.: Setkání druhé – domov

Partneři sekce:

Kulatý dům v Rapoticích není zajímavý a výjimečný jen svou konstrukcí a použitými materiály, ale i vnitřním uspořádáním, výmalbou a vybavením.

Když majitelé plánovali stavbu vlastního bydlení, zvažovali kromě prostoru, komfortu a potřeb rodiny také do určité míry zdravotní nezávadnost použitých materiálů a ekologii, vzhled domu a také nabídku trhu v oblasti stavebních materiálů. Konkrétní stavba tak v konstrukci i v interiéru kombinuje alternativní postupy s tradičními metodami, ryze přírodní materiály s běžně používanými. Dům je postaven jako nízkoenergetický/pasivní.

Finská pec a koupelna k nezaplacení

Dominantní barvou interiérových zdí je červená, která je zastoupena na stěně v každé místnosti, a je kombinována s přírodní barvou hlíny. Ve středové části domu je situován obývací pokoj, propojený s kruhovou výsečí, kde se nachází kuchyně a jídelna, je zde také finská pec, která slouží nejen k vaření a pečení, ale zajišťuje i teplo, pokud je potřeba, celý prostor navíc i zútulňuje. Z této strany přiléhá k domu také terasa, která prostor v teplých dnech opticky i skutečně zvětšuje. Je stíněna přesahem střechy. Po obvodu domu je umístěna ložnice, koupelna, dětský pokoj a pracovna.  Protože jsou stěny v tomto domě zaoblené, bylo nutné věnovat pozornost i zařízení, které je navrženo a vyrobeno na míru. Zajímavá je i koupelna. Stěny jsou opatřeny tadelaktem, tedy marockým štukem, jehož povrch je hladký a příjemný na omak, ale hlavně odolný proti vodě. Dominantou jsou kamenná umyvadla a dřevěná vana.

Čerstvý vzduch a teplo, dědečku…

Vytápění domu zajišťuje zmíněná finská pec na dřevo, vyzdívaná na místě, částečně také rekuperace, v koupelně je pro dotápění pod dlažbou položena elektrická topná rohož. Dům je také vybaven řízeným větráním s rekuperační jednotkou, propojeným s akumulační nádrží. Jednotka umožňuje vytvoření přetlaku pro hoření kamen. Teplá voda je ohřívána pomocí solárních kolektorů umístěných na střeše, odebírána je ze zmíněné akumulační nádrže. Tepelné zisky zajišťuje i velká prosklená plocha v obytném prostoru. Velké okno zde však neopisuje kruhovou výseč stěny domu, ale je tvořeno z pěti polí. Je proto „pouze“ zalomené, rámy jsou zkosené tak, aby v zalomení navzájem dobře přiléhaly. Jsou použita klasická eurookna s izolačním trojsklem, ovšem v síle 92 mm, která umožňují lepší dotěsnění rámu. Meziskelní prostor je vyplněn argonem.

Technické informace:
Zastavěná plocha: 149,5 m2
Užitná plocha: 119,6 m2
Měrná potřeba tepla na vytápění: dle PHPP 15 kWh/m2.rok. (při lambdě slámy 0.055)

Návrh: Ing. arch. Mojmír Hudec, Ateliér ELAM
Dodavatel: Vala dřevostavby + svépomoc
Rok dokončení: 2012
Interiér: Jitka Valehrachová, Pavel Girt

Text byl připraven s využitím materiálů majitelů a Ing. arch. Mojmíra Hudce.

Fotografie: Slavona, archiv majitelů,  
Text: Dana D. Daňková