Pardubický kraj chce zřídit centrum pasivního bydlení

Pardubický kraj chce zřídit centrum pasivního bydlení

Partneři sekce:

Pardubické hejtmanství zvažuje zřízení stavebního centra pasivního bydlení ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku. Chce tím podpořit výstavbu energeticky šetrnějších domů. ČTK to dnes řekl hejtman Martin Netolický. Instituce by měla školit odborníky a poskytovat informace veřejnosti.

„Evropská unie se v rámci strategie Evropa 2020 zavázala snížit o 20 procent celkové emise skleníkových plynů a celkovou spotřebu energie v členských zemích. Zároveň chce u celkové spotřeby energie dosáhnout dvacetiprocentního podílu obnovitelných zdrojů,“ řekl hejtman.

Parametry pasivního objektu má například Základní umělecká škola Karla Malicha v Holicích na Pardubicku. Úspornou novostavbu za více než 50 milionů korun radnice otevřela loni a šlo o největší investici v novodobé historii města.

„Nebyla žádná zima, po jednom roce nemůžeme detailně hodnotit, ale je jasné, že garance budova plní, zatím jsme měli o 60 procent nižší náklady na energie, než kdybychom byli v obyčejné budově,“ řekl ČTK ředitel školy František Machač.

Novela zákona o hospodaření energií mimo jiné od ledna příštího roku určuje, že všechny nově postavené veřejné budovy s plochou nad 1500 metrů čtverečních musejí splnit kritéria pasivního domu.

„Postupně do roku 2020 budou muset mít všechny budovy téměř nulovou spotřebu energie,“ uvedl mluvčí kraje Dominik Barták.

Na zřízení centra se mají podílet stavební střední školy. Vhodný objekt pro nové centrum je ve Vysokém Mýtě na ulici Kpt. Popplera. „V současné době zjišťujeme možnosti získání dotace z evropských fondů na potřebnou rekonstrukci a úpravu budovy pro tyto účely, ale také na zajištění školicích kapacit,“ dodal Netolický.

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: Dano Veselský