Pasivní dům v tropickém pásmu
Horký podnebný pás a pasivní dům byly výzvy, kterých se architekti ze studia Jordan Parnass Digital Architecture nezalekli, a díky svému průkopnickému přístupu se zasloužili o historicky první transformaci výrobního objektu do pasivního standardu na Srí Lance. Vznikla tak budova vytvářející ekologický a ekonomický model pro budoucí průmyslové stavby, které jdou ve stopách sweatshop-free produkce.
Termín Sweatshop-free zavedla oděvní značka American Apparel, která se snaží o zajištění co nejlepších pracovních podmínek pro všechny své zaměstnance.
Studio Jordan Parnass Digital Architecture (JPDA) nyní dokončilo svůj první projekt certifikovaného pasivního domu v jižní Asii, což dokazuje, že vysoce výkonné standardní účinnosti budov je možné dosáhnout v jakémkoli klimatu.
Star Innovation Centrum je zařízení pro vývoj oděvních produktů, které se má stát globálním modelem pro celý oděvní průmysl. Představuje nový vysoký standard udržitelnosti, energetické účinnosti a pracovního pohodlí.
Ekologická transformace
Projekt se stal jedním ze dvou certifikovaných výrobních pasivních budov na světě a jeho roční spotřeba energie se snížila o více než 75 % oproti klasicky „efektivním“ moderním průmyslovým stavbám.
Díky renovaci zastaralé budovy podle standardů pasivního domu se dramaticky snížilo množství odpadu, uhlíkových emisí a fosilních paliv, bez kterých se neobejde demolice a nová výstavba.
Tímto způsobem naplnili architekti svůj závazek klientovi, který se týkal především udržení vysokých standardů v oblasti sociální, environmentální, etické a bezpečnostní.
Zdravé klima
Tropické monzunové klima se vyznačuje celoročními horkými teplotami a extrémně vysokou vlhkostí. Většina stávajících vysoce výkonných budov se nachází převážně v chladných klimatických podmínkách severní Evropy, kde je primární pozornost věnována vytápění.
Pečlivý návrh a konstrukce Star Innovation Centra zaručují, že pracovníci mají celoročně komfortní pracovní prostor, který poskytuje nadmíru přirozeného světla, nízkou vlhkost vzduchu, filtrovaný čerstvý vzduch a konstantní teplotu 24 °C.
Lokální inspirace
Hlavním cílem projektového týmu, který se skládal z místních architektů, inženýrů, výrobců a stavitelů, bylo podpořit rozvoj technologií a prokázat proveditelnost vysoce výkonné budovy v regionu.
Díky propagaci těchto hodnot a inspiraci v lokálním stavebnictví se JPDA podařilo vytvořit jasnou cestu vedoucí jak ke snižování emisí oxidu uhličitého, tak k potlačení nelidských pracovních podmínek ve výrobním průmyslu.
Místo: Kolombo, Srí Lanka
Architekt: Jordan Parnass Digital Architecture
Investor: Star Garment Group
Realizace: 2018
Foto: JPDA, Ganidu Balasuriya, V2com
Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 1/2019.