Prsten zapadlý do krajiny
Galerie(22)

Prsten zapadlý do krajiny

Partneři sekce:

Kulatých domů už v našich končinách několik vyrostlo, nicméně stále ne dost na to, aby se staly běžným úkazem. Ten, který jsme navštívili tentokrát, připomíná prsten. Přesněji prsten zapadlý do krajiny, jak je uvedeno v architektonickém konceptu autorské zprávy architektů Martiny Buřičové a Štěpána Kubíčka.

Na počátku je vždy pozemek, který musí budoucí investory oslovit, nabídnout jakousi „přidanou hodnotu“. Rozlehlá parcela v klidné lokalitě s bohatou zelení na okraji obce blízko Prahy je okouzlil krásným výhledem do otevřené krajiny. Všechny tyto atributy určily budoucí charakter stavby.

Sounáležitost rodiny

Určující myšlenkou koncepce plánovaného domu byla rodinná sounáležitost. Dům měl být kvalitní a komfortní, ovšem nízký s uzavřeným kruhovým půdorysem, který by se současně stal opravdovým domovem pro celou rodinu. Architekti vytvořili více variant a se stavebníky hledali optimální řešení… Výsledkem je elipsovitý půdorys s vnitřním otevřeným atriem. Jako optimální bylo shledáno osazení stavby v těžišti pozemku.

Kdo by čekal také elipsovitý tvar atria, nedočkal by se. Atrium je pragmaticky obdélníkové. Celá vnitřní dispozice je ortogonální. Hříčkou je pak objekt vyjmutý z vnitřního prostoru atria a umístěný severně od domu, který plní funkci garáže pro dva automobily, zahradní stroje a prostoru pro uložení nářadí. Celý dům je železobetonový s prosklenými částmi, prostor atria oživuje strom.

Strohá konstrukce vs. citlivé dispozice

Z hlediska konstrukce jde o železobetonovou stavbu (obvodový plášť, stropní deska) na betonovém soklu, nenosné vnitřní svislé konstrukce jsou vyzděné z keramických tvárnic a bíle omítnuté – kontrastují tak s pohledovým betonem obvodových stěn.

Poněkud strohé působení těchto materiálů změkčuje podlaha z masivních dubových bělených prken. Obvodový plášť je sendvičová větraná konstrukce, jako vnější obklad byl použit stříbrný hliníkový eloxovaný vlnitý plech s drobnou vlnou. Industriální vzhled tohoto materiálu vnáší mírné napětí do ideálního oblého tvaru domu. Tato kompaktní „skořápka“ je navíc rozpraskaná okenními otvory přes celou výšku stavby.

Dům je navržen jako jedna bezbariérová bytová jednotka pro čtyři až šest osob. Vchod je umístěn na severní straně, za ním situované zádveří slouží současně i jako šatna a vstup do technické místnosti. Při chodbě podél východní strany atria je umístěna koupelna s WC a pracovna.

Velký obytný prostor s jídelnou a variabilně uzavíratelnou kuchyní s komorou využívá celou jižní část plochy.  V severozápadním traktu je situována intimnější část domu – jsou zde tři pokoje (dvě menší ložnice a jeden velký dětský pokoj, propojený svou jižní stranou s atriem), společná koupelna a samostatné WC.

Z chodby vedou dveře opět přes závětří do zahrady. Oba vstupy jsou bezbariérově propojeny se zahradou.

Návrh: Ing. arch. Martina Buřičová, autorizovaný architekt, Ing. arch. Štěpán Kubíček, autorizovaný architekt

Technické parametry:

Zastavěná plocha: 252 m2
Užitná plocha: 202 m2 (168 m2 a 34 m2 atrium), samostatná garáž 55 m2
Dispozice: 5 + 1 s venkovním atriem
Konstrukce: železobetonový skelet, zateplení obvodových stěn – zpevněná minerální vlna s vodoodpudivou úpravou Orsil fassil 3x 100 mm a minerální vlna Orsil 3x NF 100 mm + NF 50 mm, zateplení střechy tvrzený polystyren EPS 100
Fasáda: obklad z vlnitého hliníkového plechu
Výplně otvorů: okna atypická hliníková, s izolačním trojsklem a rámy skrytými v ostění, dveře atypické skleněné a dřevěné lakované posuvné
Vytápění: elektrokotel DUKO s tepelným výkonem 6 kW, teplovodní podlahové vytápění + radiátory, řízené větrání (jednotlivé obytné místnosti jsou větrány vzduchotechnicky, prostřednictvím podlahových výustků Atrea), krbová kamna
Dům je nízkoenergetický kategorie B – úsporná budova (0,37 W/m2K)

Text. Dana D. Daňková
Foto: Andrea Thiel Lhotáková