Světlo a minimalismus. Rekonstrukce vdechla stoletému rodinnému domu nový život
Jak vypadá renovace rodinného domu v zástavbě, kde je architektka zároveň klientkou? Propojuje interiér s exteriérem na všech úrovních. Jako v případě tohoto starého, více než stoletého rodinného domu v městské části Prahy, který díky renovaci dosáhl téměř pasivního standardu.
Rodinný dům v klidné lokalitě Hrdlořezy nedaleko centra Prahy nese stopu původní historické zástavby vesnických domů. Zároveň se nachází na hranici přírodního parku Smetanka. Protože byl postaven před více než 100 lety, nevyhnuly se mu v průběhu generací nelichotivé stavební úpravy a různé „přístavby“.
Majitelka a architektka v jedné osobě Iveta Langerová se rozhodla vrátit starému domu jeho původní rysy, ale s nádechem současnosti, která se odráží v minimalistických liniích a detailech. Charakter místa se promítl do architektonického pojetí domu a jeho tvaru. Velký důraz byl kladen na světelný komfort, tedy dostatek denního světla a kvalitní osvětlení.
Propojit venkovní a vnitřní
Hlavní myšlenkou obnovy domu bylo vytvořit logické propojení mezi budovou a okolním prostorem na všech úrovních místa. K tomu bylo nutné odstranit nefunkční plochy a využít potenciál místa. Architektka tohoto konceptu dosáhla odstraněním střechy s různými nástavbami.
Nová střecha dostala původní sedlový tvar. Garáž, která rozdělovala spodní zahradu na dva nelogické celky, architektka přesunul a přistavěl k ní také jídelnu a kuchyň. Přístavba se zelenou střechou navazuje na horní zahradu a propojuje ji s horním patrem budovy.
Do domu se vstupuje přes halu s novou polohou schodiště. Dále zde najdeme soukromou pracovnu, která funguje také jako pokoj pro hosty, technickou místnost s přístupem do původního sklepa, koupelnu a toaletu. Chodba vstupního prostoru je zakončena krbem, který symbolizuje srdce domu. V této části se nachází velkorysý obytný prostor. Na opačném konci se nachází zelená plocha u vstupu.
Obytný prostor je orientován na jih a díky velkému prosklení se otevírá do přírodního parku. Ten za oknem vytváří neustále se měnící obraz. Kuchyně a jídelna jsou orientovány na sever a doplňuje je střešní okno a další velké prosklení s výhledem do atria. Tento intimní prostor doplňuje posezení zapuštěné mezi okolní zástavbu.
Přístup do prvního patra domu zpříjemňuje prosklení části schodiště s výhledem do zeleně horní zahrady. V patře najdeme soukromý prostor s dětskými pokoji a koupelnou, dále hlavní ložnici s vlastní šatnou a koupelnou pro rodiče. Pokoje mají kvalitní střešní okna, zajímavě řešené je balkonové okno v ložnici rodičů, které umožňuje přímý vstup do zahrady.
Udržitelnost především
Po rekonstrukci je dům v hodnotách limitu pasivního domu. Je to nejen díky zateplení pláště 20 cm šedého polystyrenu a oknům s trojskly, která přinášejí pasivní solární zisky, ale také díky systému rekuperace tepla. K udržitelnosti přispívá také využívání dešťové vody k zalévání zahrady a splachování toalet v domě nebo zelené ploché střechy.
„Obnovitelné zdroje energie byly i v původním projektu, ale vzhledem k nárůstu objemu stavebních prací při rekonstrukci na ně nezbyly prostředky, přiznala Iveta Langerová, která je architektkou i majitelkou domu v jednom. Dům tedy zrekonstruovala pro svou rodinu a měla při rekonstrukci volnou ruku.
Proč je důležité renovovat staré rodinné domy? „Mají svůj genius loci, většinou se nacházejí v krásné okolní zástavbě, která je pro život velmi důležitá. Nejde jen o bydlení uvnitř domu, ale i venku. Zachováním původních struktur lze často dosáhnout krásných prostor,“ vysvětluje.
Dodává, že v minulosti se při stavbě dodržovaly jiné normy než dnes, například vysoké stropy, krásné klenby a podobně. „Zbourat dům a postavit ho znovu je vždy jednodušší, mnohem rychlejší a levnější. Pokud je ale dům při rekonstrukci dobře navržen, získáte úplně jiné architektonické hodnoty než při novostavbě,“ dodala Iveta Langerová.
Rodinný dům Hrdlořezy
Lokalita: Praha 9 – Hrdlořezy, Česká republika
Autor: Ing. arch. Iveta Langerová
Zastavěná plocha: 157 m2
Podlahová plocha: 221 m2
Návrh: 2017 – 2018
Realizace: 2018 – 2020