Světlo, teplo, země, voda. Rodinný dům u Prahy bere budoucí výzvy vážně
V malé obci na okraji křivoklátských lesů nalezneme typickou českou rekreační oblast s mnoha chatami a chatkami, které zde vyrostly v dobách tuhé normalizace, aby mohli Pražané alespoň na víkend opustit šeď oprýskaného velkoměsta. Jednu z chat na rovinatém pozemku však nahradil pasivní rodinný dům, který reaguje na aktuální problémy dneška – energetickou a klimatickou krizi.
Ještě než svět ochromila pandemie a válka na Ukrajině, rozhodli se nynější majitelé domu k zásadní životní změně. Vytvořit své bydlení na principech odpovědného přístupu k životu a respektu k přírodě, kterou je třeba chránit. Po ruce jim byla architektonická kancelář Stempel & Tesar architekti, která jejich zadání vyplnila.
Půdorys pasivního domu na okraji obce Malé Kyšice se blíží tvaru čtvrtkruhu vymezenému zdmi z pohledových betonových tvárnic, zaoblená stěna a stropy jsou dřevěné. Dům se rozevírá jihozápadním směrem, do vzrostlé zahrady. Celoprosklená fasáda sestává z oken v antracitových rámech, která stíní žaluzie v trojskle. Přesahující stropní trámy tvoří krytý ochoz, na spodní úroveň navazuje terasa.
Kontrast betonových a dřevěných konstrukcí se bohatě uplatňuje rovněž v interiéru. Přízemí patří obývacímu pokoji s kuchyní a jídelnou, otevřené schodiště vede do patra se čtyřmi ložnicemi. Podél betonových stěn jsou situovány koupelny a další technické a skladovací prostory.
Možná to byl šestý smysl majitelů, ale už od počátku se projekt ubíral směrem co nejmenší energetické náročnosti. Architekti proto při plánování mysleli na čtyři prvky – světlo a teplo, země a v neposlední řadě voda.
V létě se nepřehřívá, v zimě hřeje
Dům se otevírá slunečním paprskům jako vějíř. „Nasává energii a snaží se s ní hospodárně nakládat. Díky tvaru dopadají do interiéru první i poslední paprsky slunce. Stejně jako přijímat slunce, umí se dům i bránit nepříjemnému přehřátí díky přetažené střeše a horizontální cloně, která chrání okna před letními poledními paprsky a v patře slouží i jako balkon,“ vysvětlují autoři Ján Stempel a Jan Jakub Tesař, jak se jim povedlo docílit příjemného tepelného komfortu.
Kromě pragmatického tvaru a pasivnímu stínění pomáhají v letních dnech i žaluzie, které jsou vestavěné do trojskel a díky kvalitnímu provedení a moderním technologiím mají srovnatelnou účinnost jako žaluzie venkovní.
Myslelo se však i na zimní období, kdy se díky tepelným ziskům ze slunce snižují náklady na vytápění. Soběstačnosti pomáhají i krbová kamna v srdci stavby s výměníkem tepla. Kolem krbu se vine schodiště k ložnicím, které jsou v patře nad obývacím pokojem.
Pokoje jako kajuty
Hlavní konstrukce stavby je z obnovitelného materiálu – dřeva. Trámová konstrukce respektuje tvar domu a odhaluje konstrukční principy doslova do posledního detailu, včetně ocelových spojů a táhel, která dotvářejí charakter interiéru i exteriéru. Mezi trámy je vestavěn nábytek takovým způsobem, že jednotlivé pokoje evokují kajuty.
„Pro udržitelný přístup je ale důležité dbát i na trvanlivost a životnost. Proto z návětrných stran chrání dům stěny s betonových tvárnic. Sendvičová stěna s tepelnou izolací pomáhá i přirozené akumulaci tepla a tím i stabilitě domu. Veškeré technické zázemí a koupelny jsou soustředěny právě u těchto pevných a stabilních stěn a tvoří jakousi vyrovnávací zónu mezi jižní a severní stranou,“ dodávají architekti.
Voda, která se využije dvakrát
Každý, kdo se zajímá o svět kolem sebe, ví, že v budoucnu bude největším problémem dostatek vody. Architekti na to pamatovali i v případě tohoto domu. Chytré nakládání s vodou je viditelné na první pohled. Koupací jezírko optimalizuje využívání dešťové vody a vody na zálivku je dostatek i v během sucha i díky vlastní kořenové čistírně.
Zadržení povrchové vody v zahradě příjemně ovlivňuje klima i v bezprostřední blízkosti stavby. Z pozemku neodtékají do kanalizace žádné odpadní vody. Veškerá voda je využita a minimálně dvakrát přinese užitek. Stejně tak se hospodaří i s odpadním vzduchem, který díky rekuperaci ohřívá čerstvý vzduch zvenčí v zimních měsících.
Na zahradě najdeme i další doklady o tom, že znovu využít lze prakticky vše a není nutné produkovat další výrobky a plýtvat surovinami. Nalezneme tu zakopaný systémový sklep z recyklovaného plastu a pro sklad zahradních potřeb a kol slouží použité lodní kontejnery. Dům žije vlastním nenáročným životem a postupně srůstá se zahradou.
„Principy použité při stavbě budou aktuální i poté, až překleneme aktuální tíživé problémy a všichni si připustíme klimatickou hrozbu, kterou jsme pod návalem nejistoty posledních let možná moc upozaďovali,“ podotýkají Ján Stempel a Jan Jakub Tesař.
Dům, který se otevírá slunci
Lokalita: Malé Kyšice, Česko
Studio: Stempel & Tesar architekti
Autoři: Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Rok dokončení: 2022
Zastavěná plocha: 127 m²
Užitná plocha: 157 m²