Venkovské stavení z 50. let se proměnilo v pasivní dům
Galerie(7)

Venkovské stavení z 50. let se proměnilo v pasivní dům

Partneři sekce:

Když nynější majitelé domek nedaleko Tišnova koupili, jeho velkým kladem byla nová střecha. Se vším ostatním se ale začalo z gruntu. Podle projektu architektonického studia ELAM se přistoupilo k zásadní rekonstrukci.

„Ta spočívala v částečné změně vnitřní dispozice, v celkovém zateplení domu, výměně oken, dveří a úpravě podlah, říká autor projektu Ing. arch. Mojmír Hudec.  

Architektonické řešení domu

Podkrovní venkovský dům byl zhruba před 60 lety postaven tradiční zděnou technologií a zastřešen sedlovou střechou. Dům je orientován hlavní fasádou k jihu, k silnici. V jižní straně střechy je vikýř s původně jednou podkrovní místností.

Z východní strany byla kdysi přistavena zvýšená veranda s několika schody. Ta se nyní nezateplovala, jen obložila modřínovým obkladem. Stejný obklad získal zmíněný podkrovní vikýř, který byl při rekonstrukci rozšířený. Ze dvora, na severozápadní roh domu, je kolmo napojena hospodářská část stavení, nyní nově využitá.

Rekonstrukce přinesla větší pohodlí i teplotní zisky

Celý prostor byl zateplený – podlaha, stěny, stropy i střecha. Nová vyměněná okna mají trojskla určená do pasivních domů. Veškeré tepelné mosty byly maximálně redukovány.

Stávající nosné zdivo z plných cihel bylo po obvodu přiizolováno kontaktní izolací z polystyrenu o tloušťce 200 mm.

V přízemí se částečně změnila dispozice tak, aby dům odpovídal moderním požadavkům na bydlení. Vznikl velký obytný prostor s otevřením velkými okny do zahrady. Postavilo se nové schodiště do podkroví, kde vznikly rozšířením vikýře dvě místnosti navíc a také nové sociální zařízení. Podkroví se více otevřelo na jižní fasádu i proto, aby se zvýšily solární zisky.

Nová část jižní stěny podkroví (vikýře) a jeho boční části byly provedeny z úsporných lepených I nosníků a fošen. Užitná plocha domu se zvětšila z původních 180 m2 na 224,4 m2.

Vytápění a větrání domu

V domě bylo osazeno řízené větrání s rekuperací a kamna na kusové dřevo s externím přisáváním vzduchu. Tato krbová kamna v přízemním obývacím prostoru se stala hlavním zdrojem vytápění domu.

Podkroví totiž díky důkladnému zateplení samostatné zateplení nepotřebuje; teplo sem proudí jen schodištěm a dostává se skrze stropy. V koupelně pod dlažbou je elektrická podlahová vytápěcí rohož; navíc je zde instalován elektrický sušák na ručníky.

Dům byl optimalizován programem PHPP pro pasivní domy, měrná potřeby tepla na vytápění je 18,3kWh/m2a a dům splnil podmínky dotace Zelená úsporám.

Text: Alena Gembalová
Foto: Rom Kostřica