Projekt RenovActive představuje rekonstrukci čtvercového domu
Dům se stanovou střechou a čtvercovým půdorysem o rozměrech okolo 10 × 10 m na zvýšeném soklu. V 50. až 70. letech 20. století zaplavily české i slovenské vesnice a města. Tyto čtvercové domy se stavěly jeden vedle druhého a většinou tak stojí dodnes. Pokud jste i vy jeden z takových domů zdědili nebo v něm již déle bydlíte, společnost VELUX má pro vás návod, jak z něj udělat zdravý a moderní domov.
Výsledkem rekonstrukce, která se ukončila v září 2019, je zvětšení obytné plochy domu na 115 m2, zvýšení úspor energií až o 80 %, ale zejména zdravé bydlení plné denního světla a čerstvého vzduchu. „Uvnitř budov trávíme až 90 % času. Je proto nezbytné, abychom v nich vytvářeli a udržovali zdravé a komfortní prostředí. Z našich průzkumů vyplynulo, že více než úspora energií motivuje Slováky k renovaci zvýšení komfortu bydlení a RenovActive jim nabízí obojí,“ vysvětluje Dagmar Plevačová, generální ředitelka společnosti VELUX.
Rekonstrukce typického čtvercového domu na zdravé a moderní bydlení vychází ze sedmi jednoduchých principů, při jejichž dodržení lze dosáhnout stejných kvalitativních parametrů na úrovni nově postavených domů. „Projekt jsme navrhli ve třech finančních variantách a je dostupný zdarma včetně zkušeností, které jsme získali při realizaci,“ doplňuje Plevačová.
1. Obytné podkroví
Čtvercový dům nenabízí dostatek prostoru, proto je bydlení v podkroví nezbytnou součástí rekonstrukce. Důležité je zajistit správné prosvětlení, přísun čerstvého vzduchu a zabepečení tepelného komfortu během celého roku, tedy ochranu před chladem v zimě a ochranu před přehříváním v létě.
2. Větší plocha oken
Dostatečně prosvětlit podkroví, ale i celý dům je při přestavbě zásadní krok. Správným prosvětlením domu zajistíte příjemné vnitřní prostředí plné přirozeného světla a čerstvého vzduchu v každé místnosti a na každém patře. Pozor, nelimitujte se jen fasádními okny, do podkroví patří střešní okna, která zaručí optimální světelné podmínky uvnitř domu.
3. Schodišťová šachta pomáhá osvětlení i větrání
Otevřená schodišťová šachta zajistí dostupnost denního světla a přirozené větrání pomocí komínového efektu. Nahromaděný znečištěný vzduch z celého interiéru se rychle odvádí přes střešní okna v horní části schodiště. Prostor by proto měl být otevřený do krovu už z přízemí, případně lze použít schodišťovou šachtu. Takové řešení pomůže nejen efektivně vyvětrat, prosvětlí také přízemí domu.
4. Dynamická ochrana před sluncem
Tepelnou ochranu proti přehřívání pomáhá zabezpečit vnější stínění zasklených ploch. Venkovní rolety poskytnou maximální ochranu před přehříváním a postarají se o příjemnou teplotu během celého dne a všech ročních období, zatemnění z vnitřní strany zase pomáhá správně nastavit noční režim a vytváří podmínky pro kvalitní spánek.
5. Systém hybridního větrání
Hybridní větrací systém kombinuje mechanické a přirozené větrání pomocí automatizace oken a vytápění. V létě se na chlazení domu využívá větrání prostřednictvím komínového efektu. Během zimy pomáhá udržet dobrou kvalitu vzduchu uvnitř mechanické větrání.
6. Lepší energetická efektivita
Kvalitnější obálka domu a moderní topný systém přinesou lepší energetickou efektivitu domu. Obálka optimalizuje energetické parametry a tepelný komfort domu. Důležité je proto staré obvodové stěny i střešní konstrukci zateplit, vybrat si kvalitní okna.
7. Etapizace – základ úspěchu
Rekonstrukci si rozčleňte na několik etap. Renovovat můžete také postupně v závislosti na svých finančních možnostech či požadavcích na velikost užitné plochy v domě. Začněte s nezbytnými modernizačními pracemi. Časem můžete obytný prostor rozšířit.
Návrh rekonstrukce typického čtvercového rodinného domu vypracovala architektonická kancelář Ddak, Doršic Doršicová, na základě vítězného projektu v architektonické soutěži. Rekonstrukce v jejich podání zachovává současný výraz domu a přitom ekonomickým a uskutečnitelným způsobem zlepšuje kvalitu života v něm.
Více informací a projekt domu zdarma získáte na www.renovactive.sk.