První certifikovaný pasivní dům v Londýně
Camden Passivhaus je prvním certifikovaným pasivním domem v Londýně. Má rámovou dřevěnou konstrukci, rozlohu 118 m2 a dva pokoje. Je kombinací designu, který koresponduje s pravidly energetické efektivnosti a komfortu, a vysoké kvality vnitřního vzduchu, který vyhovuje také astmatikům.
Miesto realizace: Camden, Londýn Rok vyhotovení: jaro 2010 Architektonické studio: Bere:architects Zhotovovatel: Visco – UK Profese: Alan Clarke – servisní inženýr Rodrigues Associates – povrchové materiály Green Building Store – návrh rekuperační jednotky, vytápění a větrání domu Kaufman Zimmerei – dřevěná nosná konstrukce & engineering; Investor: privátní |
Primárním úkolem tvůrců projektu bylo vytvořit dům s příjemným vnitřním prostředím vhodným pro mladou rodinu a s minimální spotřebou energie. Rodinný dům je zhotoven z dřevěné prefabrikované rámové konstrukce vyplněné tepelněizolačními deskami, s podpěrnými stěnami s délkou 3 m. Jde o obvodovou konstrukci, která zabezpečuje nízké provozní náklady a šetří až 90 % nákladů na vytápění. Emise CO2 jsou na velmi nízké úrovni. Interiér domu je prosvětlen a provzdušněn posuvnými dveřmi vedoucími na jižní terasu. Termín pasivní dům vlastně označuje sofistikovanou budovu s nízkou spotřebou energie na její provoz, s výborným komfortem vnitřního prostředí, včetně chlazení v létě a vytápění v zimě při minimálním využití dodatečného vytápění, s optimální vlhkostí vnitřního vzduchu v průběhu celého roku a excelentním větráním v průběhu zimního období bez ochlazování vzduchu v interiéru.
Rodinný dům se nachází v Londýně, pro který je typické vzájemné stínění sousedních budov, což má největší vliv na energetickou rovnováhu a design budovy. Na návrh pasivního domu Camden se použil program Passivhaus Planning Package (PHPP), aby se určilo správné osazení domu a optimální procento zasklených ploch. Ve výsledku jsou pokoje tohoto pasivního domu úžasně prosvětlené a vzdušné s velkými kyvnými a posuvnými okny s trojitým zasklením na jižní a západní straně. Stínění je během roku zabezpečeno zatahovacími benátskými vnějšími žaluziemi s automatickou detekcí slunečního záření, zatímco z vnitřní strany oken je nainstalováno větrání s nočním chlazením. Na výstavbu domu byly použity netoxické materiály, což zabraňuje znečištění vnitřního prostředí. V kombinaci s větracím systémem s předehřevem vzduchu (šetří 10násobně energii, kterou potřebuje na svůj provoz) je kvalita vnitřního vzduchu opravdu vysoká.
Filtrační systém vody zabezpečuje čistou vodu na pití a také koupání. Spotřeba vody se redukuje díky podzemnímu zásobníku dešťové vody. Zachycená dešťová voda se používá na zalévání zahrady. Solární panely zabezpečují ohřev vody prostřednictvím kompaktní jednotky s malým plynovým bojlerem. Emise CO2 jsou minimalizovány (11,3 kg/rok, bez energie potřebné k provozu spotřebičů; celkové emise jsou na úrovni 23,6 kg/rok). V případě tohoto projektu hrála velkou roli také biodiverzita. Dům má dvě vegetační střechy, na nichž jsou vysazeny luční a divoce rostoucí květiny, přilehlou jižní zahradu a břečťanem obrostlou gabionovou kamennou stěnu.
Prosvětlení a provzdušnění domu velkými posuvnými dveřmi, které vedou na jižní terasu
Minimalistické zařízení kuchyně a bílá barva, která se uplatnila v celém interiéru domu, ještě více podtrhuje vzdušnost prostoru
Na výstavbu a zařízení domu se použily netoxické materiály
Dřevo našlo uplatnění nejen při realizaci nosné rámové konstrukce, ale také na fasádě domu
Stínění je v průběhu roku zabezpečeno zatahovacími benátskými vnějšími žaluziemi…
…které se při zvýšené sluneční aktivitě automaticky zatáhnou
Rodinný dům má dvě vegetační střechy, na nichž jsou vysazeny luční a divoce rostoucí květiny
Gabionová stěna z kamenů je obrostlá břečťanem
TEXT a FOTO: bere:architects