Rekonstrukcí proměnili starší dům na ekologický v nízkoenergetickém standardu
Věřili byste, že tento dům není novostavbou, ale rekonstrukcí staršího domu z 60. let? Cílem architektů bylo najít odpověď na otázku, jak z budovy z 60. let vytvořit komfortní dům optimální pro moderní bydlení, a přitom využít co nejvíce z původní budovy. Výsledkem je dům v nízkoenergetickém standardu s izolací ze slámy a řízeným větráním, stojící v rakouské vesnici Egg.
Ekologická obnova na prvním místě
Architekti ze studia Georg Bechter Architektur + Design kladli velký důraz na ekologickou obnovu tohoto staršího domu. Použili dřevo z místních zdrojů a celý dům byl opatřen izolací ze slámy. Jak již z uvedeného vyplývá, zvláštní pozornost byla věnována tepelným úpravám, aby se zabránilo úniku tepla a dosažená větší úspora tepla.
Stěny tlustší než 80 cm
Převislé střešní hrany byly seříznuty, stejně byly zarovnány výstupky a zabroušení, čímž dům dostal kompaktní vzhled a podstatně modernější podobu. Nejde však jen o módnost, právě díky těmto úpravám – vytvoření kompaktního pláště domu – se podařilo dosáhnout nízkoenergetického standardu. Původní stěny domu mají tloušťku 36,5 cm a k tomu ještě přibyla 45cm ekologická izolace.
Vhloubená okna
Tloušťka izolace dala nový vzhled i oknům, které působí jako vhloubené do domu. Tento moment má více významů – pomáhá zachytit co nejvíce využitelného přirozeného světla do interiéru, ale zároveň tlumí přímé ostré světlo, které by mohlo být v letních měsících nepříjemné. Neposledním faktem je, že dům díky takto řešeným oknům působí mnohem zajímavější.
Harmonizující dřevo
Výrazných úprav ve smyslu ekologičnosti se dočkal i interiér, a to nemyslíme jen na kvalitní řízené větrání, které zde přibylo. Dřevem obložené stěny, dřevěné schody, nábytek, prostory oken řešený jako příjemný prostor pro odpočinek, kde si můžete číst knihu nebo si i lehnout a dívat se na krásný výhled, zesilují atmosféru domova a pohodlí.
Prosvětlení přízemí bylo dosaženo zvýšením stropu
Dispozice domu byla radikálně změněna. Přízemí je řešené jako otevřený společenský prostor s kuchyní a jídelním koutem s možností vyjít na terasu, respektive otevřením dveří spojit interiér s exteriérem. Díky zvýšení stropu obývacího pokoje o 80 cm architekti dosáhli světlých a vzdušných prostor. V patře se nacházejí tři pokoje.
Dom Simma v kostce
Architektonické studio: Georg Bechter Architektur + Design
Rok realizace: 2011
Lokalita: Egg, Rakousko
Provedení: dřevo
Text: Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Georg Bechter Architektur + Design