Rezavý dům s dírou
Na okraji Mníšku pod Brdy vyrostl dům, který v sobě spojuje tradiční habitus a vysoce komfortní bydlení. Zdánlivě nesourodý je i plech, do nějž je dům zahalen, s lesem, v jehož blízkosti je stavba umístěna. Všechno však není tak, jak to na první pohled vypadá.
Ke spolupráci přizvali investoři architekty Jána Stempela a Jana Jakuba Tesaře. „Jak samotná adresa naznačuje,“ vysvětluje Jan Jakub Tesař, „lemuje místo stavby zalesněný kopec, na který je krásný výhled a patří k tomu nejcennějšímu, co místo nabízí.“
Hra s hmotou
Z této skutečnosti tedy oba architekti vycházeli. Nicméně nejdůležitější roli v konceptu stavby sehrála orientace pozemku vůči světovým stranám, která není optimální – přístup do domu je z jižní strany a výhled na les severním směrem. Bylo tedy třeba vyřešit otázku, jak eliminovat tuto nevýhodu a otevřít dům slunci.
„V návrhu jsme pracovali s principy atriového domu,“ doplňuje Jan Jakub Tesař. „Předsunutím nízké garáže k jižní hranici pozemku jsme před domem vytvořili optickou bariéru, čímž jsme zajistili soukromí obyvatelům domu a současně nepřišli o slunce.“
Na sever, na jih
Objekt má sice tradiční vzhled a jednoduchý obdélníkový půdorys, ale zhruba uprostřed podélných stran stavby ustupuje část obvodové stěny do vnitřku domu a vytváří tak na severu i jihu polokrytou otevřenou terasu.
Velkoformátovým prosklením zadních stěn obou teras pak vzniká průhled domem z prosluněného jihu na zalesněný sever. Objem „předsunuté“ garáže přitom přesně odpovídá prostoru teras, které díky průhledu evokují zdání „díry“, jež v domě po garáži zůstala.
Přízemí je do výšky oken obaleno v cortenovém plášti, a podkroví i se štíty do černého skládaného plechu. Materiálové členění záměrně podtrhuje objemovou hru s garáží a „dírou“ v domě. Zdánlivě nesourodá plechová fasáda si velmi dobře rozumí s přírodními tóny v okolí domu a je v dokonalé harmonii i s interiérem, kterému dominuje dřevo v kombinaci s kovovými detaily.
Vnitřní prostor se otevírá do krovu, což dodává stavbě vzdušnost a světlo, tento fakt podtrhuje i vertikální propojení obou podlaží a instalace střešních oken. Prostor pro bydlení je vymezen vestavěným nábytkem na míru.
Místo: Mníšek pod Brdy
Architekt: Stempel & Tesar architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Spolupráce: Aleš Herold
Klient: soukromá osoba
Projekt a výstavba: 2015-2017
Pozemek: 1229 m2
Zastavěná plocha: 162 m2
Užitná plocha: 180 m2
Návrh zahrady: Lucie Vogelová (Terra Florida)
Text: Daniela Bartošová