Rodinný dům z ateliéru di5 architekti inženýři
Často poslouchám argumenty brojící proti současným architektonickým trendům. Odpůrci vytýkají současné architektuře její strohost a střídmost, přílišné zdůrazňování výtvarného a estetického hlediska na úkor útulnosti či praktičnosti. „Kdo to bude uklízet?“ ozývá se z úst praktiků při prohlížení fotografií moderní kuchyně s velkými nerezovými plochami. „Bílá sedačka? Už je vidím, jak budou nadávat, když se jim narodí děti!” křičí další při hodnocení odvážného obýváku s nábytkem ve světlých barvách. Naše návštěva je věnovaná právě všem „praktikům”, kteří nevěří, že i moderní interiér může být praktický a útulný. Jednopatrovému podsklepenému domu dominuje bílá – bíle jsou vnitřní i vnější omítky, do bílé je stylizovaná kuchyňská linka i pult, bílá je již zmiňovaná sedací souprava v obýváku i knihovna na poschodí.
Kostky (kvádry) jsou vrženyDům tvoří dva bíle kvádry nestejné velikosti, orientované podle podélné osy pozemku. Menší kvádr slouží jako garáž pro dvě auta, větší je potom samotný dům s jedním podzemním a dvěma nadzemními podlažími. Nový objekt vznikl na místě domu ze 70. let minulého století, který nesl všechny stopy výstavby té doby – byl vybudovaný svépomocně, z nekvalitních materiálů v jakési rodinné variaci na Akci Z. Majitelé původně uvažovali jen o jeho přestavbě pro potřeby mladé rodiny. Později se rozhodli původní objekt zbourat a postavit namísto něj zcela nový.
Když však seběhneme po schodech do sklepa, absolvujeme krátkou cestu do minulosti, část původního sklepa totiž zůstala zachovaná i po přestavbě. I když jen objemově – čistě omítnuté stěny a nové instalace prozrazují, že při výstavbě se nešetřilo ani v prostorech, které obvykle zůstávají očím návštěvníka skryté.
Dům naplno využívá orientaci pozemku podle světových stran. Severní fasádu prosvětlují jen dvě menší okna, která přivádějí přirozené světlo na schodiště a do spojovací chodby v horním podlaží. Hmotu východní, uliční fasády rozbíjí již zmiňovaný kvádr garáže. Otevřenější je jižní fasáda – okna z pokoje pro hosty, kuchyně i dětských pokojů v horním podlaží nabízejí pohled na nevelký zelený pás mezi domem a hranou pozemku, který časem barevně i tvarově obohatí promyšleně založená zahrada (také podle návrhu architektek z ateliéru di5).
Okno z ložnice
Poznávacím znamením naší prosincové návštěvy je jeho západní, skleněná fasáda. Návrh šikovně kombinuje otevírací a statické zasklené plochy z čirého i neprůhledného skla (které signalizuje intimní funkci místností). Fasáda se tak jeví jako kompaktní, ale rozhodně ne fádní. Přerušení tepelných mostů bylo jen otázkou technického řešení důležitých detailů, na které však architekti nezapomněli. Proti nadměrnému oslnění se obyvatelé chrání stažením zabudovaných velkoplošných vnějších rolet, které, jak jsme se dozvěděli, mají i určitou bezpečnostní funkci.
Zasklená plocha nabízí krásny výhled do zahrady, pokud však chceme z domu ven, například posedět u bazénu, musíme využít posuvné skleněné dveře v kuchyňské části. Tomuto řešení nelze upřít praktický význam – díky němu nehrozí, že by děti vybíhající přímo z bazénu zamířily rovnou do pohodlného obýváku.
Zastavme se ještě v kuchyni – o bílé barvě kuchyňské linky, která tak příjemně koresponduje s omítkami, už řeč byla, neméně zajímavý je samotný zrod této – pro mnohé z nás nejdůležitější – místnosti v domě. Majitel domu má své oblíbené kusy nábytku a tvar i velikost kuchyně do značné míry určil dávno před stavbou vybraný typ jídelního stolu: „Stůl byl daný, my jsme ho v návrzích prakticky jen obestavěli,” potvrzuje s nadsázkou architektka.
My dodáváme, že ho obestavěli velmi příjemně. Přechod mezi obývákem a kuchyní s jídelní částí připomíná pohádku o chytré horákyni, která přišla před krále oblečená – neoblečená. Obě místnosti jsou sice samostatné, ale přitom otevřené – bohatý rodinný život v jedné neohrožuje domácí štěstí ve druhé.
Na druhém poschodí překvapí malá pracovna, která vznikla na místě plánovaného záchodu. Hlava rodiny totiž po prvních probdělých nocích s novorozencem velmi brzy zjistila, že samostatná, uzavřená pracovna přispěje ke klidu v domě víc, než dva záchody na poschodí. Podél severní stěny se táhne dlouhý koridor, kde by měla v blízké budoucnosti vzniknout knihovna.
Dva dětské pokoje spojují široké posuvné dveře – velká společná herna se tak může na noc proměnit ve dvě dětské ložnice. Důmyslnost řešení ocení rodiče již za pár let, kdy oba synové začnou chodit do školy – dvě samostatné studovny dovolí oběma školákům soustředit se na domácí úkoly.
Na záchodě i v prostorné koupelně jsme obdivovali design sanitární keramiky a baterií, který si s architektonickým řešením rozumí už na první pohled. Umývadla jsou vsazena pod skleněnou desku vyrobenou na míru.
Skutečnost, že i za méně peněz může být hodně muziky, potvrzuje šedá dlažba (použitá i v kuchyni) od domácího výrobce. Poslední místností, kterou jsme navštívili, byla elegantní ložnice rodičů. Psali jsme už něco o skříních? Ani nebyl důvod, všechno oblečení si našlo místo v šatníku, který od ložnice rodičů dělí jednoduchá příčka bez zbytečných dveří.
Půdorys 1. NP: 1 – zádveří, 2 – předsíň, 3 – wc, 4 – domácí práce, 5 – komora, 6 – kuchyň, 7 – jídelna, 8 – obývací, pokoj, 9 – pokoj, 10 – koupelna, 11 – garáž, 12 – terasa
Půdorys 2. NP: 1 – schodiště, 2 – chodba, 3 – komora, 4 – pracovna, 5 – dětský pokoj, 6 – dětský pokoj, 7 – odkládací prostor, 8 – koupelna, 9 – ložnice, 10 – WC
Technické údaje
Autor projektu: di5 architekti inženýři
Vedení projektu: Ing. arch. Eva Rybníčková
Spolupráce: Jan Dvořák, dipl. Arch. ETH, Ing. Tomáš Minka, Ing. Tomáš Fibír, Ing. Petr Lošťák, Ing. Petr Matyáš
Projekt zahrady: Ing. arch. Eva Rybníčková, spolupráce Ing. arch. Barbora Tupá
Celková užitková plocha domu: 291 m2 (158 m2 1. NP, 72 m2 2. NP, 61 m2 1. PP)
Projekt 5/2003–11/2003, Stavba 2/2004–5/2005
Generální dodavatel: EDIFICE Construction & Consulting
Dveře: Sapeli
Dlažba: RAKO Duo Line
Zařizovací předměty: Laufen a Keramag
Baterie: Novaservis, série TowerTech
Vytápění: plynové, kotel Vaillant, podlahová vytápěcí tělesa Likov, parapetní Korado
Komín: Schiedel, krbová vložka typ Spartherm
Bazén: Desjoyaux
Matej Šišolák
Foto: Jana Labuťová, Jiří Vaněk