Ruští architekti postavili v Rize dům propojený s lesem
Rodinný dům, který se skládá ze dvou částí, už na první pohled působí příjemně. Připomíná někdejší hospodářské stavby, zároveň má ale k nim pořádně daleko. Stačí nahlédnout do interiéru a ocitnete se v úplně jiném světě. Maximálně jednoduchém, moderním a přitom útulném.
Pár kilometrů od Rigy
Nevelký dům na pozemku těsně hraničícím s lesem se nachází v malebném přírodním prostředí Lotyšska, jen 30 kilometrů od hlavního města. Celá stavba se skládá ze dvou částí – samotného domu a garáže, které jsou vůči sobě postaveny v neobvyklém sklonu.
Tento sklon však nebyl speciálním výmyslem architektů. Obě budovy jsou postaveny na základech někdejších staveb, které byly přesně takto uloženy. Tím se jim podařilo přetavit do současnosti i kus historie.
Dva samostatné celky
Samotná budova domu je rozdělena na dvě samostatné části – na hlavní část a na část pro hosty. Mezi nimi je krytý průchod, který vizuálně spojuje nádvoří s lesem. Mezi budovami domu a garáží je exteriérová terasa.
Jádro interiéru ve stylu „v lese jako doma“
Interiér je řešen velmi trendově, minimalisticky, ale zároveň útulně. Ve snaze zdůraznit spojení mezi lesem a interiérem domu použili architekti výhradně ekologické materiály. Podlahy jsou z jedle, stěny jsou obloženy březovou překližkou, nábytek je z větší části vestavěný. Hlavním obytným prostorem je kuchyň s jídelnou a obývací pokojem v jednom otevřeném celku. V této části je strop vysoký až pět metrů.
V tmavém překližkových boxu se nacházejí technické místnosti – prádelna, kotelna, koupelna pro hosty a vstupní hala. Dále se v hlavní části domu nachází hlavní ložnice majitelů s hygienickým zázemím a dětský pokoj. Ložnice pro hosty v hostitelské části má vlastní prostornou koupelnu s malou saunou a sprchou.
Kontrast světla a tmy
Velmi působivou stránkou stavby je kombinace tmavého dřeva se světlým, která je markantní zejména na užších stěnách domu. Světlé dřevo, ale také kontrast světlého s tmavým pronikají přes zastřešený průchod v hlavní budově do interiéru.
Jako praktický detail se rozhodně vyplatí zmínit exteriérovou sprchu, která se nachází na terase ze strany hlavní ložnice, a také mnohé zajímavé drobnosti v interiéru. Všimněte si například úchytky na kuchyňské lince.
Vnější úprava domu a terasy je řešena použitím lotyšské obilné desky impregnované hydrofobní sloučeninou. Střecha a fasády jsou ukončeny antracitovými panely. Ze strany hostitelské části střecha vytváří malé zastřešení – jakousi miniterasu vhodnou pro uložení palivového dřeva.
O studiu
Studio INT2architecture, které sídlí v ruském Petrohradě, tvoří mladý aktivní tým architektů, designérů, umělců a fotografů, což se odráží i na jejich dynamické a originální práci. Založili ho Alexander Malinin a Anastasia Shevelev. Kromě interiérového designu se věnují i krajinářství, průmyslovému designu a urbanismu.
Architektonický ateliér: INT2architecture
Lokalita: Carnikava, Lotyšsko
Rok realizace: 2017
Celková plocha: 125 m2
Zdroj a foto: INT2architecture