Slovenský projekt vrací zpět do hry tradiční prvek architektury Baleárských ostrovů

Partneři sekce:

Slovní spojení Pedra en sec je univerzálním pojmenováním pro nasucho bez pojiva skládané stavby, typické pro španělský jih a Mallorku. Je to způsob, jakým tu místní stavitelé zhodnocovali nadbytek snadno v lomech opracovatelného kamene. Vytvářeli z něj zdi i zídky, dláždění cest, přístřešky a celé domy.

Technika je to pro region natolik charakteristická, že byla v roce 2018 zařazena do seznamu Kulturního dědictví UNESCO, podobně třeba jako naše hanácká Jízda Králů. Odráží totiž tradice, které jsou místním drahé a ve světě jsou unikátní. Spojitost s krojovanou jízdou tu ještě jedna je.

CasaFly
CasaFly
CasaFly
CasaFly
CasaFly
CasaFly
CasaFly
CasaFly

Pedra en sec z Mallorky je ve své podstatě ozvěnou minulostí, která již dnes zvolna doznívá. V době moderních stavebních materiálů a pokročilých technologií už není tím řešením, po kterém by obyvatelé Baleárských ostrovů intuitivně sáhli. Což je jistě škoda.

K jejím kladům totiž patří nejen krása přirozenosti venkova, ale třeba i schopnost chránit fasády domů před úpalným sluncem, bránit přehřívání interiérů. A v zimě naopak se zřejmou účelností akumulovat nastřádané teplo.

Návrat zpět je cestou kupředu

Je tedy navýsost potěšující, že tu v roce 2020 vznikla realizace, která toto tradiční řešení vrací zpět do hry, a na stavbě rodinného víkendového domu, vedeného v ryze moderním designu, názorně demonstruje jeho výhody. Co ale skutečně vyráží dech? Že za tímto projektem stojí invence týmu ze slovenského ateliéru beef architekti.

CasaFly
CasaFly | Zdroj: Tomeu Canyellas

Země pod Tatrami tak dala ožít stavebnímu prvku, typickému pro Ostrov Serra de Tramuntana. Nutno dodat, že slovenský tým návrhářů a architektů tu místní klima i stavební historii dopodrobna studoval během svých předchozích zakázek, takže se jim místní krajina vpila do kůže.

Casa Fly je ukázkou respektu vůči autentickým rysům venkovských staveb, ovšem přepracovaným do současné podoby a měřítek. Záměr odráží vyvážený přístup k členitému terénu, snahu těžit co nejvíce z optimální orientace objektu vůči světovým stranám, vykrývat jej a stínit v zájmu komfortu bydlení.

CasaFly
CasaFly | Zdroj: Tomeu Canyellas

Slunce (ve vnitrozemí tu za léta dosahují teploty +40°C) tu skutečně představuje nepříjemnost. A proto je dvouúrovňový objekt vybaven skládacími dřevěnými okenicemi, dalším místně typickým prvkem fasád nejen venkovských domů. Tady se do něj halí obě exponovaná podlaží, směřující do dvora.

Dílo, které si architekti vysnili

Lamely okenic pak tříští světlo a vnáší do elegantního interiéru dynamický prvek stínohry. Autoři projektu upřednostnili takový návrh, který upřednostňuje osvědčená řešení, nevyžadující dodatečný výdej energie. Proto jsou místnosti sestaveny v plánu tak, aby mohly být pohodlně křížově provětrávány, a táhly osvěžující chlad celým domem.

CasaFly
CasaFly | Zdroj: Tomeu Canyellas

Když slunce dosáhne vrcholu, docení obyvatelé Casa Fly na vnitřním nádvoří vestavěný bazén hned dvakrát. Není jen ke koupání, ale je současně i chladicím médiem, tlumícím tíhu rozpáleného vzduchu za okenicemi. A na večer může zrcadlo vodní hladiny odrážet dovnitř obydlí táhlé odstíny západu slunce.

Interiéru vyzařuje nenáročnost nezastavěného prostoru, umírněná a nenucená střídmost s lehkým akcentem na citlivé zapracování přírodních materiálů. Kamenná fasáda plynule přechází dovnitř v kombinaci s vápennou omítkou, doplněné o obklady, hlazený beton a keramické prvky. Dýchá z toho původnost a současně novota.

CasaFly
CasaFly | Zdroj: Tomeu Canyellas

„Byli jsme tu od prvních momentů fascinováni původními kamennými domy a specifickou světelnou scénou jejich interiérů, stíněných charakteristickými okenicemi,“ prozrazují architekti. „A od první chvíle jsme věděli, že chceme navrhnout dům s přesně takovou atmosférou.“

CasaFly

Lokalizace: Mallorka, Baleárské ostrovy, Španělsko
Architektonické studio: beef architekti
Vedoucí projektu: Radoslav Buzinkay, Andrej Ferenčík, Jakub Viskupič, Ján Šimko
Projekční tým: Helena Kučerová
Realizace: 2017 (projektová fáze), 2020 (finalizace)
Zastavěná plocha: 266 m2
Užitná plocha: 304 m2
Hrubá podlahová plocha: 402 m2
Plocha pozemku: 1150 m2
Krajinářský návrh: Mallorca Eden Jardin
Investor: soukromá osoba

Radomír Dohnal