Starý mlýn přeměnili v útulné víkendové sídlo
Stavby, které původně sloužily určitému účelu a dnes chátrají, protože jejich původní funkce zanikla, najdeme po celém světě. Staré sýpky, stodoly, hospodářské budovy, prádelny, strojovny, továrny, pastýřské chatky, příbytky rybářů či horníků nebo mlýny. Mnohé z nich bohužel chátrají nadále.
Optimističtější osud postihl starodávný mlýn z 19. století, který je situován v srdci přírody a přináleží k němu tříarový pozemek. Kdysi plně funkční mlýn se nachází na předměstí malého městečka Corwen, které leží v severním Walesu.
Dům je nazvaný podle své původní funkce – The Berwyn Mill. Ačkoli je plně zrekonstruovaný, architekti ze studia DMD Group se rozhodli ponechat místu jeho šarm a zachovat určité původní rysy stavby. Proto zde najdeme kamenné základy a pozůstatky kamenných příček, stejně jako původní trámy či zrenovované masivní dveře s kováními.
Stavba působí na první pohled jako tradiční kamenný dům, který má za sebou bohatou historii. Pozemek kolem domu je upravený štěrkem, dřevní drtí, rostlinstvem a v určitých částech je zpevněný betonem a kameny.
Pozemek je skutečně okouzlující – mlýn obklopuje smíšený les i vodní tok, který v okolí vytváří kaskádovité vinutí připomínající malé vodopády. Interiér koresponduje s tradiční povahou exteriéru, hlavně co se týká materiálového řešení.
Hlavní slovo ve vnitřním prostoru má dřevo, ať už ve formě podlah, dveří, odhalených trámů, schodů, okenních obestaveb, či masivního nábytku v jídelně, obýváku a v ložnicích.
Po dřevě vede kámen, přičemž tuto nádhernou naturální kombinaci doplňují bílé stěny a přírodní materiály (textilie v ložnicích či na sedací soupravě). Díky velkoformátovému zasklení v přízemí a prostorným oknům v podlaží je interiér efektivně prosvětlen přirozeným světlem.
Navzdory skromnému zařízení (máme na mysli objem, ne kvalitu zařízení) dům nepůsobí stroze ani nevlídně. Právě naopak – výběr materiálů a interiérový design udělaly své – příbytek vítá útulnou atmosférou a přímo pozývá na trávení příjemných chvil v kruhu blízkých.
Projekt je příkladem toho, že i starý opuštěný mlýn je možné zrekonstruovat do takové podoby, aby nepůsobil vzhledem na okolí rušivě či extravagantně a zároveň splňoval požadavky na komfortní pobyt a relaxační místo pro obyvatele.
Nepřehlédněte: Kouzelná rekonstrukce hornického domu, který se nalézal v havarijním stavu
Při podobné rekonstrukci, v rámci níž je zachována podstatná část stavby, se může podařit vytvořit skutečně okouzlující architektonický vizuál, přičemž obnova splňuje nejen ekonomický požadavek (není potřebná nová stavba, ušetří se materiál i práce), ale bere se do úvahy i historicko-ekologický aspekt (zachování charakteristik prostředí, místní architektury a určitá „recyklace“ chátrající stavby, která časem ztratila svou funkci, přetvoření na novou funkci).
Text: Anna Martausová
Foto: McCartneys
Zdroj: homedsgn.com