Vila ve staré zahradě nabízí svým obyvatelům intimitu a půvab ovocného sadu
Nedaleko Prahy, na jižním svahu nad Berounkou s nádherným výhledem na masiv Brd byla, nebyla zahrada se starou chatou a vzrostlými stromy – v dolní části sádek se starými ovocnými odrůdami, nahoře jehličnany a ořech. Místo jako stvořené pro nový dům, který by se stal příjemným domovem pro čtyřčlennou rodinu.
A i když by se to mohlo zdát, nenachází se toto idylické místo daleko od lidí, ale v rozvíjející se příměstské rekreační a rezidenční lokalitě s pohodlným železničním spojením do Prahy. Prostě ideální lokalita pro dům podle vlastních představ.
Optimálně umístěný dům a efektivně využitý pozemek
Vzhledem k tomu, že se investoři denně pohybují v open–space kancelářských prostorech, toužili po intimitě a přírodních materiálech. Přáli si hospodárnou stavbu s úsporným provozem, venkovní krytý prostor pro celoroční sezení, stínění slunečních paprsků během dne a též světelného znečištění, generovaného domem, v noci.
Ke spolupráci přizvali majitelé architekty Kamilu Holubcovou a Antonína Holubce z ateliéru Kaa. „Chtěli jsme, aby dům jemně zapadl mezi okolní domy původní zástavby a mezi stromy staré zahrady,“ vysvětlují autoři návrhu. „Aby dokázal využít možnosti výhledů a přírodních zdrojů a tepelně a ekonomicky dobře fungoval přirozeně, bez současných umělých ‚pasivních standardů‘“.
Jednou z určujících skutečností pro tvorbu návrhu byl přístup na pozemek z jižní strany. „Dům jsme se snažili na pozemku umístit co nejvýše kvůli výhledům do kraje, dále na střih se sousedními objekty, aby bylo zajištěno soukromí, a s maximálním ohledem na staré vzrostlé stromy.“ Na základě těchto proměnných se jako optimální ukázalo umístění stavby zhruba uprostřed pozemku.
Dům se tak na jihu otevírá do slunného ovocného sadu a na severní straně je krytý stinným lesíčkem v horní části zahrady. „V návrhu jsme chtěli využít maximální povolenou zastavitelnost pozemku a většinu funkcí domu jsme v zájmu snadného pohybu v interiéru soustředili ve společenské a rodičovské části v přízemí. Menší dětská část je situována nahoře.“
Stavba s dominantním horizontálním rozměrem je na pozemku umístěna ve směru východ – západ a jižní fasáda tak v chladných měsících zajišťuje vysoké solární zisky k prohřívání interiéru. Letní slunce je naopak přirozeně stíněno zápražím.
Zelená střecha jako louka
Za pozornost stojí konstrukce domu. Hlavní přízemní část je zděná z keramických tvárnic bez vnějšího zateplení a příčkovek, zastřešena je betonovým stropem. Stavba tak působí solidně a bezpečně. Dispozičně je přízemí rozděleno na jižní společenskou a severní soukromou část, tam je zázemí rodičů. Střecha nad přízemím je navržena jako zahrada, louka s motýly.
Na ní je umístěno dřevěné patro s dvěma dětskými pokoji po stranách a společnou halou uprostřed. Je navrženo tak, aby bylo výhledově, až se děti osamostatní, snadno oddělitelné od ostatních prostor v domě. Interiér je minimalistický a přirozeně funkční, díky použitým materiálům a velkým proskleným plochám je vzdušný a světlý. Na jeho návrhu se výrazně podíleli rovněž majitelé.
Přístup do domu od hlavní komunikace je po vlnité pěšině. Garáž je umístěna ve spodní části pozemku, aby nestínila výhledům z obytné části. Za domem je zahradní domek se saunou, přistavěný k části původní chaty.
O studiu
Mikroarchitektonické studio Kaa se sídlem v Praze založili v roce 2004 Kamila Holubcová a Antonín Holubec. Orientuje se zejména na individuální zakázky novostaveb a rekonstrukcí rodinných domů. Realizace „Dům u lesa“ byla nominována do soutěže ČCA 2019.
Vila ve staré zahradě
Návrh: Kaa-studio
Autor: Kamila Holubcová, Antonín Holubec
Umístění projektu: Černošice, Praha-západ, Česká republika
Projekt: 2016
Dokončení: 2020
Plocha pozemku: 925 m²
Zastavěná plocha: 190 m²
Hrubá podlahová plocha: 260 m²
Užitná plocha: 210 m²
Náklady: 10 mil. Kč
Spolupráce:
Hlavní inženýr projektu: Tomáš Zima
Stavitel: Petr Louma
Vybavení interiéru: David Brada