Dům z odpadních cihel – každá je jiná
Červený dům (orig. RUDY DOM) od polských architektů tvořících pod názvem Toprojekt byl nedávno nominován jako jedno ze dvou děl studia na evropskou cenu Mies Award 2019 (druhým dílem je mateřská škola v oblasti Żory). Nachází se v přírodní oblasti horního Slezska v Polsku, která byla již od 13. století charakteristická lesnictvím a rybolovem. Čím je stavba specifická?
Odpad z cihelen
Zdi domu jsou vyrobeny z ručně tříděných odpadních cihel z nedalekých cihelen. V oblasti s názvem Rudy, z něhož je odvozen i název domu, se nachází množství zděných domů.
Vzhledem k požadavkům ekologie a respektování přírody jsou stavebními regulativy v této oblasti doporučeny lokálně snadno dostupné přírodní materiály: dřevo a cihly.
Cihly poskládali jinak než obvykle
Novostavba se nachází na okraji rozsáhlého lesa. Architektům se podařilo vytvořit velmi zajímavý a funkční efekt díky speciálnímu ukládání cihel. Mezi cihlami navíc neexistují dvě zcela stejné.
Tímto jednoduchým a výrazným způsobem je řešena nejen fasáda domu, ale i zeď vedle něho, která vytváří uzavřený soukromý dvůr.
Cihly jsou provázány osobitým způsobem, který na budově vytváří zajímavý vzor se štěrbinami, jimiž během dne proniká do domu světlo. V noci zase proniká světlo z domu do dvora.
Jak je řešena dispozice?
Uzavřený dvůr na jihovýchodě stavby, obklopený cihlovými zdmi, tvoří vstupní část do domu. V severovýchodní části domu je podkroví pokryté keramickým obkladem. Nacházejí se zde dvě ložnice.
Západní stěna domu, orientovaná směrem k lesu, zahrnuje terasu přístupnou z obývacího pokoje, jídelny a ložnice. Celá jedna stěna v obývací místnosti směrem k lesu je zasklená.
Časem sroste s prostředím
Linie dotyku zdiva se zemí bude časem smazána, protože získá patinu. Rovněž se sjednotí barva střechy a zdí.
Plochá část střechy je řešena jako zelená, v průběhu měsíců a let na ní vyrostou rostlinky, které dům ještě více začlení do přírodního prostředí. Dům a okolí se stanou harmonickým celkem.
Architektonické studio: Toprojekt
Architekti: arch. Marek Wawrzyniak, mgr inż. arch. Karol Wawrzyniak
Lokalita: Rudy, Polsko
Zastavěná plocha: 243 m2
Užitná plocha: 281 m2
Realizace: 2017
Foto: Juliusz Sokołowski