Moderní dům s respektem k tradici
O Osoblažsku na severní Moravě mnohý z nás možná dosud neslyšel. Tento kraj s pastvinami a hospodářskými staveními je však opomíjen neprávem. Romantický kraj nabízí klid a prostor pro příjemný, i když možná ne vždy snadný život. Ráz krajiny respektuje i dům, který dnes představíme.
Majitelka koupila poměrně velký pozemek na okraji obce s rozpadajícím se objektem původního hostince a starou stodolou, aby si zde vybudovala nový domov. Oslovila proto Ing. arch. Tomáše Bindra a Ing. arch. Jana Zelinku z Ateliéru 38. Právě půdorys stodoly se stal základem pro umístění nového domu, který sice obdélníkovým tvarem a sedlovou střechou respektuje místní architekturu, současně však nesedí v koutku jako sice nový, ale nevýrazný přírůstek.
Dům otevřený všemi směry
Osobitým znakem domu jsou kamenné pilíře, které opticky určují obytnou část domu. Ten je v podélné ose situován od východu k západu a v tomto směru jsou také uspořádány dispozice – vstupní částí v přízemí je zádveří s pokojem pro hosty a skladem, dále následuje společný obytný prostor včetně kuchyně a jídelny, dispozici přízemí uzavírá sociální a technické zázemí a relaxační prostor se saunou a bazénem.
Obytné místnosti jsou otevřeny vzhůru do krovu a současně prosklenými plochami také vodorovně na severní a jižní stranu. Prosklené stěny lze v případě potřeby zakrýt velkými stodolovými vraty vysunutím z mezer mezi kamennými stěnami a obvodovými zdmi domu. Dům lze projít v podélném směru z jedné strany na druhou dlážděnou postranní chodbou.
Jednoduchost tvarů a přírodní materiály
Z obytného prostoru lze po otevřeném schodišti vystoupit do podkroví na galerii, která je současně knihovnou. V patře jsou umístěny i ložnice rodičů a pokoj dcery otevřený celoproskleným štítem na krytou terasu stíněnou také korunami stromů. Jednoduché geometrické tvary a přírodní stavební materiály oživuje přiznaná konstrukce stropních trámů či kotevních prvků, zajímavým interiérovým kontrastem jsou železobetonové nadokenní překlady.
Svůj charakter získává interiér díky použitému pískovci a dřevu v protikladu s ocelovou konstrukcí schodiště a dalším vybavením. Strohost je vyvážena prosvětlením prostoru a moderním nábytkem. Dům je na východní straně doplněn venkovním automobilovým stání, krytým přesahujícím horním podlažím.
Technické údaje:
Zastavěná plocha: 186,7m2
Užitná plocha: 238,9 m2
Konstrukce – zdicí systém POROTHERM (obvodové zdivo Porotherm 450 mm, vzduchová mezera, kamenná přizdívka 200 mm), nadokenní železobetonové překlady, dřevěné stropy a krov
Střešní krytina – břidlicová
Schodiště a zábradlí – ocelové
Výplně otvorů – prosklené stěny s izolačními trojskly ve dřevěných rámech, vnější dřevěné posuvné stěny v ocelových rámech (výroba na míru), vnitřní dveře dýhované, zárubně obložkové a rámové zárubní
Vytápění – ústřední teplovodní (elektrokotel), radiátory, krbová vložka, příprava na sluneční kolektory
Návrh:
Ing. arch. Tomáš Bindr (1973)
Ing. arch. Jan Zelinka (1971)
Kontakt:
Atelier 38 s.r.o.
Tel: +420 774 383 383
www.atelier38.CZ
Foto: Jiří Vaněk, Jana Labuťová
Text: Dana D. Daňková